reklama

Nastává ideální doba ošetření rostlin proti vlnovníku rybízovému

Vlnovník rybízový je pro zahradu s ovocnými bobulovinami opravdu neštěstí. Tento škůdce na rybízu ze skupiny roztočů totiž není na první pohled vidět a všimneme si ho teprve, když jsou rostliny silně napadené a skomírají.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlnovník rybízový způsobuje nejrozšířenější a nejškodlivější nemoc rybízu vůbec

Vlnovník rybízový a jiní škůdci na rybízu

Vlnovník rybízový (Cecidophyopsis ribis)  hálčivec rybízový nebo roztoč rybízový je roztoč s bělavě zbarveným protáhlým tělem, který měří asi 0,2 mm. Mezi škůdci na rybízu zaujímá přední místo. Škodí tak, že vysává rybízové pupeny, které se mění v hálky. Na černém rybízu se vytvářejí kulovitě zduřelé pupeny – zvlášť nápadné jsou po opadu listí na podzim, v zimě a na jaře před rašením. Na jaře se nerozvinou, hnědnou, zasychají a opadávají. Na červeném a bílém rybízu a na angreštu se pupeny deformují méně výrazně a nemají kulovitý tvar.

Vlnovníci přenášejí chorobu nazvanou zvrat černého rybízu. Šíří se aktivně přelézáním a pasivně napadenou sadbou. Roznáší ji také vítr, hmyz nebo ptáci. Inkubační doba může trvat až dva roky. Velmi náchylné jsou např. černé rybízy Nigra a Otelo a červený rybíz Heinemannův pozdní.

Vajíčka klade samice do pupenů a na jaře se z nich líhnou larvy, které kořistí na rašících poupatech a způsobují deformace a zkrácení výhonků. Po přezimování se začínají v pupenech rozmnožovat při průměrné teplotě nad 5 °C. V jednom pupenu bývá několik tisíc vlnovníků. Pupeny začínají vlnovníci opouštět při teplotě nad 18 °C, obvykle ve druhé polovině března. Soustřeďují se v úžlabí listů a na vegetačních vrcholech, sají na listech a napadají zakládající se nové pupeny, v nichž přezimují.

Keře, které mají napadeno více než 15 % pupenů, se doporučuje zlikvidovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keře, které mají napadeno více než 15 % pupenů, se doporučuje zlikvidovat

Ochrana před vlnovníkem

  • Základem preventivní ochrany proti vlnovníku jsou zdravé a ošetřené sazenice rybízů.
  • Zbytnělé pupeny je potřeba okamžitě odstraňovat a pálit.
  • Silněji napadené keře je lepší buď radikálně zmladit, nebo z výsadby odstranit.
  • Prevence a kontrola.

Rostlinám je důležité zajistit správné hnojení, protože se tím posiluje jejich obranyschopnost proti škůdcům. Roztoči jsou neviditelní škůdci na rybízu, ale mohou způsobit značné poškození rostlin. Nejlepší způsob, jak se jich zbavit, je použití akaricidů – ty se aplikují na listy rostliny, aby zabili roztoče.

Jako chemická ochrana se osvědčil přípravek Omite 30 W nebo Omite 570 EW – postřikový přípravek ve formě smáčitelného prášku (WP) k ochraně rostlin proti fytofágním roztočům (svilušky, vlnovník rybízový). Tento přípravek je vysoce toxický pro vodní organismy, může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. Aplikovat bychom jej měli na rostliny rybízu před začátkem kvetení a po sklizni plodů. 

 Silně napadené keře vykopeme a spálíme, při menším výskytu postačí obrat a spálit napadené pupeny. Preventivně postřikujeme za teplého slunečného počasí před rašením fungicidem Sulkou, před květem, a po odkvětu je vhodný Metation E 50 nebo Basudin 60 EC či Diazinon 60 EC. K vyhubení roztočů musíme postřiky několik let opakovat.

Roztoč působí zničení a zasychání pupenů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Roztoč působí zničení a zasychání pupenů

Nejlepším způsobem, jak se zbavit škůdců a chorob, je preventivní opatření. Kvalita půdy hraje hlavní roli stejně jako pravidelné hnojení. Nutností pak je kupovat prověřené a odolné sazenice. Použití pesticidů se ale nejspíš nevyhnete, proto dbejte na to, abyste se řídili doporučením výrobce a zacházeli s těmito přípravky opatrně. Pesticidy mohou způsobit v přírodě nenapravitelné škody, a mohou mít samozřejmě vliv na zdraví člověka a zdraví zvířat.

Nejen vlnovník rybízový, ale i další škůdci na rybízu způsobují zahrádkářům problémy. U rybízu jsou to především mšice a také škodlivé houby, které napadají celé rostliny a poškozují i plody. Není také od věci zmínit většího zástupce rybízových škůdců – plstnatohlodavce červeňáka, který poškozuje hlavně listy a výhonky. Dalšími škůdci na rybízu jsou tzv. červení roztoči, kteří se objevují v teplých měsících. Zde může pomoci přípravek na bázi síry a mědi.

Zdroj informací: agromanual.cz, nkz.cz, hnojik.cz, vyzivahrou.cz, zahradaapriroda.cz

Publikováno: 12. 3. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová