reklama

Bylinky v kuchyni, lékárničce i koupelně

Základní druhy bylinek pozná v dnešní době asi už každý z nás. Byliny se pomalu vracejí do našich kuchyní i do domácích lékárniček. Máme pro vás pár tipů nejen do kuchyně.

i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Bylinky se dají využít skoro všude

Využití bylinek v kuchyni

Používání čerstvých bylinek při přípravě jídel je v dnešní době už naprosto běžné. Polévka bez několika lístků čerstvého libečku, jako by ani nebyla ten pořádný „grunt“. Snítka rozmarýnu na pečeném masu se postará o to správné dochucení. Ale to není všechno, co bylinky dokážou. Podívejte se na naše tipy.

Bylinkový olej

Do dobře uzavíratelné lahve nalijte kvalitní olivový olej a přidejte čerstvé bylinky. Dobře poslouží třeba rozmarýn, tymián, estragon a rozhodně nezapomeňte na jeden až dva stroužky česneku. Na stinném místě nechte olej zhruba týden odpočívat, občas ho protřepejte. Takto ochucený ho můžete požívat do salátů, připravovat na něm maso, ale je chutný třeba jen na ogrilovanou bagetku.

Olivový olej ochucený bylinkami
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Olivový olej ochucený bylinkami

Bylinkové máslo

Nasekané čerstvé bylinky podle vaší chuti zamíchejte do změklého másla. Opět můžete přidat i prolisovaný česnek. Vytvarujte v potravinářské folii nebo alobalu do válečku a dejte ztuhnout do lednice. Ideální je podávat na grilované maso, pečené brambory, nebo používat místo obyčejného másla.

Bazalka je ideální do bylinkového másla
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Bazalka je ideální do bylinkového másla

Bylinková sůl

Příprava bylinkové soli je naprosto jednoduchá, zvládnete ji i s vašimi ratolestmi. Bylinky, které plánujete na sůl použít, nejprve usušte. Výběr záleží jen na vás, skvěle se hodí libeček, tymián, bazalka, saturejka, oregano nebo třeba yzop. Usušené bylinky pak jednoduše smíchejte s mořskou solí. Bylinková sůl je skvělá třeba na čerstvý chléb s máslem.

V kuchyni se bez bylinek neobejdete
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
V kuchyni se bez bylinek neobejdete

Bylinková lékárna

Nejenže jsou bylinky chutné, ale už naši předkové věděli, že většina z nich má léčivé účinky, tudíž se dají velice dobře využívat při některých onemocněních.

Tymiánový sirup na kašel

Tymián obecný (Thymus vulgaris) patří do rodu Thymus, česky mateřídouška. Má desinfekční a antiseptické účinky. Sirup vyrobený z tymiánu je vhodný na nachlazení, a především na mokrý kašel. Jeho příprava je velmi jednoduchá a oproti obdobným přípravkům z lékárny je výrazně levnější. 300 g cukru (bílý, může být i třtinový) svaříme v 300ml vody. Po svaření sundáme z plotny, přidáme hrst tymiánu a necháme luhovat minimálně přes noc. Po vyluhování sirup přecedíme přes jemné sítko nebo plátýnko a užíváme polévkovou lžíci pětkrát denně.

Stejným způsobem můžeme na kašel a nachlazení připravit také šalvějový sirup a jitrocelový sirup. Používejte na ně pouze silné a zdravé listy těchto rostlin.

Bylinková zahrádka
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Bylinková zahrádka

Měsíčková mast

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je nejen krásná rostlina do záhonu, ale je znám také jako výborná léčivka. Kromě čaje ho můžeme využít i do masti.

Do 500 g rozehřátého sádla vsypeme 4 vrchovaté hrsti nadrobno nasekaných květů měsíčku. Necháme na plotně vzkypět, zamícháme a poté z plotny odstavíme. Necháme jeden den odstát a poté lehce zahřejeme a přecedíme přes plátýnko do připravené nádoby. Mast můžeme aplikovat na podrážděnou pokožku (sluncem, mrazem, odřením), na jizvy nebo podlitiny.

Měsíčková mast
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Měsíčková mast

Čaje

Na záhonech najdeme mnoho rostlin, ze kterých se dají dělat lahodné čaje, které když se užívají pravidelně, mají léčivé účinky. Tak například vzácný jinan dvoulaločný (Gingko biloba) – pokud zalijeme lžičku jeho usušených listů vroucí vodou, dostaneme čaj, který při pravidelném pití (3krát denně šálek), stimuluje průtok krve v cévách a tím přispívá například ke zlepšení paměti.

Čaj z ostropestřce (Silybum marianum) je vhodný pro očistu jater. Dělá se z jedné čajové lžičky rozdrcených semen ostropestřce, která se přelije čtvrt litrem vroucí vody a nechá se čtvrt hodiny luhovat. Pije se třikrát denně.

Echinacea podporuje imunitu
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Echinacea podporuje imunitu

Místo do drogerie vyrazte na zahrádku

Bylinky z vaší zahrádky mohou velice dobře posloužit i při úklidu a praní – jako třeba aviváž nebo svěží čistič.

Domácí aviváž

Návod na přípravu je také zcela jednoduchý. Do lahve s octem vložíme několik větviček rozmarýnu a necháme několik dní luhovat. Rozmarýn ani nemusíme z lahve vyndávat a můžeme začít používat. Pro zesílení vůně můžeme přidat i pár kapek éterického rozmarýnového oleje.

Domácí aviváž
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Domácí aviváž

Univerzální citrusový čistič

Ekologický čistič z drogerie většinou obsahuje jen o ocet a vodu. Proto si můžeme svůj připravit doma – a mnohem lepší. Do dobře uzavíratelné nádoby nalijme ocet a napěchujeme do ní ještě slupky od pomerančů a citronů. Množství nelze určit, prostě co se do nádoby vejde. Čistič necháme třeba i tři měsíce v temnu, po vyluhování přecedíme a dáme do rozstřikovače. Účinně čistí všechny povrchy, poradí si i s mastnotou a navíc hezky voní.

Domácí eco čistič
i (Zdroj: Sdružení SPLAV, z.s.)
Domácí eco čistič

Repelent proti klíšťatům

Těžko říci, co mají klíšťata proti rozmarýnu, ale právě tato bylina se používá při výrobě domácího repelentu. Do převařeného jednoho litru vody přidáme hrst nasekaného rozmarýnu a necháme vyluhovat až do vychladnutí. Až bude výluh studený, vyndáme rozmarýn a přidáme jednu lžíci vinného octa. Pomocí rozstřikovače aplikujeme na oděv, případně pokožku před každou procházkou, kdy míříme do přírody.

Zdroj informací: Sdružení SPLAV, z.s.

Publikováno: 30. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce