reklama

Začínáme zahrádkařit: proč mít na zahradě pařeniště

Nedílnou součástí každé zahrádky je zahrádka zeleninová a v ní i místo, kde můžeme pohodlným způsobem rychlit druhy s krátkou vegetační dobou nebo pěstovat teplomilné druhy. Výběr pařeniště by měl odrážet nejen nároky na místo, ale i co možná nejmenší požadavky na údržbu. Co všechno vlastně pařeniště svému majiteli může dát?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr pařeniště by měl odrážet nejen požadavky na prostor, v tomto typu lze pěstovat i vyšší druhy zeleniny

Výběr pařeniště s ohledem na požadavky a údržbu

Výběr pařeniště rozmýšlejte tak, abyste se o konstrukci museli starat pokud možno co nejméně. Na trhu je k dispozici spousta různých provedení, ale jen některá jsou prakticky bezúdržbová. Jako startovací typ pro začátečníky lze považovat pařeniště s dřevěným rámem – avšak toto řešení vyžaduje větší pozornost. Samotná konstrukce by neměla být na vlhkém podkladu, aby nezačala postupem hnít. Používání nátěrových hmot je nežádoucí, protože se jejich částice mohou dostat do půdy.

Vhodnější konstrukci představují rámy z ohýbaných trubek nebo vylisovaných komponentů z pozinkovaného plechu. V případě dobrého nakládání a pravidelné údržby je tato konstrukce prakticky nesmrtelná.

Jako výplň pařeništního rámu se používá fólie, která má ale jen omezenou životnost vzhledem k negativním účinkům UV záření. Silnější fólie průhledného provedení se nejčastěji najde na prodávaných výrobcích, které mají rám z ocelových trubek. Kutilové často využijí i stará okna, jejichž efekt v rámci pařeniště je dobrý a životnost vysoká, pokud je o dřevěné rámy oken pravidelně pečováno. Jistotou jsou polykarbonátové panely. Nejlepší výsledky mají tuzemské výrobky, které jsou sice dražší, zato však jsou panely kvalitního provedení s vysokou úrovní ochrany proti UV záření.

Pařeniště poslouží hlavně jako rychlý zdroj zeleniny
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pařeniště poslouží hlavně jako rychlý zdroj zeleniny

Důležitým aspektem při výběru pařeniště je také systém přístupu k rostlinám. Běžně se setkáte s tím, že celý vrchní panel je odklápěcí. Modernější provedení nabízejí posuvné panely na rámu. Z hlediska údržby jsou nejlepší pařeniště z pozinkovaných plechů a s polykarbonátovou výplní. Toto provedení stačí každoročně na podzim omýt vodou, nechat uschnout a uklidit na suché a nejlépe tmavé místo.

Výběr pařeniště je záležitostí, která ovlivní pěstitelské úspěchy

Výběr pařeniště neřešte z minuty na minutu, podívejte se na více typů a porovnávejte je mezi sebou. A proč si vlastně pařeniště pořídit? Stačí vám je provozovat jako studené – tedy pouze se zarytým organickým materiálem a přirychlíte si v něm salát, ředkvičky nebo předpěstujete sadbu. Během letního období v něm mohou růst takové perly mezi zeleninou, jako je květák, kapusta, brokolice nebo jiné náročnější druhy.

V pařeništi pěstujete od brzkého jara až do pozdního podzimu, při předpěstovávání dokonce bez námahy nemusíte řešit případné noční mrazíky, které by jinak mladé rostlinky bezprostředně ohrožovaly.

Skleník už je vyhrazen náročnějším, ale i zdatnějším zahrádkářům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skleník už je vyhrazen náročnějším, ale i zdatnějším zahrádkářům

Vhodnou alternativou k pařeništi je skleník, který je však mnohem náročnější na místo, výstavbu základů a také údržbu. Kvalitní skleník také není nejlevnější – avšak na vhodně zvoleném místě si v něm vypěstujete rajčata, papriky nebo okurky, na policích v něm pak mohou růst bylinky nebo rychlená zelenina v nádobách.

Zdroj informací: obydlicko.cz

Publikováno: 19. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich