reklama

Jak se vyzbrojit do boje s plevelem: Nejlepším herbicidem je motyka

Protivným plevelům se teď, i když je sucho, mimořádně daří a pěstované rostliny nemají vůbec žádnou šanci ho dohnat. Plevele byly, jsou a budou. Je jen na nás, kdy a jak se jim budeme bránit. Jak se ho na záhonech pokud možno přirozenou cestou bez herbicidů zbavit?

Neustálým mechanickým odstraňováním kořenů vytrvalých plevelů se nám podaří jejich bujení omezit, nikdy je ale stoprocentně nezlikvidujeme, s tím se musíme smířit. Jejich kořeny jsou velice křehké a jemné a třeba při podzimním rytí je místo likvidace ještě více rozšíříme. Z každého oddenku vyroste na jaře nová rostlina. Zajímavou výbavou do zahrady je systém QuikFit s vyměnitelnými hlavicemi od značky Fiskars. Pro boj s pleveli se dá vybírat z mnoha druhů hrábí, motyček, kultivátorů či na násadu nacvaknout například lopatku či vidle.

Jak se vyzbrojit do boje s plevelem 1
i (Zdroj: Fiskars)
Jak se vyzbrojit do boje s plevelem 1

Plevel se nesmí vysemenit

Jednoleté i vytrvalé plevele musíme pravidelně odstraňovat. Jinak nám zcela zamoří zahrádku. Stačí několik příznivých deštivých dnů a rostliny jsou schopny narůst i deset centimetrů. Navíc odebírají kulturním plodinám výživu a zastiňují je. Nejdůležitější je dbát na to, aby se nám plevele na zahrádce nevysemenily. To je pak hotová katastrofa. Stačí jedna pampeliška nebo pcháč – a v okruhu několik stovek metrů nastává zamoření. Když rostlinku pouze utrhneme a nezlikvidujete ji i s kořenem, znovu zregeneruje a vyroste. Nenecháme-li plevel na záhonech vyrůst a vykvést, nevysemení se. Buď můžeme použít klasické zahradnické nástroje, jako jsou motyčka a hrábě, nebo můžeme zkusit specifičtější nástroj pro usnadnění práce, jako je například škrabka na plevel.

Jak se vyzbrojit do boje s plevelem 4
i (Zdroj: Fiskars)
Jak se vyzbrojit do boje s plevelem 4

Okopávat, nebo spíše plít?

Při okopávání kypříme půdu, provzdušňujeme ji a zároveň odstraňujeme plevel i s kořínky. V zeleninových záhonech je to celkem snadná činnost, rostliny rostou v řádcích nebo sponech. Ale co v květinovém trvalkovém záhoně? I když budeme postupovat opatrně, můžeme poškodit třeba cibuloviny, které už zatáhly listy a jsou schované pod povrchem nebo koberce půdokryvných rostlin. Tady se rozhodně vyplatí vyčkat, až pořádně zaprší, a když je zemina dostatečně zvlhčená, plevel jen opatrně vytrhávat i s kořeny, tedy plít.

Prima tip

Jak se vyzbrojit do boje s plevelem 3
i (Zdroj: Fiskars)
Jak se vyzbrojit do boje s plevelem 3

Pokud vám na některých místech zahrady prorůstá trávou mech, je ideální se ho pokusit odstranit po vydatném dešti. Mech se totiž pořádně napije a nasaje vodu a potom ho celkem jednoduše rozrušíte hráběmi a zlikvidujete.

Publikováno: 6. 9. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce