reklama

Sbíráte ovoce ze stromů od silnice? Může vás to přijít draho!

Ovoce od silnice patří k Česku. Ovocné stromy dodávají typický výraz naší krajině, lemují silnice na řadě míst. Volně rostoucí stromy však v hodně lidech vyvolávají pocit, že nikomu nepatří, a proto je ovoce na nich volně k rozebrání. Jiní pak před ovocem od silnice pro změnu varují. Prý se jím můžete otrávit? Tak, jak to s nimi je?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ovoce od silnice může zpestřit váš jídelníček (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ovoce od silnice bylo u nás oblíbené již v minulosti

Ovoce od silnice je spojeno s výsadbou ovocných stromů, která má u nás dlouhou tradici. Nejvíce ovocných alejí u nás vzniklo za vlády Marie Terezie a Josefa II. Měly chránit poutníky před slunečním žárem, pochodující vojska před prozrazením, a mimo to je měly rovněž zásobovat potravou. V 19. století dokonce kvůli tomu vznikl i zákon, který nařídil, aby se podél silnic sázely především ovocné a morušové aleje. A tak se výsadba ovocných stromů okolo silnic rozmáhala.

S ovocnými stromy u silnic se můžete setkat nejen u nás, ale v menší míře také ještě na Slovensku a v Rakousku – nicméně jsme v jejich počtu v Evropě raritou. Výsadba ovocného stromořadí neskončila se vznikem republiky, ale pokračovalo se s ní ještě i v 20. století. Víte, že dokonce v padesátých až sedmdesátých letech minulého století pracovali u okresních správ silnic i sadovníci? Ti o stromy pečovali a sázeli nové (především třešně, višně, jabloně, hrušně, švestky a blumy). Ovocné produkty ale také sklízeli a vyváželi do ciziny. Získali tím devizy, za které si cestáři pořizovali drobnou mechanizaci (třeba řezačky asfaltu, bourací kladiva, motorové pily a podobně), které ve východním bloku bohužel nebyly běžně dostupné. 

Už dávno neplatí, že by se ovoce od silnice nemělo jíst
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Už dávno neplatí, že by se ovoce od silnice nemělo jíst

Ovoce od silnice nejez!

Pak nastala doba, kdy jsme slýchávali varování, abychom ovoce od silnice nejedli, protože je plné olova. A věru, že tomu tak skutečně po dlouhá léta bylo. Mohla za to skutečnost, že lidé jezdili na olovnatý benzín. Olovo se potom usazovalo v plodech a rozhodně ani důkladné umytí je olova nezbavilo. Jenže dnes už je tomu jinak. Již od roku 2000 totiž olovnatý benzín nepoužíváme. Ovoce ze stromů od silnice je tak dnes bezpečné a nekontaminované, což dosvědčuje řada testů, k nimž opakovaně dochází. 

Pozor si dejte obzvláště na třešně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozor si dejte obzvláště na třešně

Dejte si ale pozor na třešně! 

Každé ovoce je nutné pořádně umýt, ideálně teplou vodou, a nejinak je tomu i v případě ovoce od silnice. V případě třešní od silnice by však měl být člověk obezřetný za každých okolností. Obyčejně jde totiž o zralé, nebo dokonce i přezrálé ovoce, které nebylo ničím ošetřené. Je proto vysoce pravděpodobné, že je napadené vrtulí třešňovou. Sám o sobě červík vrtule vlastně škodlivý není. Není dokonce ani nebezpečný (Naopak, po bílkovinné stránce je hodnotný a vhodný pro lidský organismus.).

Nebezpečné jsou výkaly, které na třešních zanechává samotná dospělá vrtule třešňová. A to až tak, že mohou způsobit nepříjemnou alergickou reakci a zažívací potíže. Bylo by proto dobré třešně nejprve důkladně prohlédnout, potom je pořádně opláchnout, a nakonec je namočit alespoň na půl hodiny do vody. Pokud z nich vyplave doopravdy hodně červů, radši se těchto třešní vzdejte a vůbec je nekonzumujte. 

Sběr ovoce od silnice vás ale může vyjít draho
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr ovoce od silnice vás ale může vyjít draho

Pozor, ať vás sběr ovoce od silnice nepřijde pěkně draho

Dříve však, než se vrhnete na první ovocný strom u silnice, vás musíme varovat. I sběr ovoce ze stromů má svá pravidla. Ačkoliv se vám to nemusí zdát, také stromy u silnice někomu patří. A i když u nich není plot, neznamená to, že je můžete jen tak otrhat. Pokud byste tak udělali, hrozí vám za to pokuta. Pokud navíc škoda přesáhne 10 000 korun, může být situace dokonce přehodnocena na trestný čin.

Dřeviny lemující komunikace obvykle patří Krajské správě a údržbě silnic. Většina z nich umožňuje jejich očesání za symbolickou úplatu. Vyřízení legální povolenky není časově ani administrativně náročné. Stačí, když zavítáte na příslušné centrum Krajské správy a údržby silnic, pod kterou vámi vyhlídnutý strom spadá, a pronájem stromu si vyřídíte. Pracovníci po zakoupení povolenky strom viditelně označí a vy si ho potom můžete bez problémů očesat. 

Praktiky jsou s ovocnými stromy u silnic různé

Vždy záleží na stanovisku, jaké zaujme vlastník. Tak třeba Praha zveřejňuje seznam sadů a alejí, které spadají pod jejich správu. A v rámci těchto sadů a alejí si může ovoce a jiné plody natrhat kdokoliv – ovšem pouze pro vlastní spotřebu, nikoliv za účelem dalšího prodeje. Musíte si navíc tyto seznamy kontrolovat, protože se mohou měnit, je totiž možné si zdejší stromy vzít také do pronájmu.

V některých obcích to řeší jinak, stromy jsou volně dostupné, ale pouze obyvatelům žijícím v obci. A další variantou, která v některých českých obcích funguje, je pronájem stromů nikoliv za poplatek, ale za údržbu okolí a prořezání stromů. V každém případě je prostě nezbytné se před trháním ovoce od silnice nejprve zeptat vlastníka a domluvit se s ním na podmínkách sběru. 

Vyřízení pronájmu není dnes již nic složitého
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyřízení pronájmu není dnes již nic složitého

Při sklizni si dejte pozor 

I když máte povolení a strom jste si u silnice pronajali, neznamená to, že ho můžete zničit. Je zapotřebí se k stromům chovat tak, jako ke každému jinému ovocnému stromu. Bohužel však někteří občané tyto stromy při sběru zbytečně devastují. Pokud jste si mysleli, že vám to projde beztrestně, budete překvapeni. V tom případě se totiž dočkáte nemalé pokuty, která vás může vyjít i na několik desítek tisíc korun. Dejte si proto pozor, abyste při sklízení nelámali větve. No a v neposlední řadě mějte také na paměti, že se pohybujete v blízkosti silničního provozu, takže buďte opatrní. 

Zdroj informací: Krajská správa a údržba silnic; suspk.cz; policie.cz; praha-priroda.cz; rozhlas.cz; aleje.org

 

Publikováno: 11. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová