reklama

Co udělat, aby vás zahrada v příštím roce ohromila úrodou?

Sezóna pěstování je letos již definitivně za námi. Jistě máte radost z velké úrody, kterou jste si zajistili vlastní pílí. Nyní je prostor pro přemýšlení a plánování. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vypadá správné hnojení zahrady? Podíváme se pod pokličku, co zeleninová zahrada potřebuje pro úrodu v příštím roce nejvíce a které prvky by v půdě rozhodně neměly chybět.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Správné hnojení zahrady se pozitivně odrazí na výnosu, na obrázku keřová dýně Hokkaido, kultivar Amoro F1 (Zdroj: Jaromír Malich)

Správné hnojení zahrady, založené na uzavřeném cyklu

Správné hnojení zahrady není jen tak ledajaká fráze. Člověk svou činností zanechává spoustu ploch v žalostném stavu tak, jako to často vidíte na velkých lánech, kde se pěstují neustále ty samé plodiny a půda je nehnojená a zpracovaná pouze podmítkou. Neustálé vyčerpávání živin z půdy má za následek, že se z dříve kvalitní půdy stane prachovitá hmota, která nedrží vláhu a ani živiny.

Na zahradě je možnost toto zvrátit. Dodávání nejdůležitějších prvků do půdy ve výsledku znamená velkou úrodu i zdravou půdu plnou užitečných mikroorganismů a také dobrý pocit ze skvěle odvedené práce. V zahradách se pro hnojení používají především organické hmoty nejrůznějšího původu, které jsou klíčovým faktorem pro vznik humusu, vázajícího na sebe vláhu a živiny. Uzavřený cyklus znamená především využití zelené hmoty, která na zahradě vyrostla.

Důležité prvky a činnosti v rámci zeleninové zahrady

Klíčovými prvky pro zahradní rostliny jsou dusík, fosfor a draslík. Dusík je nesmírně nutný pro zdravý a silný růst zelených částí rostlin, dostatek fosforu pak znamená růst a vývoj květů. Draslík je třetím základním prvkem, je důležitý z hlediska vyzrávání pletiv a rozvoje kořenového systému. U zeleninové zahrady také nezapomínejte na dostatek vápníku. Jeho nedostatek je známý především u rajčat nebo paprik, a to typickým černáním špiček plodů. V půdě by mělo být také alespoň stopové množství hořčíku, síry a železa.

Hnůj je nezbytným zdrojem dusíku pro rostliny 1. trati
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Hnůj je nezbytným zdrojem dusíku pro rostliny 1. trati

Základní hnojení se provádí nejčastěji zapravením kravského hnoje, který je velice bohatý na dusík, je tedy výborně využitelný u plodin 1. trati, jako jsou brambory, okurky, rajčata, papriky, okurky, květák nebo zelí. Neodmyslitelnou částí uzavřeného cyklu výživy půdy a rostlin v zahradě je aplikace zeleného hnojení, které zlepšuje vlastnosti půdy, a to hned několika aspekty. Toto řešení je vhodné například u záhonů pro česnek a jiné, na živiny méně náročné plodiny.

Správné hnojení zahrady lze realizovat například zeleným hnojením, které je zdrojem dusíku, při růstu působí i proti plevelům
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Správné hnojení zahrady lze realizovat například zeleným hnojením, které je zdrojem dusíku, při růstu působí i proti plevelům

Bobovité rostliny, tedy peluška a hrách, užívané v luskoobilní směsi, mají tu vlastnost, že přes svůj kořenový systém na sebe vážou dusík, takže rozsekáním a zapravením rostlin do půdy dochází k uvolňování dusíku do půdy. Zelená hmota, kterou tyto směsi vyprodukují, se po rozdrcení a zapravení stává potravou půdních organismů, které ji přetvoří na humus. Kombinací více druhů, třeba luskoobilní směsi a svazenky, poroste volná plocha po sklizni takovým způsobem, že růst plevelů nemá téměř žádnou šanci.  

Rajčata jsou typickým představitelem zeleniny, která nutně pro svůj zdravý růst potřebuje i vápník
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rajčata jsou typickým představitelem zeleniny, která nutně pro svůj zdravý růst potřebuje i vápník

Kromě prvního typu zeleného hnojení je možné jako správné hnojení zahrady dodat živiny v podobě rozsekaného organického materiálu, který získáte rozsekáním zelených částí rostlin. Následné zapravení tohoto materiálu má podobný efekt jako v případě výsevu a následného zpracování zeleného hnojení. Další možností je potom ještě zapravení nadrobno posekané trávy.

Živiny a jejich aplikace

Organický materiál se vždy musí zapravovat zásadně na bok brázdy při rytí nebo orbě. Je to důležité z hlediska rozprostření dodaného materiálu do půdy napříč celou výškou ornice. Vkládání obrovského množství zeleného odpadu nebo hnoje na dno brázdy vypadá sice efektivně, jejich účinek je ale velice opožděný, protože se ke slovu dostávají až v dalším roce, kdy se dostanou na povrch.

Správné hnojení zahrady je také založeno na pravidelném rytí do hloubky do 20 cm, což pro drtivou většinu plodin na zahradě je naprosto vyhovující a dostatečné. Mnohokrát se na internetových diskusích dočtete, že je dobré zorat malé pole velkým traktorem. Při využití tohoto stroje je před vámi ale velký problém, neboť větší pluhy orají do hloubky až přes 30 cm a na povrch se tak dostane neúrodná podorniční půda, jejíž zúrodnění vám bude trvat mnoho následujících let.

Průmyslová hnojiva jsou pro zeleninovou zahradu jako fast food, rychlý a dostupný zdroj živin, půdní vlastnosti však nevylepší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Průmyslová hnojiva jsou pro zeleninovou zahradu jako fast food, rychlý a dostupný zdroj živin, půdní vlastnosti však nevylepší

V zahradě mají svoje místo také umělá, průmyslová hnojiva. Pro rostliny fungují jako rychlé občerstvení, jednorázově jim dodají potřebné množství důležitých látek pro růst. Z dlouhodobého hlediska ale nejsou velkou výhrou, protože humóznost půdy nezvýší, při předávkování poškodí rostliny a ještě jsou vyplaveny do spodních vod. Ideální je kombinovat oba typy – jak organický materiál, tak průmyslová hnojiva, ta hlavně pro doplnění prvků, které nejsou v organickém materiálu obsaženy.

Zdroj informací: weiki.bio, inpest.cz

Publikováno: 13. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich