reklama

Poradíme vám, jak správně pečovat o trávník

Pravidelnou péčí můžete zajistit vašemu trávníku trvanlivost, krásu, ale i jeho dostatečnou funkčnost. Tato péče je závislá na jeho velikosti, typu, podnebí a také poloze. Péče o trávník není jen pravidelné zastřihování a zavlažování, ale je mnohem širší. Každý trávník potřebuje posypání povrchu kvalitním substrátem, provzdušňování nebo regeneraci.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V dubnu nezapomeňte na péči o trávník (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zastřihávání

Pro dosažení hustého trávního porostu, který nebude trpět nemocemi, je důležité pravidelné zastřihávání. Díky tomu bude trávník pěkně hladký a příjemný na dotek. V dubnu již můžete trávník posekat, aby se traviny měly možnost již časně rozrůst do šířky. U trávníků, kde jsou zasázeny cibuloviny, je vhodné posekat trávník tehdy, až jim zežloutnou listy.

Výšku sečení volte podle povahy a úlohy trávníku. Na délku 2,5 až 3 cm sečte trávníky především u předzahrádek, protože mají okrasnou povahu. Na délku 3 až 4 cm sečte trávník užitkový a také, pokud jej užívají děti ke hraní. Trávník je připravený k sečení, pokud jeho vrcholky vyrostly do dvojnásobné výšky. Přerostlou trávu snižujte postupně. Trávu nesekejte příliš hluboko nebo jí tímto necitlivým zásahem zarazíte růst a plevelům naopak vytvoříte dokonalé působiště.

Je vhodná doba na první sekání trávníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je vhodná doba na první sekání trávníku

Se sekáním rovněž neotálejte, jinak trávník přeroste, způsobí uhynutí citlivých nízkých trav a bude prosvítat půda. V tomto období je vhodné stříhat trávník jednou za 8 dnů, okrasný ovšem častěji. Trávu sekejte vždy, pokud není mokrý, protože vlhkost ztěžuje sekání. Posekaná tráva se lepí a ucpává sekačku nebo záchytný koš. Jako nejvýhodnější je nejprve sekat plochu v místech, kde obracíte sekačku. Dělejte to ve dvou drahách na dvou protilehlých stranách. Následně postupujte dovnitř plochy trávníku. Poté máte plochu posečenou rovnoměrně a nemusíte provádět opravný střih.

Okraje trávníku upravte až nakonec, ideálně nůžkami na trávu. Tyto okraje však už posekáte moderní sekačkou, která má k tomuto účelu speciální přídavné zařízení. Posečenou trávu využijte jako biologický materiál do kompostu.

Záplatování

U trávníku, kterému se neuzavřely jednotlivé mezery a má holá místa, musíte pomoci. Záplatovat můžete dodatečným výsevem nebo položením drnů. Před dosevem je ovšem nutné půdu trochu zdrsnit, při větších plochách ji vyberte do hloubky 10 cm a zaplňte směsí písku, kompostové zeminy, ornice a vhodným organominerálním hnojivem určeným přímo pro trávníky. Místa pevně ušlapte nebo použijte válec.

Vysejte stejnou trávní směs, semeno lehce zaškrábněte a posypte kompostovou zeminou nebo vlhkou rašelinou. Opět dostatečně ušlapte a zalévejte denně 2-5krát pokropte. Rychleji trávník obnovíte, pokud z rezervní plochy odejmete drnové záplaty o velikosti cca 30×30 cm. Položte je na holé místo a záplatu obryjte, starou zeminu vyndejte a nahraďte ji novou. Drn zapusťte do nové půdy, dostatečně okraje zašlapte a samozřejmě důkladně zalijte.

Na opravu poškozených míst můžete využít drny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na opravu poškozených míst můžete využít drny

Obnova trávníku

Trávníky, které jsou prořídlé a mají přebujelé plevele, mechy nebo holá místa, je nutné zregenerovat. Starý trávník postačí posekat co nejvíce nakrátko, shrabte jej i se starou trávou. Dobrou práci v tomto případě udělá vertikutátor, který zeminu provzdušní a zároveň nařeže drny svými svislými noži. Pokud máte těžkou půdu, bude užitečné, pokud ji zapískujete do výšky 1 cm. Následně se vám vytvoří uspokojivý trávník. Jako směs můžete využít trávníkový písek smíchaný s kompostovanou zeminou v poměru 1:1. U lehkých půd využijte na regeneraci kompostovou zeminu a hnojivo.

Pro rozhození je nutné substrát rovnoměrně promísit s původní zeminou. K tomu využijte rotační kypřič nebo ocelové hrábě. Nové trávní semeno musíte zasévat na dobře srovnanou plochu, kterou lehce převálcujte, a to především místa, kde je půda zkypřená. Postačí, když trávní semeno zapracujete do hloubky 2-3 cm, nebo je posypete rašelinou a opět trochu převálcujte. Celu plochu stejnoměrně navlhčete, ale snažte se ji příliš nepřemokřit. 

Se zaléváním zregenerovaného trávníku opatrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Se zaléváním zregenerovaného trávníku opatrně

Přihnojování

V tuto dobu není nutné nijak trávník přihnojovat, neboť čerpá živiny ze zimního odpočinku. Přihojením byste zbytečně podpořili neužitečný růst. To by vedlo k častějšímu sekání trávníku, ale nijak tím jeho kvalitu nezlepšíte. Proto počkejte až na konec května a začátek června, kdy si trávník zužitkuje všechny uložené zásobní látky ze zimního období.

Zarovnání prohlubně nebo hrbolu

S malými hrboly nebo prohlubněmi v trávníku si snadno poradíte. Nejdříve nařízněte v takovém místě kříž a cípy naříznutého drnu odhrňte. Při zarovnávání půdu pod drnem nezapomeňte nakypřit. U prohlubně dosypte zeminou a potom povrch lehce ušlapte. Naopak u hrbolu zeminu odstraňte, abyste dosáhli pod dnem roviny a opět ušlapte. Potom stačí jen přiklopit cípy naříznutého drnu k sobě a upěchovat obrácenou stranou hrábí.

Nakonec přisypejte substrát a zalijte. U větších ploch je  nutné odstranit celé díly trávníku a půdu vespod urovnat. Půdu dokonale zkypřete, srovnejte, nahrubo ušlapte a následně opatrně položte drny na původní plochu. Nezapomeňte přiměřeně zalít.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 13. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská