reklama

Ochraňte pokojové rostliny před plísněmi

I přes veškerou péči máte pocit, že se rostlinám nedaří a špatně prosívají? Dáváte jim pravidelnou zálivku, protože je pro ně velmi důležitá, bez ní by nemohly dále růst, kvést a prospívat. Jednoho dne si všimnete nepříjemného bílého povlaku na substrátu, který je po celém květináči. Vaši rostlinu v tomto případě napadl nevítaný host, který ji může ohrozit. Ochrana pokojových rostlin před tímto nepříjemným jevem je důležitá vzhledem k tomu, že může poškodit více rostlin. Poradíme, jak se bránit proti plísním, aby vaše rostliny dále prospívaly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana pokojových rostlin před plísněmi je velmi důležitá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ochrana pokojových rostlin

Pokud pěstujte doma pokojové rostliny, můžete se občas setkat i s nepříjemnými problémy, které se projevují především tím, že rostliny neprospívají. Řada pokojových rostlin má i své nevítané návštěvníky, kteří mohou zaútočit, a pokud není škůdce odhalen včas, může rostlina v tom nejhorším případě odumřít. Zimní období je ideálním obdobím pro tvorbu plísní.

Ochrana pokojových rostlin před plísněmi

Pozorujte na květináčích bílý povlak, který je nejen na substrátu, ale částečně i na pokojové rostlině, a na květech jsou černé skvrny? Zpozorněte! Vaši pokojovou rostlinu napadly plísně, které mohou vaši několikaletou péči úplně zmařit. Ochrana pokojových rostlin před plísněmi je velmi důležitá, protože jsou nebezpečné nejen pro rostlinu. Jejich výpary se dostávají do ovzduší a mohou být při dýchání nebezpečné nejen pro vás a vaše blízké, ale i pro vaše domácí mazlíčky. Plísně se nejčastěji objevují tam, kde je vlhko, a zimní období je pro ně velmi příznivé. Důležité je řešit problém hned, jak jej zjistíte. Někdy tento „boj“ zvládnete rychle, ale někdy může jít o dlouhotrvající „zápas“ končící prohrou. Toto souvisí s druhem plísně, která vaši pokojovou rostlinu napadla.

Plíseň na substrátu může být nejen pro rostlinu velmi nebezpečná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň na substrátu může být nejen pro rostlinu velmi nebezpečná

Jak poznat napadení plísní

Pokud pěstujete pokojové rostliny s květy, může napadení plísněmi vypadat na každém květu jinak. Rovněž může konkrétní plíseň napadnout jinou část rostliny. Plíseň může mít i jinou než bílou barvu, a proto může jít někdy i o jinou chorobu. Plíseň na květech se projevuje černou barvou. Na květináči se utvoří bílý nebo šedý povlak. Plíseň šedá napadá nejen pokojové rostliny, ale i ovoce nebo zeleninu. Napadá všechny části rostliny, a to po celé období vegetace. Ve vegetačním vrcholu už je ovšem často pozdě a rostlina odumírá. Je důležité zabránit rozšíření plísně na rostlině do této fáze, která je pro rostlinu fatální.

Kdy vzniká plíseň na pokojových rostlinách

Plíseň je onemocnění, které vzniká vlhkem, a nejčastěji v období podzimu a zimy. Na květech ji ovšem můžete najít po celý rok, protože plíseň má ráda vlhko a teplo. Někdy plíseň napadne rostliny oslabené přesazením nebo poraněním, někdy se může jednat o nedostatečnou péči o rostliny. Problémem jsou nevětrané místnosti, nepravidelné zalévání a na vině může být i pH půdy. Plísně se vyskytují hlavně v té kyselejší.   

Se zálivkou to nepřehánějte, méně je někdy více
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Se zálivkou to nepřehánějte, méně je někdy více

Jak si s plísněmi poradit

Ochrana pokojových rostlin před plísněmi může být v několika krocích. Důležité je začít řešit problém hned. Při malém napadení může být prvním krokem v ručním odstranění. Malou lopatkou nebo jiným nástrojem odhrňte svrchní vrstvu substrátu a zbylý substrát u rostliny nechte několik dní proschnout. Můžete zkusit posypat povrch zeminy mletou skořicí, která díky účinné látce cinnamaldehydu působí jako přírodní fungicid. Tato látka zabraňuje dalšímu rozšiřování hub a plísní. Postačí jen lehké posypání. Pokud je napadení v půdě více jak 1 cm, vyplatí se rostlinu přesadit do nového substrátu. Pokud trpíte alergiemi, použijte při manipulaci před vdechnutím ochrannou roušku. Někdy se doporučuje ocet – tomu se raději vyhněte, protože mimo plísně zahubíte i samotnou rostlinu.  

Co dělat s napadeným substrátem

Pokud si kupujete nový substrát, je dobré jej před použitím prohlédnut, zda neobsahuje částečky plísně, která se mohla rozmnožit v zabaleném substrátu. Tento substrát nemusíte hned likvidovat, může se hodit na sazenice, k doplnění do květináče nebo k přesazení rostliny. Nejdříve jej před použitím dokonale promíchejte a nechte několik dnů proschnout. Poté k němu přidejte trochu čerstvého kompostu a použijte jako normální substrát. Pro malé cibulky nebo semínka není substrát vhodný.

Prevence před plísněmi

Jak můžete předejít rozmnožení plísní u vašich pokojových rostlin, které jsou jako buňky přítomny v každém květináči? Je důležité udržet pokojovým rostlinám takové podmínky, které jim prospívají, ale nejsou příznivé pro rozvoj plísní. Důležité je pravidelné větrání i v zimním období, které zabraňuje vlhkosti, která je příznivá pro rozvoj plísní. Ideální je otevření všech oken a způsobení krátkého průvanu. Při takovém intenzivním větrání nebudou mít plísně šanci.

Zálivku provádějte umírněnou, ale pravidelnou. Rostliny zbytečně nepřelévejte, jinak podporujete bujení plísní. Rostlinám postačí zálivka jednou za týden v optimálním množství. Přebytečnou vodu, která se nevsákla, vylijte. Můžete zalévat jen do misky, rostlina si potřebnou vláhu vezme kořeny. Dodržujte optimální vlhkost v místnosti, kde pokojové rostliny pěstujte. Pokud u nich sušíte prádlo, dopřáváte plísním dokonalé podmínky. Při přesazování nasypte na dno květináče drenáž z kamínků, keramzitu nebo štěrku a horní zeminu v květináči občas provzdušněte zkypřením.

Zdroj informací: veselebydleni.cz, dumazahrada.cz

Publikováno: 31. 12. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská