reklama

Vypěstujte si první příděl vitaminů za oknem

I ti z nás, kteří nemají zahrádku nebo alespoň balkon, mohou vyzkoušet pěstování zeleniny v bytě. Stejně tak jako v případě pěstování na zahradě je to jednoduché, jen je zapotřebí dbát na vláhový režim a dodržovat další zásady. O možnostech pěstování nejen v zimním období si řekneme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Pěstování zeleniny v bytě není jen sen, takový křehký a chutný salát si za oknem můžete vypěstovat už za 5 týdnů (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))

Pěstování zeleniny v bytě aneb Začněte bylinkami

Pěstování zeleniny v bytě nejlépe začněte bylinkami – ideálně bazalkou, tymiánem, rozmarýnem a petrželí naťovou. Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na pažitku. Všechny tyto druhy si můžete vypěstovat ze semínek, nebo koupit v obchodech jako již vzrostlé kusy.

Vlastní výsevy mají jednu zásadní výhodu, protože už od začátku použijete vhodný substrát, ideálně přímo půdu ze zahrádky, který je bohatý na živiny. Ten propaříte v horkovzdušné troubě, čímž je vydesinfikovaný, a tím se zničí zárodky houbových chorob. Po výsevu je nutné nádoby s klíčícími semenáčky udržovat v teple, ale výsev pouze roste, nepřelévejte. Pokud nemáte zahrádku, sežeňte si substrát přímo pro bylinky.

Bazalka doma poroste, pozor ale na substrát a časté zalévání, to je na škodu
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Bazalka doma poroste, pozor ale na substrát a časté zalévání, to je na škodu

Po nákupu již vzrostlých kusů je vhodné hned po přinesení domů tyto rostliny přesadit do lepšího prostředí. Bylinky se většinou tísní v malém květináčku, ještě naplněného vylehčeným substrátem s rašelinou, který rychle slehává a drží v sobě hodně vody. Pokud jsou rostliny hodně husté, můžete je v rámci přesazení i rozdělit na více trsů. Nezapomínejte na pravidelnou mírnou zálivku a opatrné větrání, aby bylinky nenastydly. Kromě květináčů je pěstujte i třeba v samozávlahových truhlících.

Při pěstování zeleniny v bytě se nesoustřeďte pouze na bylinky

Pěstování zeleniny v bytě nemusíte omezovat jen na bylinky. V zimním období často potřebujete doplnit vitaminy. Pro toto řešení je vhodné využít například microgreens neboli zelené části rostlin, jako je řeřicha a hrášek, které si necháte vyklíčit například na buničité vatě. Poté, co vyroste zelená část do přiměřené výšky, ji sestřihněte a proces s výsevem opakujete.

Pro pěstování microgreens využijte osiva vhodná přímo pro tento styl pěstování, nebo je také vhodné sáhnout po osivu v biokvalitě, u hrášku si můžete dokonce třeba i nasušit semena ze zahrady a použít je.

Na okenním parapetu vám spolehlivě porostou i rajčata, vybírejte ale některé nízké odrůdy
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Na okenním parapetu vám spolehlivě porostou i rajčata, vybírejte ale některé nízké odrůdy

Neomezujte se ale jen na čistě zelené. V zahradní půdě, kterou budete mít v truhlíku nebo jiné nádobě, vysejte salát, ředkvičku, nebo třeba i kopr. Zrovna u raných odrůd salátu a ředkvičky je sklizeň možná již za 5 týdnů, ale je zapotřebí, aby zelenina měla dostatek světla a taktéž přiměřenou zálivku.

Pro pěstování na venkovním parapetu v době léta využijte menší odrůdy rajčat, paprik, není problém sklidit i vlastní cibuli, nebo dokonce okurky hadovky. Vše je jen o tom, rostlinám připravit vhodné prostředí.

Zdroj informací: microfeeld.cz

Publikováno: 19. 1. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich