reklama

Letní balkon jako obrázek: Jak správně pěstovat převislé muškáty

Chcete-li mít letní balkon, terasu či venkovní okenní parapet jako obrázek, pak vsaďte na muškáty. Mimořádné popularitě se těší muškáty převislé (Pelargonium peltatum), které už dlouho patří k nenahraditelným stálicím. Poradíme vám, jak je správně pěstovat, aby vám dělaly jen a jen radost.

Muškáty převislé (Pelargonium peltatum) mají dlouhé, poměrně křehké výhony. Květy jsou jednoduché, poloplné i plné, ale nejbohatěji kvetou ty jednoduché. Můžete si vybrat z množství barev, některé jsou i vícebarevné. Vytvářejí dlouhé převisy, proto se nejvíce uplatní v truhlících a závěsných nádobách, ideálně vysazené samostatně. Jsou citlivé na přelití, při vyšších teplotách shazují listy a nasazují méně květů. U převislých muškátů je vhodné každoročně pěstovat nové rostliny – dříve a bohatěji kvetou než staré rostliny.

Jak při pěstování muškátů postupovat

1. krok:

Nejdříve sazeničky prohlédněte, odstraňte všechny suché listy. Zkontrolujte i kořenový systém, rostlina musí být dobře rozvětvena a pevná. Když jsou kořeny příliš dlouhé, zkraťte je zhruba na polovinu. Zkraťte i všechny výhony asi na 15 centimetrů. Když jsou ořezané výhony zdravé a pěkné, můžete z nich dopěstovat nové rostliny. Vysaďte je do menších květináčů a do lehčího substrátu; pravidelně je zalévejte. Zakoření si za měsíc.

Zkontrolujte kořenový systém sazenic
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Zkontrolujte kořenový systém sazenic

2. krok:

Připravte si čisté, nejlépe vydezinfikované nádoby. Na dno nasypte keramzit nebo drobné kamínky, na drenážní vrstvu potom substrátu. Vložte rostlinku.

Do substrátu vložte rostlinku
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Do substrátu vložte rostlinku

3. krok:

Okolo sazeniček opatrně dosypte substrát a zeminu kolem sazeniček dobře přitlačte.

Dosypejte substrát
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Dosypejte substrát

4. krok:

Po zasazení pečlivě zalijte. Zalévejte pak pravidelně, ale s mírou, dokud se nevytvoří nové kořeny. Když se začnou objevovat první nové listy, můžete zálivku zvýšit.

Sazeničky v truhlíku zalijte
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Sazeničky v truhlíku zalijte

5. krok:

S hnojením začněte asi tak měsíc po vysazení. Použijte speciální hnojivo pro muškáty nebo kvetoucí rostliny. A nezapomeňte zalévat, přihnojovat každé dva týdny a odstraňovat odkvetlé květy a suché listy. Muškáty se vám za tuto péči odmění bohatým kvetením.

S hnojením měsíc počkejte
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
S hnojením měsíc počkejte

Tipy:

  • Hned po výsadbě nedávejte muškáty na balkon, ale je umístěte do světlé místnosti s teplotou kolem 18 °C. Ven je můžete vynést, až když už nehrozí pozdní jarní mrazíky, tedy koncem května. Když bydlíte v chladnějších oblastech, raději ještě několik dnů vyčkejte.
  • Muškáty naštěstí chorobami moc netrpí. Občas se na listech může objevit kadeřavost, což je virové onemocnění, ale stačí, když napadené listy odtrhnete a zlikvidujete. Na listech se někdy objevuje i rez, a to hlavně když jsou rostliny vysazené příliš hustě, nebo na listech zůstává voda.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 8. 4. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová