reklama

Pěstování hrášku na zahradě je o výběru správné odrůdy a správného času

Odrůdy hrášku se od sebe dělí chutí a využitím. Některé druhy hrášku můžeme dokonce konzumovat i s luskem, který je sladký a chutný. Výsev hrášku můžete provádět velmi brzy zjara, a když dodržíte správný postup při výsevu, bude úroda skvělá a bohatá.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odrůdy hrášku, které jsou nejchutnější a nejčastěji pěstované

Hrách setý (Pisum sativum) je hospodářsky významná rostlina, kterou si oblíbili také drobní pěstitelé pro její snadné pěstování. Jedná se o jednoletou popínavou zeleninu, z níž sklízíme buď celé lusky, nebo pouze semena – hrášek.

Tato luštěnina je vyhledávaná pro nasládlou chuť, kterou milují i děti, a pro obsah vitaminů skupiny B a minerálních látek. Dále jsou odrůdy hrášku známé pro svou schopnost fixovat dusík do půdy, což činí tuto skvělou rostlinou ideální pro přírodní hnojení zahrady.

Existuje několik různých odrůd hrášku:

  • hrách dřeňový
  • hrách polní 
  • hrách obecný
  • hrách cukrový
Mladé sazeničky budou potřebovat oporu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mladé sazeničky budou potřebovat oporu

Při výběru vhodné odrůdy hrášku se také zaměřte na to, zda preferujete hrášek nízkorostoucí nebo popínavý, který dosahuje délky i okolo 1 metru. Ačkoliv všechny odrůdy hrášku potřebují oporu (kromě těch, které se pěstují na polích poléhavým způsobem), ten nízký si vystačí s oporou jednoduchou.

Vhodný čas na sázení hrášku je na jaře a závisí na klimatických podmínkách té které oblasti. V teplejších oblastech se hrášek může sázet dokonce už v únoru nebo březnu, zatímco v chladnějších oblastech se sází spíše až v dubnu. Proč?

Před výsevem je lepší semena hrášku namočit do vody na 24–48 hodin. Hrášek vodu nasaje, a tím se podpoří jeho klíčivost. Po 48 hodinách je dokonce možné na semenech vidět malé klíčky, které vám zaručí, že semeno doroste do sazenice a bude mít šanci na plození.

Semena před výsevem namočte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Semena před výsevem namočte

Příprava záhonu

Pro přípravu záhonu zvolte místo, které je slunné a má dostatek prostoru pro růst hrachu. Plevele zbavený záhon je dobré vyhnojit loňským kompostem. zeminu před setím je potřeba prokypřit a uhrabat do roviny. 

Záhon prohnojte a upravte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záhon prohnojte a upravte

Hrášek se seje 3–5 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky až 30 cm a mezi semeny cca 5 cm. Nemá smysl se snažit sít nahusto, protože tím si sazenice mezi sebou konkurují a sklizeň nebude vůbec vyšší, spíš naopak.

Dodržujte dostatečné rozestupy mezi řádky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dodržujte dostatečné rozestupy mezi řádky

Vysetá semena zahrňte z obou stran řádku zeminou a mírně přitlačte, aby se v půdě udrželo více vlhkosti. Záhony překryjte bílou netkanou textilií, která zabrání ptactvu vyzobávat ze záhonů semena a zároveň podpoří vlhkost v půdě a dodá dostatek slunečních paprsků. Vzejití sazeniček kontrolujte, protože mladé rostlinky jsou vítanou změnou na jídelníčku slimáků, kteří se pod textilií snáze schovají před vašimi zraky.

Bílá netkaná textilie dodá semenům teplo a vláhu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bílá netkaná textilie dodá semenům teplo a vláhu

Jakmile rostlinky vyrostou na cca 10 cm, bílou netkanou textilii odstraňte. Do půdy vedle sazeniček napíchejte staré pruty maliníků nebo náletové proutky, které jste na zahradě zjara ostříhali. Výborně se hodí jako opora pro všechny odrůdy hrášku.

Na vývaz hrášku použijte náletové proutky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vývaz hrášku použijte náletové proutky
  • Cukrový hrášek (Pisum sativum convar. Axiphium) se sklízí jako celé lusky. Má vysoký obsah cukrů. Hodí se pro různé zeleninové saláty, polévky a  mražení. Nejčastěji se používá v asijské kuchyni. 
  • Dřeňový hrášek se sklízí kvůli chutným kuličkám. Byl vyšlechtěn z původních planých druhů a ve volné přírodě se jako jediný nevyskytuje. 
  • Kulotosemenné odrůdy hrášku se sklízí na semeno – to je např. hrách obecný (Pisum sativum convar. sativum), který je určen pro vylupování a vaření. Semena se sklízí v botanické zralosti nebo suchá.
  • Hrách polní se označuje také jako peluška a je primárně používán jako pícnina pro hospodářská zvířata.

Odrůdy hrášku:

  • Bio hrách Rondo – zahradní hrášek s velkými a sladkými zrny. Poloraná odrůda se spolehlivým výnosem.
  • Bio Zázrak z Kelvedonu – první sladký zahradní hrášek. Raná odrůda s rostlinami dorůstajícími výšky 75–80 cm. Lusk je středně velký, se 7–9 velkými zrny.
  • Bio dřeňový hrách Progess 9 – raný, výnosný a chutný hrášek s velkými a chutnými zrny.

Pokud dodržíte na záhonech doporučené rozestupy mezi řádky se semeny hrášku, zbyde vám spousta prázdného místa. Ta v průběhu dubna, kdy vaše odrůdy hrášky vyrůstají, doplňte výsevem mangoldu nebo červené řepy. Obě tyto plodiny jsou k hrášku výbornou alternativou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce, radynavsechno.cz, abecedazahrady.dama.cz, dobrasemena.cz

Publikováno: 2. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová