reklama

Vypěstujte si krásná zdravá rajčata

Rajčata na zahradě nechybí snad nikde. Ať už máme větší či menší pozemek nebo jen balkon, oblíbená zelenina se v létě červená úplně všude. Výběr té správné odrůdy je prvním předpokladem bohaté úrody, správná péče je však neméně důležitá. Jak se o rajčata starat, si povíme v tomto článku.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rajčata na zahradě pěstovaly již naše babičky

Rajčata jsou jednou z nejpěstovanějších zelenin na zahradě u nás i ve světě. Jejich výsev je nevhodnější provádět v druhé polovině měsíce března. V dřívějších dobách sice neměli naši předkové na výběr mezi tolika odrůdami, které je možné zakoupit nyní, ale i tak byla rajčata vidět na každé zahrádce.

Vhodný výběr odrůdy je pro pěstování rajčat na zahradě a pěstitelský úspěch zásadní. Jestliže víme, že k nám mrazy každoročně přichází již začátkem září, je naprostý nesmysl v takové nadmořské výšce pěstovat na zahradě rajčata, která jsou svou odrůdou větší – nemají totiž šanci, aby nám dozrála.

Velké odrůdy rajčat není vhodné pěstovat ve vyšších nadmořských výškách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velké odrůdy rajčat není vhodné pěstovat ve vyšších nadmořských výškách

Většina zahrádkářů rajčata na zahradě chemicky ošetřuje. Jestliže chceme takovou ochranu snížit na naprosté minimum, nebo se jí úplně vyhnout, musíme striktně dodržet několik faktorů. Jedním z nich je dohled nad chorobami – takovým případem je např. plíseň bramborová. Napadá jak brambory, tak i pěstovaná rajčata. Jedná se o houbovou chorobu, které se velmi dobře daří v zahuštěných výsadbách, kde špatně proudí vzduch, tudíž se tam i drží vlhko. Dávejme si tedy velký pozor na spon, do kterého jednotlivé odrůdy sázíme. Jestliže tedy chceme zasadit na zahradě rajčata, která mají veliké až biftekové plody, musíme mezi jednotlivými rostlinami nechat poměrně veliký rozestup – může to být až 80 cm.

Mezi rostlinami musí proudit vzduch
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mezi rostlinami musí proudit vzduch

Nezapomínáme na rozestupy ani zálivku

Stejně, jako je důležitý rozestup mezi jednotlivými rostlinami a proudící vzduch mezi rajčaty na zahradě, dáváme si také pozor na opakované pěstování. Ani brambory, ani rajčata nemůžeme pěstovat opakovaně po sobě. Jestliže se u nás v loňské sezóně objevila již zmíněná plíseň bramborová, zbytky rostlin nesmí přijít do kompostu. Jedinou možnou volbou je jejich spálení.

Při pěstování rajčat na zahradě je nadmíru důležitá i zálivka. Rostliny zaléváme ráno, aby měly možnost vyschnout. Nikdy však nesmíme máčet listy rostlin! Ve chvíli, kdy se rozhodneme pěstovat rajčata v nádobách, je dobré je umístit raději pod střechu. Čím méně totiž bude na rajčata pršet, tím větší je pravděpodobnost, že budeme sklízet zralé plody až do října.

Rajčata je dobré zalévat ráno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata je dobré zalévat ráno

U pěstovaných plodů rajčat na zahradě se můžeme někdy setkat s černáním špiček – jedná se fyziologickou poruchu, kterou má na svědomí nedostatek vápníku. Můžeme tomu však předcházet. Je nutné, abychom srovnali vláhový režim, a nikdy nenechali kořenový systém úplně vyschnout. Jakmile totiž vyschne kořenový systém, rostlina nemá šanci přijmout vápník z půdy, i kdyby ho tam byl dostatek.

Černání špiček plodů způsobené nedostatkem vápníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Černání špiček plodů způsobené nedostatkem vápníku

Vyberte si správnou odrůdu

Odrůd rajčat je opravdu mnoho. V posledních letech se na trhu objevují i tzv. protiplísňová rajčata. Název není zcela správný, jedná se totiž o odrůdu rajčat, která jsou odolná proti plísním. Tyto odrůdy mají jednu naprosto úžasnou výhodu: Jakmile je zasáhne plíseň bramborová, zůstává pouze na stoncích či listech, nikdy nepřejde na plody. Jestliže nás tedy zasáhne sezóna, která nám opravdu nepřeje, a naše rostliny zasáhne plíseň bramborová, stále máme šanci, že alespoň nějaká rajčata sklidíme.

Na trhu jsou různé odrůdy rajčat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na trhu jsou různé odrůdy rajčat

Velice oblíbenou je i odrůda rajčat zvaná „Vejce ptáka ohniváka“. Jedná se o rajčata, která jsou kulatá i oválná. Plody mohou mít barvu červenou, oranžovou i žlutou. Tyto plody jsou krásně sladké a viany s plody celkem dlouhé. Jejich největší výhodou je poměrně dlouhá doba uskladnění.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno

Publikováno: 9. 4. 2024, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová