reklama

Moud purpurový: Zdatný odpuzovač komárů s podobnými účinky jako rýmovník

Hledáte rostlinu, která vám během pár týdnů vytvoří v truhlíku obrovský, sytě zelený kopec, a přitom stihne zahnat z balkonu obtížný hmyz a ještě vám pomůže s rýmou? Pak vsaďte na moud purpurový (Plectranthus purpuratus)! Zdatný odpuzovač komárů s podobnými účinky jako rýmovník se vám určitě bude líbit.

i (Zdroj: istockphoto.com)
Moud purpurový rychle dorůstá

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Moud purpurový patří mezi rostliny, které zpravidla pěstujeme jako jednoroční, protože pak ztrácejí na dekorativnosti, ale ve skutečnosti je to nemrazuvzdorná trvalka. V létě ji můžeme pěstovat na balkoně nebo terase, kde vytvoří v truhlících neskutečnou záplavu sytě zelených listů na převislých lodyhách. Moud roste tak rychle a je tak rozpínavý, že vedle sebe v truhlíku nesnese žádnou jinou květinu, každou totiž velmi rychle utlačí a zahubí. Pěstujeme ho tedy samostatně.

Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Moud purpurový, molice (Plectranthus purpuratus)

Na zimu můžeme moud přenést do světlé místnosti s teplotou 8–12 °C, ale do jara se rostlina většinou stane dosti nevzhlednou. Osvědčilo se, rostlinu ostříhat, větvičky vložit do vody a nechat v chladnější místnosti na okenním parapetu. Na jaře zakořenělé rostlinky zasadíme do zahradnického substrátu a v polovině května opět vyneseme ven, na balkon. Během vegetace moud pravidelně přihnojujeme a zastřihujeme, čímž podpoříme větvení rostliny.

Moud purpurový dokáže přezimovat na okně v chladné místnosti
i (Zdroj: Simona Sedláčková)
Moud purpurový dokáže přezimovat na okně v chladné místnosti

Moud purpurový nahradí rýmovník

Moud purpurový nejen že svými silicemi odhání obtížný hmyz, jako jsou komáři či mouchy, ale také se používá jako rostlina k inhalování. Patří mezi rostliny, které umí pomáhat, podobně jako rýmovník, se kterým je blízce příbuzný. Stačí otrhat lístky, rozemnout je mezi prsty a silnou vůni, podobnou eukalyptu, vdechovat.

Zdroj informací: Simona Sedláčková

Publikováno: 23. 3. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jarní sestřih trvalek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní období je dobré na sestřih trvalek a polokeřů. Zjistíte, jak střihat nejen trvalky, ale i polokeře a jaké to má výhody.