reklama

Kanadské borůvky zvládnou s přehledem zimu i škůdce

Péče o borůvky na zahradě je základem bohaté úrody zdravých a chutných plodů. Když splníte všechny jejich nároky, odmění se vám dlouhověkostí a odolností.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o borůvky se vyplatí, protože sklizeň chutného ovoce bude skutečně bohatá

Péče o borůvky začíná u výběru

V zahradách se pěstují tzv. kanadské borůvky, které se vyznačují velkými a masitými plody. Naše domácí lesní borůvky se k cílenému pěstování nehodí, protože vyžadují skutečně specifické složení půdy i další faktory, které nejsme schopni při „domácí“ péči o borůvky při sebelepší vůli zajistit.

Správná péče o borůvky začíná už od chvíle, kdy si vybíráme, jaký druh nebo druhy na zahradě vysadíme. V nabídce jsou desítky odrůd, které můžeme mimo jiné rozdělit i podle doby sklizně: na nejranějších začnou dozrávat plody už na začátku července a u pozdních můžete sklízet borůvky ještě na konci září.

Sázet můžete celoročně

Jeden borůvkový keř ovšem na zahradě stačit nebude, protože se jedná většinou o samosprašné rostliny. Proto se doporučuje vysazovat dva a více keříků vedle sebe, aby se mohly vzájemně opylovat. Můžete zvolit i různé odrůdy, důležité je, aby kvetly přibližně ve stejnou dobu.

Rozestup mezi jednotlivými keři ponechte minimálně 80 cm. Borůvky nemají hluboké kořeny, takže hloubka jamky postačí asi 40cm. Stěny jamky obložte například mulčovací fólií, aby se rašelina nemíchala s běžnou zeminou. Do jámy nasypte rašelinu, kterou předtím důkladně provlhčete. Můžete ji rovnou obohatit trochou hnojiva.

Nejvhodnější dobou pro výsadbu je podzim nebo brzké jaro, ale protože se sazenice většinou prodávají v kontejneru s již rozrostlým kořenovým balem, nebude dobrou péči o borůvky omezovat ani výsadba v průběhu vegetace.

Základem jsou kyselá půda a vlhko

Ideálním stanovištěm pro borůvkové keře je slunné nebo jen mírně polostinné místo – bez dostatku slunečních paprsků borůvky méně plodí a samotné plody nejsou tak lahodné a masité. Tyto houževnaté rostlinky mají rády vyšší vlhkost vzduchu, proto se jim daří lépe ve vyšších polohách až do 1000 m. n. m.

Nejlépe prospívají v kyselé půdě, například v rašelině. I u nás je k dostání tzv. baltská rašelina, která je nejlepší. Méně vhodná už je lesní hrabanka, která bývá někdy při péči o borůvky doporučována. Ta nemívá správnou kyselost, která by se měla pohybovat mezi 3,5 až 4,5 pH, a navíc v ní žijí i škůdci, i když proti těm jsou kanadské borůvky v podstatě rezistentní.

Když vyberete borůvkám správné stanoviště, plody budou zdravé a velké
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když vyberete borůvkám správné stanoviště, plody budou zdravé a velké

Kyselé prostředí vyžadují borůvkové keříky celoročně, takže byste měli používat i odpovídající, nejlépe tekuté hnojivo. Hnojení nesmí být časté, postačí pouze na jaře při tvorbě poupat a pak po odkvětu. Zvláště v době dozrávání plodů je nutno myslet na důkladnou zálivku, která je u vzrostlých rostlin až 10 litrů na keř. Ale pozor, borůvkám vadí přílišné přemokření.

Při dobré péči o borůvky budou rodit velmi dlouho

Zimní péče o borůvky není složitá, dobře snášejí i vysoké mrazy. Pouze pokud je pěstujete v nádobách, je bezpečnější obalit je v chladných měsících například jutovinou nebo rákosem. Správně pěstované borůvky mohou rodit i více než 30 let, prořezávat je postačí jednou za pět let. Zvláště v době dozrávání plodů je nutno myslet na důkladnou zálivku, která u vzrostlých rostlin dosahuje až 10 litrů na keř.

Některé borůvkové keře dorůstají až do dvoumetrové výšky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé borůvkové keře dorůstají až do dvoumetrové výšky

Klasičtí hmyzí škůdci se na borůvkách téměř nevyskytují, mnohem nebezpečnější je zvěř a ptactvo, které ohrožují keříky a také plody, protože chutnají i jim. Proto myslete na ochranné plůtky a sítě, které vaši úrodu zabezpečí před nezvanými strávníky.

Zdroj informací: www.abecedazahrady.cz, www.boruvkovyraj.cz, www.zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: 14. 4. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová