reklama

Bylinky v zimě rostou za oknem, pozor na časté chyby

I během zimního období chceme mít k dispozici nejen úrodu, která je uložena ve sklepě. Nedílnou součástí našeho jídelníčku po celý rok musí být také bylinky. A pěstování bylinek v zimě doma za oknem má svoje pevně daná pravidla. Tato pravidla a další rady vám přinášíme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pěstování bylinek v zimě za oknem pozor na přiměřenou zálivku, kvalitní substrát a také studený průvan (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování bylinek v zimě: proč se do něj pustit?

Pěstování bylinek v zimě za oknem se povede nejednomu pěstiteli. Bylinky se pěstují z toho důvodu, že jde o aromatické rostliny, výborně doplňující nejen nejrůznější masité pokrmy, ale i zeleninové saláty. Bylinky svojí výraznou chutí podporují trávení a podporují dobrý zdravotní stav.

Několik druhů bylinek lze doma za oknem vypěstovat poměrně jednoduše, například naťovou petržel, bazalku nebo pažitku můžete vyrýt přímo ze záhonu, zakrátit nadzemní části rostlin a zasadit do většího květináče.

Co bylinkám za oknem vadí

Pěstování bylinek v zimě je možné za dodržení zásadních pravidel. Pokud se pustíte do výsevů, je nutné zvolit co nejkvalitnější substrát. Pěstování se vám rozhodně nebude dařit například v substrátu pro pokojové rostliny, protože ten je velice vylehčený, neobsahuje moc živin a rychle se slehává.

Bylinky jsou poklad v kuchyni, jejich pěstování můžete uchopit i udržitelnou cestou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bylinky jsou poklad v kuchyni, jejich pěstování můžete uchopit i udržitelnou cestou

Vhodný je například výsevní substrát supresivního typu, obsahující užitečné organismy, které brání rozběhu obávané houbové nemoci, při které semenáčky vadnou a odumírají. Je to způsobeno houbami, které napadnou krček rostliny, ten je mnohokrát úplně zničen nebo zčerná a zakrní.

Důležitá je správná zálivka. Pěstování bylinek se daří tam, kde udržíte stálou teplotu v rozmezí 15 až 18 °C a zaléváte tehdy, až když je substrát mírně proschlý. Nenechávejte jej přeschnout a rozhodně nepřelévejte, protože v malých nádobách mají rostliny, které mají ještě mírně zpomalený metabolismus, hodně práce zužitkovat všechnu vláhu. Pozor na studený průvan. Bylinky dobře rostou v nádobách z pálené hlíny.

I tymián využijete v kuchyni, na jaře ho z květináče vysaďte na zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I tymián využijete v kuchyni, na jaře ho z květináče vysaďte na zahradu

Bazalka, oregano, petržel naťová, saturejka, tymián, rozmarýn nebo šalvěj – toto jsou nejvhodnější druhy, dobře snášejí domácí prostředí a při vhodné péči vydrží až do jara, kdy je můžete vysadit ven na záhon.

Zdroj informací: matgroup.cz

Publikováno: 22. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich