reklama

Netradiční odrůdy zeleniny a ovoce, se kterými se můžeme na našich zahradách setkat

Netradiční odrůdy ovoce a zeleniny, které se dříve označovaly jako exotické, si dnes již tento přídomek vlastně ani nezaslouží. Většina z nich se totiž dá s úspěchem pěstovat i u nás v našich podmínkách. Díky tomu si můžeme obohatit jídelníček takovými odrůdami, které naše babičky znaly jen z knížek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Netradiční odrůdy zeleniny a ovoce se dají pěstovat i u nás

Netradiční odrůdy ovoce a zeleniny na našich zahradách

Doby, kdy na našich záhonech rostla mrkev, kedlubny, salát či ředkvičky a v sadech dozrávala jablka, hrušky a třešně se švestkami, jsou již minulostí. Tak, jak se radikálně mění klima v našich nížinách i ve vyšších polohách, mění se skladba rostlin, které pěstujeme na zahradách, ve sklenících nebo na balkonech. A to, co bylo dříve nemyslitelné, se nyní projevuje v pěstování netradičních odrůd ovoce a zeleniny.

Melouny

Před několika desítkami let se u nás začaly na záhonech a polích objevovat melouny – tedy plodiny, které se pěstují převážně v teplejších oblastech po celém světě. Melouny lze úspěšně pěstovat i na území Česka v teplejších oblastech – nejčastěji se s nimi můžeme setkat na jižní Moravě.

Mizuna a Mibuna

Tyto orientální odrůdy čínského zelí můžeme bez problému pěstovat na své zahrádce, i ony patří mezi netradiční odrůdy. Snáší mrazíky až do -5 °C, a dokonce je můžeme pěstovat i v květináči až do zimních měsíců.

Mizuna a mibuna jsou netradiční odrůdy asijských salátů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mizuna a mibuna jsou netradiční odrůdy asijských salátů

Okrasné okurky

Netradiční dekorativní rostlinou jsou okrasné okurky (Cucumis species). Tyto netradiční odrůdy plodové zeleniny mají velmi zajímavý tvar, protože vypadají jako malý ježek. Okrasné okurky vydrží jako dekorace až několik měsíců, záleží na konkrétní odrůdě a způsobu dekorování. Okrasné okurky nejsou jedlé, nelze je tedy využít ke konzumaci.

Hořká okurka Naja (Momordica) má svůj původ v jihovýchodní Asii. Z tohoto důvodu je vhodná pouze pro pěstování ve skleníku, neboť rostlina miluje horko a téměř stoprocentní vzdušnou vlhkost.

Fíky

Fíkovníky (Ficus carica) se dají ve středoevropských podmínkách úspěšně pěstovat a není tak složité zařídit, aby přinášely chutné plody. Pěstovat se dají jak v pěstebních nádobách, tak i ve skleníku.

Ořechovec pekanový

Vysoký listnatý strom je příbuzný ořešáku vlašského. Ve volné přírodě tyto stromy dosahují do výšky až 50 m. Na zahradě je nutné vysadit dva. Pekanový ořech je umístěn ve skořápce.

Pekanové ořechy jsou zdrojem mnoha vitaminů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pekanové ořechy jsou zdrojem mnoha vitaminů

Tomel

Tomel je rostlina přizpůsobivá a daří se jí i v našem klimatu. Ve vhodných podmínkách je nenáročná, odolná a stále si zachovává svůj exotický vzhled. Na zahrádce krásně vyniká na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do zářivě červené až oranžové barvy, navíc se nám odvděčí i bohatou úrodou. 

Tomel u nás známe pod názvem kaki churma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tomel u nás známe pod názvem kaki churma

Velké biftekové rajče netradiční růžové barvy

Tyto netradiční odrůdy rajčat jsou velké, masité a mají plochý kulovitý tvar. Jsou oblíbené v USA, kde se jejich plátky stávají nezbytnou součástí hamburgerů a sendvičů.

Ačokča 

Okurko-paprika. Rostlinu lze pěstovat všude tam, kde se daří melounům, okurkám a tykvím. Mladé plody se dají jíst i se semeny. Ideální je sterilovaná ačokča ve sladkokyselém nálevu.

Lagenárie

Kalabasa je popínavá jednoletá rostlina z čeledi tykvovitých. Je oblíbená nejen pro mladé plody, ale i pro dekorativní tykvičky, které se využívají k výrobě nádobek, oblíbených například pro popíjení čaje maté.

Lagenárie či kalabasa je jinak zvaná indická okurka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lagenárie či kalabasa je jinak zvaná indická okurka

Hlošina okoličnatá

Rychle rostoucí rozložitý keř do slunných přírodních partií zahrady má drobné červené jedlé plody. Je odolná vůči suchu, chladu i průmyslovým a městským zplodinám, pěstuje se také jako okrasná dřevina. Zralé plody obsahují mimořádně vysoké množství antioxidační karoteniodu.

Netradiční odrůdy zeleniny a ovoce jsou většinou hodně odlišné od našich běžných a domácích druhů. Přesto se dají již pěstovat i u nás díky výkyvům počasí. U rostlin, které nejsou mrazuvzdorné, je ale nutné počítat s tím, že je na zimu budeme muset uklidit z venkovního prostředí např. do zimní zahrady, vytápěného skleníku a podobně. 

Zdroj informací: chovatelka.cz, semena.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradkaruvrok.cz, dobrasemena.cz

Publikováno: 24. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová