reklama

S bílou barvou zlikvidujete škůdce i mrazové trhliny

Ve starých zahradách bylo běžné aplikovat na ovocné dřeviny bílý nátěr stromu a tato osvědčená metoda najde uplatnění i v moderním sadařství.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Bílý nátěr stromů se vrací

Bílý nátěr stromu není jen nějaká paráda, ale velice účinná metoda, jak ochránit sad před škůdci, před mrazem a prodloužit životnost dřevin. Potřebujete k němu pouze ředěné vápenné mléko, malířskou štětku nebo váleček, případně ruční tlakový postřikovač.

A proč bílý nátěr stromu aplikovat? Především se jedná o účinnou ochranu před mrazovými trhlinami na kmeni, tedy proti tzv. mrazové spále – ta se objevuje na přelomu zimy a jara, kdy přes den je na slunci už poměrně teplo, ale v noci ještě přicházejí mrazy. V tmavém stromovém kmeni se vlivem hřejivých slunečních paprsků rozproudí míza, která ovšem začne zamrzat a roztahovat se, čímž vznikají ony nežádoucí pukliny, které mohou strom nenávratně poškodit, a zcela jistě zkracují délku jeho života.

Nechutná hmyzu ani srnkám

Bílý nátěr stromu má ale celou řadu dalších výhod. Protože světlá barva zabrání zbytečnému přehřívání dřevin, zpomalí se i nástup kvetení – takže například meruňky, které mají sklony vykvétat poměrně brzo a často je pak i v nížinách spálí na první pohled nevinně vypadající mrazík, mají šanci vykvést ve správnou dobu a vy nepřijdete o úrodu chutných plodů.

Vápenný nátěr má také schopnost dezinfikovat okolí stromů a jejich kůru, takže většina škůdců nemá možnost se rozmnožit. Platí to i o jejich larvách, které se díky nátěru nedostanou do prasklin, v nichž rády přezimují. A své ovocné stromy ochráníte i před srnčí zvěří, která se v zimě často objevuje na venkovských zahradách a přilepšuje si okusem stromů. Vápno má totiž hořkou chuť, takže se nejspíš natřeným dřevinám vyhnou.

U starších a vzrostlých stromů natřete i spodní část kořenových větví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U starších a vzrostlých stromů natřete i spodní část kořenových větví

Aplikujte i na silné větve

Pokud máte v zahradě nižší počet ovocných dřevin, pak se vyplatí koupit si hotový bílý nátěr. Ve velkých sadech nebo u starých vzrostlých stromů je výhodnější si vápenný roztok vyrobit – stačí smíchat hašené vápno třeba s lepidlem na bázi celulózy nebo s klihem připraveným z vody a mouky. Nátěr samotným nehašeným vápnem není vhodný, protože je řídké a z kmenů stéká. Při manipulaci s tímto roztokem pracujte raději v rukavicích a ochranných brýlích, neboť při kontaktu s pokožkou a očima působí dráždivě.

Nátěr začínáme od kosterních větví, tedy těch prvních a nejsilnějších, které na stromech rostou. Ty starší bývají někdy poměrně hodně silné, proto natřete i jejich spodní části.

K aplikaci vám postačí běžná štětka na malování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K aplikaci vám postačí běžná štětka na malování

Bílý nátěr stromu je někdy nutné opakovat

Správným časem pro aplikaci bílého nátěru stromů je konec vegetačního období, tedy druhá půle listopadu a začátek prosince. Vyberte si hezký, nejlépe slunný den, aby nátěr dobře a rychle zaschnul. Když je zima hodně deštivá, je někdy nutné nátěr na konci února, případně na začátku března obnovit, ale většinou to není potřeba.

Před aplikací nátěru odstraňte odlupující se kousky kůry. Na některých stromech už můžete najít větší trhliny, které je nutné důkladně očistit kartáčem. Odpad je nutné zachytit do plachet nebo kbelíků a vyhodit, protože v něm mohou být ukrytí škůdci.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce, www.levnepostriky.cz, www.prohopo.cz

Publikováno: 7. 3. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová