reklama

Živý plot z drobného ovoce

Na zahradě kromě zeleniny a ovoce pěstujeme také spoustu drobných bobulovin, které nikde nesmí chybět, protože z nich máme spousty užitku. Přemýšlíte nad tím, jak pěstování těchto druhů pojmout originálně, a chybí vám inspirace? Ovocný živý plot pro vás může být tím pravým.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Naprostý základ pro ovocný živý plot představuje rybíz (Zdroj: Jaromír Malich)

Ovocný živý plot: vhodné místo základem úspěchu

Ovocný živý plot je vskutku originální řešení, složené z několika různých druhů drobných bobulovin a nejen jich. Během celého vegetačního období dokonale ochrání naši zahradu před pohledy nenechavců, přitom ale svému pěstiteli umí poskytnout dokonalý užitek daný sklizní velkého množství různých plodů.

Tento živý plot je vhodné umístit tak, aby nebyl na příliš větrném a mokrém místě. Mezi klasickým plotem a tímto porostem je vhodné zachovat mezeru, aby bylo možno provádět jak údržbu dřevin, tak sečení trávy, případně i péči o samotný plot. Nezapomínejte, že drobné bobuloviny neporostou na příliš těžké půdě plné vody, moc se jim nedaří ani na kamenitých půdách. V těchto případech je vhodné v rámci sázení vykopat rýhu, která se vyplní kvalitní půdou.

Vhodné druhy a sázení

Ovocný živý plot je vhodné nakombinovat z více druhů naráz tak, abyste měli zajištěný postupný zdroj vitaminů. Určitě sáhněte po rakytníku, kanadské borůvce, muchovníku, dřínu, lísce, aronii, rybízu a jostě. Vhodný je i maliník, ten ale sázejte zásadně až na konec tohoto živého plotu, jelikož je na něm nutné provádět během let více radikálních zásahů, aby stále plodil.

Rakytník je rostlina, nesmírně ceněná pro svoje bobule, které obsahují značné množství vitaminu C
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rakytník je rostlina, nesmírně ceněná pro svoje bobule, které obsahují značné množství vitaminu C

Co se koncepce ovocného živého plotu týká, pak je vhodný především na malé zahrady – tedy všude tam, kde by běžné ovocné dřeviny zabíraly spousty místa a omezovaly vám tak prostor, který je možné využít pro zeleninové záhony.

Aronii použijete nejen pro pečený čaj, keř je v době květu velmi dekorativní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aronii použijete nejen pro pečený čaj, keř je v době květu velmi dekorativní

Výsadbu provádějte na podzim nebo jaře. Pokud zjistíte, že půda je v místě plánované výsadby ve velmi špatném stavu, rozhodně sem ovocný živý plot nesázejte, ale jednejte. Nejlepší je všechnu tuto půdu při výkopu jámy vyvézt a použít třeba pro zavážku. Na místo, kde se bude sázet, pak přijde kvalitní kompostová půda, na dno jámy klidně přidejte posekanou trávu s listím a další organický odpad. Tato kombinace zajistí dostatek živin stejně jako kompostová zemina. Použití kupovaného substrátu je vhodné jen v případě výsadby kanadských borůvek, které chtějí kyselejší půdní reakci.

Muchovník - jedna z netradičních drobných bobulovin, která na zahradě nesmí chybět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muchovník - jedna z netradičních drobných bobulovin, která na zahradě nesmí chybět

Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami musí být minimálně 70 cm, je to nutné vzhledem k faktu, že exempláře velmi zesílí, a pokud byste je nasadili blízko sebe, nebudou mít dost místa a také méně zaplodí. Po výsadbě půdu kolem rostlin přitlačte, zalévejte a těšte se na budoucí úrodu. Některé druhy plodí již prvním rokem po výsadbě.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 26. 12. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich