reklama

Chraňte pokojové rostliny před škůdci v podobě molic

Věnujte maximální péči vašim rostlinám, a přesto se některým nedaří? Problém nemusí být ve vaší „přehnané“ péči o ně, může být skrytý, malý a nenápadný. Vaši rostlinu mohl napadnout nevítaný host, který ji ničí. Ochrana pokojových rostlin před škůdci je důležitá vzhledem k tomu, že je mohou poškodit nenávratně. Poradíme, jak se bránit proti molicím, které napadly vaše rostliny. Tento škůdce je velmi nepříjemný nejen pro okrasné rostliny, ale i pro ty ve vašem skleníku nebo na zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana pokojových rostlin před tímto nenápadným okřídleným hmyzem je důležitá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana pokojových rostlin

Pokud pěstujte doma pokojové rostliny, můžete se čas od času setkat i s tím, že i přes vaši důslednou péči neprospívají. Může se jednat o problém se špatnou zálivkou či nevhodným umístěním rostliny. Některé problémy ovšem není snadné hned odhalit, a tak zkoušíte různé postupy, aby se rostliny „vzpamatovaly“. Víte, že řada pokojových rostlin má i své nepřátele, kteří mohou zaútočit, a pokud není škůdce odhalen včas, může rostlina v tom nejhorším případě odumřít?

Ochrana pokojových rostlin před molicemi

Pozorujte okolo listů pokojových rostlin lepkavá místa a čerň? S největší pravděpodobností se jedná o velmi aktivní hmyz bílé barvy o velikosti přibližně 2 mm. Molice nejčastěji odpočívají pod spodní stranou mladých listů. Mladé nymfy, které jsou podobné šupinám, jsou nepohyblivé a mají bílo-zelenou barvu. Jsou oválného nebo zploštělého tvaru a po jejich odumření jsou černé.

Nejčastěji se můžete setkat s molicí skleníkovou (Trialeurodes vaporarium), která dle svého názvu nenapadá jen pokojové rostliny, ale i plodovou zeleninu ve sklenících a je nejrozšířenějším druhem molice. S dovozem sadbového materiálu ze zahraničí se k nám může dostat také molice bavlníková (Bemisia tabaci), jejíž neevropské populace jsou zařazeny na seznamu karanténních organismů v rámci EU. Dalším druhem molice, která se vyskytuje převážně ve volné přírodě, je molice vlaštovičníková (Aleyrodes proletella).

Černě zbarvené nymfy na spodní straně listu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Černě zbarvené nymfy na spodní straně listu

Jak molice škodí rostlinám

Molice škodí vašim rostlinám hlavně sáním rostlinných šťáv. Především ve vývojovém stádiu nymfy spotřebují molice těchto šťáv velké množství, protože z nich získávají důležité aminokyseliny. Nepotřebné cukry vylučují v podobě lepkavé medovice, která ulpívá na povrchu rostliny. Napadené rostliny jsou takto oslabeny a mohou být příjemcem nebezpečných virů. Pokud se molice přemnoží, je velmi těžké se jich zbavit.   

Molice sají z rostlin jejich šťávu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Molice sají z rostlin jejich šťávu

Jak se bránit proti napadení

Ochrana pokojových rostlin před molicemi může být několikerá. Můžete listy ze spodu otřít nebo postříkat roztokem octa, oleje a vody v poměru (50 ml octa, 50 ml oleje a 500 ml vody). Chemická ochrana je v prostředí bytu velmi riziková, protože výpary z takových postřiků jsou toxické nejen pro škůdce, ale i pro lidi a domácí zvířata. Raději zvolte insekticidy vyrobené na přírodní bázi, které sice neúčinkují okamžitě, ale jsou šetrné nejen k vám, ale i k domácím mazlíčkům. Jedním z takových přípravků je výrobek NeemAzal. Jeho účinnost můžete pozorovat již po týdnu. Dle babských rad pomáhá výluh z tabáku, česneku nebo chilli papriček.     

Jaká může být prevence

Ochrana pokojových rostlin před napadením molicemi může být v přiměřené zálivce. Rostliny nepřelévejte, i pokud jim osychají špičky listů. Mezi první a druhu zálivkou nechte zeminu vyschnout. Rovněž můžete k rostlině přistavit misku s vodou, aby se zvlhčil okolní vzduch. Vhodné je rostlině zajistit dobrou drenáž. Velmi dobře fungují i žluté lepové destičky, díky kterým můžete včas odhalit, že vaše pokojové rostliny napadly molice. Tuto kontrolu můžete provádět v pravidelných intervalech.

Ochrana může být zároveň prevencí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana může být zároveň prevencí

Molice

Dospělec molice se vyznačuje okřídleným tělem, jehož křídla pokrývá vrstva voskových částic – díky tomu u nich převládá bílá barva. Díky tomu se mu také říká „bílá muška“. Samička může naklást přibližně 100–200 oválných vajíček na spodní stranu listů do vrcholových partií rostlin. Z vajíčka se líhne pohyblivá nymfa prvního instaru.

Druhý až čtvrtý instar žije trvale na jednom místě rostliny. Poslední čtvrtý instar přestává přijímat potravu a mění se v puparium. Postupně se z něj stává dospělec. V závěrečné fázi je pod kutikulou puparia možné sledovat červeně zbarvené oči. Imago opouští puparium přes hřbetní stranu. Při teplotě 25 °C trvá vývojový cyklus molice skleníkové 21 dnů. Molice bavlníková je teplomilnější, a pokud má přijatelných 25–30 °C, je její vývojový cyklus 18–19 dnů.  

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; dumazahrada.cz; skudci.com; agromanual.cz

Publikováno: 19. 11. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská