reklama

Začínáme zahrádkařit: Když nemáte zahradu, osázejte balkon

Pokud nevlastníte zahradu, není třeba zoufat nad tím, že si nemůžete nic vypěstovat. K vlastním výpěstkům stačí totiž relativně málo, stačí k tomu balkon, terasa, nebo dokonce i okenní parapet. Takový jedlý balkon dokáže udělat nejen parádu, zároveň ale dá svému majiteli spoustu chutných výpěstků. Jak na to?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedlý balkon využijte do posledního kousku místa

Jedlý balkon: začněte projektováním

Jedlý balkon zní skoro jako zázrak, tak tomu ale není. S trochu šikovnosti si i začátečníci mohou vypěstovat tolik dobrot, až z toho přechází zrak. Úplně nejdříve je zapotřebí ale pečlivě projektovat, vše vyměřit, případně i spočítat tak, aby se na balkon, parapety a případně i terasu vešlo co nejvíce plodin.

Zcela zásadní význam má na balkoně nebo terase místo s policemi, kde se dá počet výpěstků výrazným způsobem znásobit. Například bylinky, nízké kultivary rajčat nebo listová zelenina, jako je salát, vyrostou v truhlíkách nebo menších nádobách a díky pěstování nad sebou nebo v kaskádovém uspořádání je možno získat drahocenné místo. Spoustu místa mohou ušetřit i venkovní parapety oken, které je ale pro pěstování plodin nutné osadit zábranami – jsou totiž nezbytné pro případ poryvů větru, jež často stojí za shozením nádob na zem.

Pokud máte dostatek prostoru, některé druhy zeleniny vysejte i třeba do dřevěných beden
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud máte dostatek prostoru, některé druhy zeleniny vysejte i třeba do dřevěných beden

V prostoru balkonu využijte tedy každé volné místo, které je možné využít. Pro klasická rajčata, papriky, okurky, ale také pěstování například ačokči nebo drobného ovoce, jako jsou kanadské borůvky a drobnoplodé kiwi, je zapotřebí nejen nádob větších rozměrů, ale zároveň je nutné také kvalitní půda.

Jedlý balkon a jeho využití na maximum

Jedlý balkon je nutné připravit i v podobě volby správného pěstebního prostředí. Zelenině vyhovuje v drtivé většině kvalitní půda, která je velice dobře zásobená živinami. Na dno nádob pro zeleninu je tedy žádoucí přidat posekanou trávu a další organickou hmotu, do které se zamíchá například granulovaný kravský hnůj. Ale pozor, vrstva organické hmoty by neměla být hlouběji, než je orniční vrstva v klasické zahradě.

Při celodenním oslunění prostoru také nezapomínejte na to, že nádoby musí být světlé barvy, protože jinak dochází k jejich velmi silnému zahřívání. Vysokých teplot dosahuje také zálivková voda, která se až může přehřát a vážně poškodit budoucí úrodu i kořenový systém.

Jahody nesmí na balkoně či terase chybět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jahody nesmí na balkoně či terase chybět

Tam, kde patří majitel k velmi zaneprázdněným, by se mělo volit z dražších samozávlahových nádob, které odbourají starost o rostliny během několika dní, kdy se pěstitel například rozhodne odjet na několikadenní rekreaci. Nadšenci moderny zajisté přivítají možnost využití automatického systému s časovačem, které dávkuje vláhu pro jedlý balkon přesně podle nastavení.

Ze zeleniny na balkoně, terase nebo na parapetech vypěstujete salát, rukolu, kozlíček polníček, v nádobách se dobře daří i hrášku a fazol keříčkový zde bude vypadat v truhlíku naprosto famózně. Nezapomeňte na cibuli sečku, které stačí truhlík, avšak sazečce vyhovuje více prostoru, aby se její hlavní užitková část – palice, mohla řádně vyvinout. A když do půdy pro cibuli sazečku přimícháte dřevěný popel, pak můžete být výsledkem opravdu překvapeni. Draslík v něm obsažený totiž podporuje u cibule růst.

Při budování jedlého balkonu nezapomeňte na bylinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při budování jedlého balkonu nezapomeňte na bylinky

Z oblíbených druhů zeleniny pak jedlý balkon nesmí být ochuzen o rajčata. Z nich zde nadělají spoustu parády malé odrůdy, jako jsou Vilma nebo Tumbling Tom. Z těch klasických pak v nádobách zaplodí některé ze známých hybridů, kupříkladu Dafne F1, který umí překvapit násadou plodů. Výhodou je také zvýšená odolnost proti plísni bramborové. Papriky na balkon vybírejte tak, aby byl zajišten dobrý výsledek. Pro balkony a terasy se hodí například odrůda Hamík s malými chutnými lusky oranžové barvy, klasiku pak charakterizuje odolná Boneta. Okurka hadovka je také oblíbeným druhem, avšak vyžaduje teplo, a pokud možno závětří. Nezapomínejte na oporu! Pro pěstování na balkonech je nejlepší typ tzv. svačinových hadovek, jako je kultivar Baby F1  s krátkými a velmi chutnými plody menší velikosti.

Nesmíme zapomenout ani na drobné ovoce. V truhlíku porostou i jahody, avšak pozor na množství rostlin v něm. Na jeden truhlík stačí dvě až tři rostliny, během vegetace je také nutné častěji přihnojovat, čímž podpoříte násadu chutných plodů. Oblíbené jsou i kanadské borůvky, kterým vyhovují větší nádoby vyplněné kyselou půdou s přídavkem rašeliny nebo listovky, která výborně funguje jako její náhrada. Také maliny by zde měly mít své pevné místo. Pro rybíz, kiwi a další druhy drobného ovoce ale myslete na to, že potřebujete více místa.

Zdroj informací: specialnizahradnictvi.cz

Publikováno: 23. 4. 2024, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich