reklama

Chraňte pokojové rostliny před jejich škůdci

Poctivá a důsledná péče o všechny rostliny je základním pravidlem každého pěstitele. Mnohdy se však vyskytne problém, který není radno podceňovat. Může se jednat o nevhodnou zálivku, kterou rostlinám v dobré vůli poskytujete. Problém s neprospíváním rostliny může být mnohem složitější, protože je skrytý a nenápadný. Vaše rostliny mohli napadnout zákeřní návštěvníci, kteří ji postupně ničí. Proto je ochrana pokojových rostlin před škůdci velmi důležitá, zvláště pokud se jedná o třásněnky. Poradíme, jak se proti nim bránit, aby vaše rostliny dále prospívaly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana pokojových rostlin před třásněnkami musí být důkladná (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana pokojových rostlin

Máte doma pokojové rostliny, které bez zjevné příčiny chřadnou, a vaše péče je pro ně nedostatečná? Péče a ochrana pokojových rostlin je spojena i s různými problémy, které jsou často řešeny nevhodnými postupy. Některé problémy opravdu není snadné hned odhalit, proto je dobré vědět, jak to udělat, aby se vašim „pokojovkám“ zase dařilo. Řada rostlin má i své nepřátele, kteří na ně mohou zaútočit, a pokud není škůdce odhalen včas, může rostlinám velmi ublížit. Právě nyní je období, kdy někteří škůdci vyhledávají teplá a suchá místa právě u našich pokojovek.

Třásněnky

Pozorujte na vrchní straně listů stříbrobílé zbarvení, které je obohaceno černými tečkami? S největší pravděpodobností se jedná o napadení třásněnkami.

Jde o velmi štíhlý hmyz černého, hnědého nebo černohnědého zbarvení o velikosti přibližně 2 mm, který má někdy napříč svého těla světlý proužek. Mladé třásněnky v podobě nymfy jsou světlé oranžovožlutého nebo krémově žlutého zbarvení a jsou velmi podobné dospělým jedincům. Nejčastěji se můžete setkat s třásněnkou mečíkovou (Thrips simplex) a třásněnkou tmavokřídlou (Thrips fuscipennis), ve sklenících a je nejrozšířenějším druhem třásněnka západní (Frankliniella occidentalis).

Třásněnky se živí sáním rostlinných šťáv a mohou poškozovat také nerozvité pupeny rostlin. Dospělí jedinci a mladé nymfy se živí na vrchní straně listů. Napadají keře, trvalky, letničky, cibuloviny, zeleninu, ovoce, pokojové i skleníkové rostliny. Často bývají napadeny také mečíky, ptačí zob, šeřík zimolez nebo cibule. Dalším exemplářem je třásněnka hrachová (Kakothrips pisivorus), která, jak už její název napovídá, napadá převážně úrodu hrachu. Všem třásněnkám k přežití vyhovují teplé a suché podmínky.

Ochrana pokojových rostlin před třásněnkami

Ochrana pokojových rostlin před tímto škůdcem může být několikerá.

Třásněnka je typická svým úzkým tělem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třásněnka je typická svým úzkým tělem

Využít můžete žluté lepové šipky, které neobsahují žádné lákavé nebo účinné látky. Přitahují škůdce jen svou barvou. Manipulace a aplikace je velmi jednoduchá – postačí šipku zapíchnout do zeminy vedle rostliny. Nemusíte se bát, hroty jsou zaoblené, při manipulaci rostlinu nijak nepoškodí, špička je pevná a nijak se neprohýbá. Lepidlo nevysychá a je voděodolné, takže nevadí rosení ani zvlhčování rostlin.

Žluté lepové šipky jsou velmi účinné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žluté lepové šipky jsou velmi účinné

Dalším účinným prvkem může být postřik sprejem, který je ekologický a hubí samotné jedince na rostlině. Aplikujte od zjištění výskytu třásněnek na listy rostliny a ostatní zelené části, nezapomeňte i na spodní část listů. Doporučuje se aplikovat brzy ráno nebo večer, protože přípravek je nejúčinnější při nízkých teplotách.

Prevence

Jak jsme již zmínili, třásněnky milují teplo a sucho. Proti napadení rostlin je v první řadě udržujte v přirozené vlhkosti třeba rosením. Ve sklenících se doporučuje vydatnější zálivka a snížení teploty. Rovněž zastínění a pravidelné větrání může být vhodnou prevencí.

Další možností jsou žluté lepové pásky, které jsou vhodné pro pokojové rostliny a jsou odolné vůči slunci nebo vodě. Díky nim můžete monitorovat výskyt a snižovat populační hustotu třásněnek. Dětem nebo domácím mazlíčkům nejsou lepicí pásky škodlivé, protože neobsahují žádné chemické látky. Jen je raději dejte z jejich dosahu kvůli velmi silnému lepidlu.

Lepicí pásky se umisťují na speciální tyčinky, které jsou součástí zakoupeného balení, a umisťují se nad vrcholky rostlin. Rostliny chraňte před případným přilepením. Vysokou účinnost dosáhnete umístěním více lepicích pásek v okolí pokojových rostlin. Stejně tak účinkují i modré lepové desky, které můžete mít zavěšeny jako prevenci v okolí pokojových rostlin. Pozor, jejich lepidlo je rovněž velmi silné!    

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; pasti.cz

Publikováno: 3. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská