reklama

Jak na pěstování palem v domácím prostředí

Pěstování palem je skutečně možné i u nás, jen jim pro to musíte vytvořit vhodné podmínky. Existují totiž určité důležité faktory, které je při péči o pokojové palmy nutno zvážit. Proto je klíčové rozpoznání pokojových palem, abyste věděli, co přesně váš druh potřebuje. Podívejte se s námi, co pěstitelé doporučují.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování palem v domácím prostředí je možné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování palem 

Pěstování palem je v reálu podobné jako pěstování jiných pokojových rostlin, které pocházejí z tropů. Pokud však o ně chcete skutečně dobře pečovat, měli byste již při jejich nákupu vědět, co vlastně kupujete. Palem je totiž více než 2600 druhů, které pocházejí z tropických a subtropických krajin. Doma jich však ve skutečnosti můžete pěstovat jen několik desítek druhů. K těm nejoblíbenějším patří livistonie čínská, palma horská, cykas, kokosovník, bambusová palma nebo třeba areka. 

Palma vypadá působivě, když je umístěna u sedačky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Palma vypadá působivě, když je umístěna u sedačky

Jak pěstovat palmy

Většina pokojových palem potřebuje k tomu, aby se jim u vás dařilo, dostatek prostoru a také světla. Řadě z nich však nesvědčí polední přímé slunce. Lépe snášejí polostín, sice za cenu pomalého růstu, ale je to vždy lepší, než když je vystavíte přímým slunečním paprskům. Nejvíce se jim proto bude dařit tam, kde je plné rozptýlené světlo, tedy dále od okna a radiátorů. A to i přesto, že mají rády teplo a nesnášejí průvan ani chladnou podlahu. Nestavte je proto přímo na zem, ale na dřevěnou podložku.

Všeobecně se palmám nedaří v místnostech s plynovými spotřebiči. Rozhodně je proto nedávejte do kuchyně ani do koupelny. Vzhledem k předpokládanému mohutnému vzrůstu jsou ideálními rostlinami do vstupní haly (pokud je světlá a má okna), obýváku nebo jídelny. Vhodným místem, kde budou v centru pozornosti, a zároveň nebudou překážet, je prostor mezi nábytkem nebo místo za sedačkou. Pěstovat byste je měli po celý rok ve stabilní teplotě, která by se měla pohybovat mezi 18 až 22 ℃. 

Palmu občas roste
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Palmu občas roste

Zalévání a hnojení palem 

Potřeba zalévání se u různých druhů palem liší. V zásadě se dá však říct, že většina palem vyžaduje dostatečně bohatou zálivku, kterou je nutné přizpůsobit teplotě vzduchu v místnosti a vlhkosti. Míru zálivky rovněž ovlivňuje i to, jaká je roční doba. Na jaře a v létě by měla být bohatá, zatímco v zimě pak střídmá. Zálivka by měla být pravidelná. Mezi jednotlivými zálivkami nechte zeminu proschnout, nikoliv však vyschnout.

Velkým nebezpečím pro život palem je přelití. Rostlina nesmí v žádném případě stát ve vodě. Když dojde k přemokření jejího kořenového systému, začne zahnívat a rostlina pak začne chřadnout. Důležitá je rovněž i kvalita vody. Měla by být nejlépe dešťová nebo alespoň odstátá. Pozor, nikdy by však neměla být chladnější než substrát v květináči. Palmám také svědčí příležitostné rosení nebo sprchování vlažnou vodou (tedy pokud není rostlina tak veliká, aby ji bylo nemožné přenést do koupelny). 

Co se hnojení týká, v období od března až do konce září palmu přihnojujte vícesložkovým hnojivem pro nekvetoucí pokojové rostliny, nebo ještě lépe speciálním hnojivem, které je určeno přímo pro palmy. K vhodným hnojivům patří dokonce i vylouhovaný kravský trus, přičemž díky vylouhování máte jistotu, že rostlinu nespálíte. Nikdy jim však nedávejte čerstvý, protože ten je spálí docela zaručeně. U umělých hnojiv pečlivě dbejte na dávkování doporučené výrobcem. Palmy přihnojujte jednou za 14 dní. 

Palma nemá přesazování ráda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Palma nemá přesazování ráda

Přesazování palem 

Palmy nemají rády přesazování, a proto je přesazujte teprve až tehdy, když je to doopravdy nutné. Nejvhodnější dobou je čas od března do srpna. Přesazujte je velmi opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému, a pouze do květináče, který je maximálně o dvě čísla větší než ten stávající (abyste rostlině nezpůsobili šok). Na dno takového květináče (ideální je vysoký a úzký) s drenážními otvory nasypte říční písek, jemný štěrk nebo keramzit. Teprve až na tuto drenáž pak dejte tenkou vrstvu zeminy.

Vsaďte do květináče palmu a zahrňte ji zeminou, upěchujte ji a prolijte květináč vodou. Přebytečnou vodu z misky vylijte. Substrát v květináči by měl být lehký a dobře propustný (s příměsí rašeliny a písku). Většinou však stačí, když místo pravidelného a poměrně častého přesazování odhrnete svrchní zeminu, kterou vyměníte za čerstvou. 

Palmu můžete množit ze semínka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Palmu můžete množit ze semínka

Množení palem 

Palmy můžete množit dvěma způsoby: ze semen nebo pomocí odnoží. Množení palem odnožemi je možné pouze u těch palem, které odnože vytvářejí, a provádí se pouze ve vegetačním období. Dobře zakořeněnou odnož velmi opatrně oddělte od mateční rostliny a zasaďte ji do hlubokého květináče. 

Pokud jde o množení palem ze semen, je nutné počítat s tím, že některé vyklíčí již za 6 týdnů, jiným to však trvá i 6 měsíců. Vysévají se pouze čerstvá semena, protože velmi záhy ztrácí schopnost klíčivosti. Před vysetím semena namočte na 2-3 dny do vlažné vody, to by mělo urychlit proces klíčení. Pak je zasejte do říčního písku smíchaného s rašelinou. Zasaďte je do takové hloubky, jak jsou velké. Nádobu se semeny přikryjte fólií a udržujte ji v teple (25 ℃). Zeminu pravidelně vlhčete. S přihnojováním můžete začít až tehdy, když se objeví rostliny první lístek. 

Listy otírejte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Listy otírejte

Škůdci palem 

Když jsou palmy v místnosti, kde je suchý vzduch a málo se větrá, jsou více náchylné k tomu, aby onemocněly. Nejčastěji je ve chvílích oslabení napadají puklice, svilušky a pavoučci. Škůdcům je však možné předcházet, stačí, když budete listy palmy omývat a občas je porosíte nebo je osprchujete. Proti škůdcům pak můžete nasadit chemický postřik,  který je však nutné opakovat 2× až 3× v dvoutýdenních intervalech. Někdy palmy mohou trpět i houbovitostí, což se projevuje skvrnitostí listů – i na to však existuje postřik (Dithane N45). 

Zdroj informací: magazinzahrada.cz; pestik.cz 

 

Publikováno: 23. 6. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová