reklama

Jaro je tady a s ním přichází do zahrady období plné naděje a nových začátků

Jaro je tady! Je čas vzít semínka do ruky, nadělat rýhy na upravené záhony a sít. Duben je měsícem výsevů, dobou, kdy semínka ještě využijí zimní vláhu a rychle vzejdou. Začátek tohoto měsíce je ve znamení kořenové a cibulové zeleniny, hrášku či ředkviček. Půda se ale postupně víc a víc prohřívá a na konci dubna již můžete vysévat i teplomilnou zeleninu přímo na záhon.

i (Zdroj: časopis Zahrádkář)
V dubnu vyséváme semena

Okrasná zahrada

Je ideální doba pro založení nového trávníku. Také můžeme znovu osít poškozená místa trávníku stávajícího. Rozhodující při zakládáni je kvalitní příprava půdy pro výsev. Uvádí se, že na ní závisí ze tří čtvrtin výsledek! Stříháme raně kvetoucí keře.

Pokud potřebujete založit nový trávník, neváhejte
i (Zdroj: Shutterstock)
Pokud potřebujete založit nový trávník, neváhejte

Pokud již odkvetly zlatice (Forsythia), ale i jiné časně kvetoucí keře (Chaenomeles), můžeme je zmladit či jinak tvarovat. Vyséváme semena celé řady letniček a bylinek. Můžeme vysazovat jehličnany a pěnišníky (Rhododendron), a to vždy s balem. Některé stálezelené dřeviny, jako jsou již zmíněné pěnišníky nebo vonokvětky (Osmanthus) je vhodné zalévat.

Bílá netkaná textilie ochrání semenáčky
i (Zdroj: časopis Zahrádkář)
Bílá netkaná textilie ochrání semenáčky

Ovocná zahrada

Měsíc duben je měsíc řezu teplomilných peckovin, zejména broskvoní a mandloní. Broskvoně a mandloně jsou citlivé na řezové práce v chladném období, kdy posléze trpí klejotokem. Proto se zásadně výchovný i udržovací řez provádí v době kvetení. Základním řezem broskvoní je redukce počtu dlouhých plodných výhonů na vzdálenost 15–20 cm od sebe a případné zkrácení o 1/3. Slabé výhony lze zakrátit na čípky se 2–3 pupeny. U mandloní se řezem podle potřeby spíše jen prosvětluje koruna.

V dubnu je čas na řez teplomilných peckovin
i (Zdroj: Adobe Stock)
V dubnu je čas na řez teplomilných peckovin

Evropské hrušně na začátku kvetení ošetřujeme proti rzi hrušňové, a zopakujeme to i na jeho konci, vybíráme postřiky, které působí proti strupovitosti i rzi, čímž zabijeme dvě mouchy jednou ranou. Přichází čas roubování za kůru. Můžeme roubovat „klasicky“, nebo použít vylepšený způsob roubování, kdy roub nebude jen zastrčený do řezu za kůru, ale budou se dotýkat svazky cévní roubu i podnože. Není to o moc složitější, každý řez na roubu i „vystrčení“ řezné rány na něm nad podnož má své opodstatnění. Po roubování se roub a podnož ováže páskou a rány zamažou štěpařským voskem, popřípadě se celý roub a podnož ještě natře latexem ředěným vodou (2 díly vody, jeden latexu).

Zeleninová zahrada

Je čas na výsevy do volné půdy – vyséváme mrkev, petržel, cibuli, hrách i salát. V druhé polovině dubna můžete vysévat přímo na záhon i teplomilné kukuřice a fazole, koncem měsíce, pokud je půda dostatečně prohřátá přidáme i okurky a tykve. Do skleníku vyséváme keříčková rajčata, na předpěstování jim stačí kratší doba než u rajčat tyčkových.

V případě vlny chladného počasí zakryjeme vzešlé semenáčky i vysazené rostliny bílou netkanou textilií. Můžete ji nechat na záhonu i několik týdnů – vytváří příznivější mikroklima, propouští světlo i srážky a částečně chrání porost proti škůdcům.

Oblíbený časopis pro všechny zahrádkáře
i (Zdroj: časopis Zahrádkář)
Oblíbený časopis pro všechny zahrádkáře
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 18. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce