reklama

Ochraňte pokojové rostliny před nepříjemnými škůdci

Staráte se poctivě o všechny rostliny, a přesto se některým nedaří? Problém nemusí být jen v zálivce, která je pro všechny rostliny velmi důležitá, bez ní by nemohly dále růst, kvést a prospívat. Problém může být úplně skrytý a nenápadný. Vaši rostlinu mohl napadnout nevítaný host, který ji ničí. Ochrana pokojových rostlin před škůdci je důležitá vzhledem k tomu, že mohou poškodit více rostlin. Poradíme, jak se bránit proti smutnicím, aby vaše rostliny dále prospívaly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana pokojových rostlin před škůdci musí být účinná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana pokojových rostlin

Pokud pěstujte doma pokojové rostliny, můžete se občas setkat i s nepříjemnými problémy, které se projevují především tím, že rostliny neprospívají. Některé problémy není snadné hned odhalit, a tak zkoušíte různé postupy, aby se rostliny „vzpamatovaly“. Řada pokojových rostlin má i své nepřátele, kteří mohou zaútočit, a pokud není škůdce odhalen včas, může rostlina v tom nejhorším případě odumřít. Právě teď na podzim vyhledávají někteří škůdci teplejší vlhká místa u pokojových rostlin.

Ochrana pokojových rostlin před smutnicemi

Pozorujte okolo květináčů malé mušky? Nejedná se v tomto případě o octomilky, ale o nepříjemné černé mušky smutnice. Nemusíte se bát, pro vás ani pro domácí mazlíčky nejsou smutnice nijak nebezpečné, nepřenášejí ani žádné nemoci. Pro pokojové rostliny je však jejich napadení závažné – mohou přenášet na rostliny choroby a jejich larvy napadají kořínky. Ochrana pokojových rostlin před tímto škůdcem je velmi důležitá. Pro zkoušku vám stačí plátek syrové brambory, který položte na substrát rostliny. Pokud se vám na bramboře do 24 hodin objeví larvy, je rostlina napadena larvami smutnic.

Jak se bránit proti napadení

Ochrana pokojových rostlin před smutnicemi může být několikerá. V první řadě rostliny nepřelévejte. Smutnice milují vlhkou půdu a žlutou barvu. Do suchého substrátu dospělá smutnice vajíčka nenaklade. Pro odpuzení je vhodné použít speciální druh hnojiv, který obsahuje látky, jež smutnice nesnášejí – máte zaručeno, že se vašemu květináči zdaleka vyhnou. Toto hnojivo slouží jen jako prevence, protože smutnice nehubí. Jako prevence částečně funguje posypání substrátu akvaristickým pískem, přes který se smutnice hůře k substrátu dostávají. Pomůže i skořice, která si poradí s povrchovými plísněmi a fytopatogenními houbami, které hnilobou likvidují kořínky a vytvářejí potravu pro smutnice. Skořice ovšem smutnice nijak nelikviduje.  

Smutnice jsou podobné komárům a jejich larvy napadají pokojové rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smutnice jsou podobné komárům a jejich larvy napadají pokojové rostliny

Co dělat s napadenými rostlinami

Pokud vaši pokojovou rostlinu obtěžují poletující smutnice, je nutné zasáhnout. Pomoci vám mohou hlístice (Steinernema feltiae) známé pod prodejním názvem Nemaplus, které jsou k dostání v potřebách pro zahrádkáře. Postačí rozpustit prášek ve vodě a pokojovou rostlinu zalít tímto roztokem. Parazitické hlístice jsou speciálně určené na hubení smutnic. Miniaturní červíci napadají jejich larvy, a ty do několika dnů uhynou. Během několika týdnů se hlístice dále rozmnoží v uhynulém těle larvy. Spolu s tím si pořiďte i lepové pasti pro odchyt dospělých mušek. Použít můžete i přírodní insekticid NeemAzal. Vhodné je i odebrání vrchní vrstvy substrátu, který obsahuje nakladená vajíčka.

Jako pomoc je vhodná žlutá lepicí páska na dospělé smutnice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jako pomoc je vhodná žlutá lepicí páska na dospělé smutnice

Jak smutnice nehubit

Určitě nedoporučujeme používat na hubení peroxid vodíku. Zabije zbytečně důležité živé mikroorganismy a nepodaří se vám substrát tímto roztokem důkladně prolít. Ani tabák nebo tabákový popel nijak larvy ani dospělé smutnice nelikviduje, naopak si kontaminujete zeminu dalšími nebezpečnými prvky. Stejně tak tomu bude i se sirkami, které obsahují síru a fosfor.

Smutnice (Sciaridae)

Jedná se o černě zbarvenou mušku, která svým vzhledem připomíná komára. Je ovšem menší, má kratší nožky, průhledná křídla a dlouhá tenká tykadla. Dospělé smutnice kladou vajíčka přímo do vlhké půdy do hloubky 2–3 cm. Jedna samička dovede v jedné snůšce naklást 20–30 vajíček, ze kterých se za 5–10 dnů vylíhnou larvy. Jsou bílé a dosahují velikosti okolo 6 mm. Larvy se živí kořínky rostlin, které oslabují. Nepohrdnou však ani řasami nebo houbami. Za 14 dnů se vylíhnou z larev dospělci, kteří opět nakladou vajíčka a následně uhynou.

Zdroj informací: pasti.cz, potapnicek.cz

Publikováno: 25. 10. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská