reklama

Jarní řez rybízu neodkládejte. Pozor ale na mrazy!

Oblíbený rybíz na jaře potřebuje prořez, kterým nejen podpoříte budoucí bohatou úrodu chutných a zdravých plodů, ale také vytvarujete jeho korunu a ochráníte ho před napadením houbovými chorobami.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásné plody zajistí prořez, který rybíz na jaře potřebuje (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rybíz na jaře čeká na prořez

S prořezáváním rybízu na jaře, lépe řečeno v předjaří, začněte na přelomu února a března, pouze ve vyšších polohách lze tuto činnosti odložit na první březnové týdny. V tomto období jsou rybízy ještě ve vegetačním klidu, a s řezem se proto poměrně dobře vyrovnají. Nicméně prořezávání si naplánujte, až poleví mrazy, které by mohly rostliny oslabit.

Rybíz na jaře se prořezává především proto, aby se keře zbavily výhonů a aby se celkově provzdušnily. Zároveň tak zajišťujete, že se k plodům během zrání dostane více slunečního svitu a ve větvoví bude lépe cirkulovat vzduch, což je velmi účinná prevence proti houbovým onemocněním.

Staré výhony musí pryč

U keřů první rok po výsadbě je nutné všechny jednoleté výhony zkrátit na tři pupeny. Jen tak podpoříte větvení a nové výhony budou skutečně silné. Jinak jsou rybízy ve své podstatě velmi odolné keře, které nepotřebují příliš zahradnické péče.

Většina odrůd nepotřebuje ve druhém roce svého života výrazný prořez, ale pokud máte pocit, že se rybíz na jaře špatně větví, vyberte pět nejsilnějších výhonů, a ty zastřihněte, přičemž poslední pupen by měl směřovat ven. Odstranit ale bude zapotřebí krátké, suché nebo pomrzlé výhony. Nebojte se a uřízněte je přímo u země.

Odstraňte především suché a promrzlé větvičky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstraňte především suché a promrzlé větvičky

Pokud rybízy dobře prospívají, měly by mít na konci třetího roku 10 až 15 výhonů. V tu dobu už provádějte jenom udržovací řez, který je na místě v podstatě každý rok, případně dotvarujte korunu. Bílé a červené rybízy budou v dalších letech potřebovat odstraňovat pětileté a starší výhony, černý rybíz, který se více rozrůstá, pak vyžaduje odstranit už tříleté výhony.

Josta, kříženec rybízu, na jaře potřebuje jen prosvětlit

Zvláště stromkový rybíz na jaře potřebuje důkladný prořez, protože ten prodlužuje jeho životnost, která je obecně nižší než u keřů. Důležité je především průběžně udržovat korunu v jejím středu volnou, takže všechny výhony směřující do jejího středu by měly být odstraněny. Na stromku ponechte větve směřující do stran, protože se tak koruna zvětšuje.

Josta je kříženec rybízu a angreštu, který je velmi nenáročný na pěstování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Josta je kříženec rybízu a angreštu, který je velmi nenáročný na pěstování

Mírně se odlišuje prořezávání u josty, oblíbeného křížence černého rybízu a angreštu. Jeho výhony jsou plodné až osm let, takže zmlazovací řez není zapotřebí. Stačí jenom občas keř prosvětlit, případně zkrátit přerostlé větve. Přerostlé základní větve stačí odstranit jednou za několik let.

Hlavně dbejte na prevenci

Prořezat rybíz na jaře je v podstatě nejdůležitější činnosti, kterou pěstování tohoto oblíbeného zahradního ovoce vyžaduje. V červnu pak můžete zastřihnout výhony, které rostou směrem dovnitř koruny.

Zvláště u stromkových rybízů je ale nutná pravidelná kontrola jejich opory, protože jsou náchylné k tomu, že je prudký vítr může zlámat. A u všech druhů a typů rybízů je pak na místě pravidelná preventivní prohlídka, zda nejsou napadeny houbovými chorobami.

Zdroj informací: www.snadnobydlet.cz, www.akcniceny.cz

Publikováno: 16. 2. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová