reklama

Šestice bylinek, které na zahradě nesmí chybět

Máte na své zahradě ty nejoblíbenější bylinky? Byliny patří do jedné velké skupiny rostlin. Jejich doménou jsou blahodárné vlastnosti, především pak podpora dobrého zdraví lidského organismu. Ty nejběžnější a nejsnáze pěstovatelné si představíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi nejoblíbenější bylinky patří bazalka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejoblíbenější bylinky

Prakticky nejoblíbenější bylinkou vůbec je bazalka. Venku se jí moc nedaří, zato ve větším květináči nebo skleníku vás bude těšit po celý rok svým růstem. Vyroste vám i ze semínek, a pokud nechcete mít jen odrůdy zelenolisté, vyzkoušejte i další červenolisté, které mají s těmi klasickými zajímavý kontrast. Nikdy však nezapomínejte na pravidelnou zálivku.  

Klasické zelenolisté odrůdy však mají výrazněji aromatické listy, které se používají do zeleninových salátů, například i k pečeným rajčatům nebo mozzarelle. A když máte listů hodně, nebojte se vyrobit si domácí bazalkové pesto, které je vynikající i k masům. A když už je na podzim chladno, ve skleníku nebo květináči doma vám bazalka poroste pořád dál, ale ostříhejte jí květenství, aby se zbytečně nevysilovala. K rajčatům se hodí i jako rostlina, protože účinně odpuzuje škůdce.

Levandule působí na mnohé z nás jako zázrak v zahradě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Levandule působí na mnohé z nás jako zázrak v zahradě

Bylinky na zahradě

Takový malý zázrak mezi bylinkami je levandule. Na první pohled zjara je to takový nepříliš vzhledný chomáč někde v koutě zahrady, jakou krásu ale udělá, když rozkvete! Má ráda hodně sluníčka a vůbec jí nevadí přísušky. Pozor ale na pěstování v mrazových kotlinách, kde mohou hluboké mrazy poškodit i několikaleté rostliny, tam je nutné na zimu chránit chvojím.

V létě často vykvete i dvakrát. Květy se používají jako zdroj vůně, v usušených svazcích ji pověste někam do rohu místnosti a květy tak krásně provoní celou domácnost. Levandule je velmi ceněná i jako mast – výborná na kožní problémy nebo drobné popáleniny. Z levandule se vyrábí i vonný olej nebo dokonce i limonáda.

Máta má spoustu blahodárných vlastností, nesmí ve vaší zahradě chybět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máta má spoustu blahodárných vlastností, nesmí ve vaší zahradě chybět

Velmi známou je i máta, považovaná některými za neuvěřitelný plevel. Ano, tato trvalka se velmi rychle množí, roste na stinném i slunném místě a na téměř každé půdě. Pokud ji chcete pěstovat, je vhodné si pořídit odkopek nebo ji vypěstovat ze semínek. Je to velice aromatický druh rostliny, jehož lístky mají blahodárný vliv na zdraví, a to především trávicího traktu a dýchací soustavy. Mátový čaj je vhodný nejen při zažívacích problémech, ale i tehdy, pokud vás přepadne nachlazení. A v létě si dopřejte vodu s citronem a mátou, kde druhá jmenovaná působí jako přírodní ochlazovač organismu.

Měsíček nesmí chybět v žádné bylinkové zahrádce
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Měsíček nesmí chybět v žádné bylinkové zahrádce

Měsíček je oblíbenou bylinkou

Tradiční a mnoho let pěstovanou letničkou je měsíček. Většinou jej stačí vysít jenom jednou, protože pokud jej necháte na zahrádce až do pozdního podzimu, bohatě se vysemení a příští rok znovu vyroste. Je to krásná rostlina se žlutými nebo oranžovými květy, kde se používají právě okvětní lístky. Nasušené jsou hlavní složkou léčivých čajů nebo mastí.

Čaje je vhodné pít především v zimě, měsíček působí blahodárně na obranyschopnost organismu a také jako přírodní antivirotikum. Mast pak pomáhá při kožních problémech – akné nebo různých vyrážkách. Měsíčku vyhovuje slunné stanoviště, půda bohatší na živiny a pravidelná zálivka. Víc nic od svého majitele prakticky nepotřebuje. Při hustém výsevu působí také až půdopokryvně, hustý porost brání růstu plevelů.

Květy lichořeřišnice působí jako přírodní antibiotikum
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Květy lichořeřišnice působí jako přírodní antibiotikum

Nezapomeňte, že pokud pěstujete na zahradě bylinky, neměla by vám chybět ani lichořeřišnice. Ta se vysévá přímo na stanoviště v půlce května, má ráda sluníčko, ale nevadí ji ani stín a ještě k tomu působí velmi dekorativně. Svým pachem odpuzuje i slimáky. Během sezóny můžete květy využít do salátů, kde působí jako výrazná chuťová složka, a zároveň působí jako přírodní antibiotikum. Květy je možné naložit i do kvalitní vodky a používat jako tinkturu proti kašli. A když už je podzim, nebojte se využít spousty zelené hmoty z rostlin, rozsekejte je a použijte jako zelené hnojení.

Třapatka je krásná, zároveň uleví při rýmě nebo kašli
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Třapatka je krásná, zároveň uleví při rýmě nebo kašli

Která bylinka je nejkrásnější?

Jednou z nejkrásnějších bylinek je třapatka, často známá i z městských a obecních trvalkových výsadeb, kde se původní purpurová varianta osvědčila po celá léta. Je velice nenáročná, nejlepší je ji koupit jako mladou rostlinu. Vyhovuje jí slunečná poloha, nevadí ani dlouhodobější přísušek ani chudá půda.

K léčivým účelům se využívají hlavně okvětní lístky, které fungují jako přírodní antibiotikum a při pití čaje účinně pomohou při boji s nachlazením. Podobně jako lichořeřišnici je i zde možná výroba tinktury. Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalku, postupem let se rozrůstá, a tak květů bude více a více.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; zahradaapriroda.cz

Publikováno: 5. 4. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich