reklama

Po skončení zimy je čas postarat se o naše růže

Jakmile se jarní teploty ustálí, začnou rašit nové letorosty stromů, ale také růží. A to je signál, že se našim královnám zahrad musíme začít věnovat. Jen tak se nám přes léto odvděčí záplavou nádherných květů a svěží jemné vůně. Péče o růže po zimě by měla patřit k základním úkonům každého zahrádkáře a pěstitele.

i (Zdroj: Depositphotos)
Po skončení zimy je čas postarat se o naše růže (Zdroj: Depositphotos)

Péče o růže

Růže potřebují zvláště na jaře nejvíc péče. V první řadě je potřeba je ostříhat. To děláme v době, kdy je na růžích patrný nárůst nových výhonů a růže začínají obrážet. Je potřeba odstranit všechny staré a nefunkční větve, a to jsou především ty slabounké, které keř zahušťují. Také odstraníme přemrzlé a odumřelé části. Radikální střih provádíme na 5, maximálně 7 vnějších oček. 

Stříhání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jakmile začnou růže obrážet, je potřeba je ostříhat

Stříhání růží

Ke stříhání růží vám poslouží opravdu kvalitní a ostré zahradnické nůžky. Takové jsou třeba dvoučepelové zahradní nůžky L PowerGear™ X-series. Technologie PowerGear™ maximalizuje páku tam, kde to nejvíce potřebujete, a poskytuje 3× větší sílu. Maximální průměr střihu je 26 mm. Nůžky disponují plně tvrzenou, precizně broušenou čepelí, která zůstává déle ostrá. Povrch čepele s nízkým třením odolává rzi, zvyšuje výkon a umožňuje hladší střih a snižuje zanášení. K tomu je tu ergonomicky tvarovaná rukojeť FiberComp™, která přirozeně padne do ruky a technologie SoftGrip™, jež zaručuje jistý úchop a vyšší komfort. Posuvný zámek chrání čepel během přepravy a skladování a je šikovně umístěný pro rychlé a snadné zajištění.

Ostříhání
Růže stříháme zhruba na 5 vnějších oček (Zdroj: Prima DOMA)
Nůžky
Péče o růže vyžaduje také kvalitní nářadí, zejména ostré nůžky (Zdroj: Fiskars)

Hnojení

Po ostříhání růže musíme rozhodně přihnojit, aby rychle zregenerovaly a dostaly do sebe velké množství potřebných živin. Na růže je vhodné použít kombinované hnojivo, které obsahuje minerální látky, ale také slepičince, guano a kravský hnůj. Tyto prvky zaručí bohatý nárůst jasně zelených listů a velké množství květů. Hnojivo rozhodíme do půdy okolo růží a lehce zahrneme pod povrch. Vyplatí se zároveň odstranit všechny plevele, které se okolo růží vyskytují.

Hnojení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Komplexní hnojivo zapravíme do půdy okolo růží

Choroby

Růže jsou náchylné na celou řadu houbových chorob. Nejčastěji můžeme během léta pozorovat na listech černé či rezavé skvrnky. Černé skvrny způsobuje tzv. černá skvrnitost, což je velmi nepříjemná houbová choroba. Při velmi silné infekci mohou být napadeny i zelené větvičky nebo dokonce květy. Následkem napadení se rostliny postupně oslabují, čímž se stávají náchylnější ke zmrznutí a současně i méně kvetou.

Rezavé skvrnky zase způsobuje rez růžová. Té se daří také v deštivém počasí a podobně jako černá skvrnitost způsobuje i předčasný opad silně napadených listů. Rez růžová se na vrchní straně listů projevuje nenápadnou žlutooranžovou mozaikou. O to nápadnější jsou oranžovohnědé hromádky letních výtrusů a tmavohnědé hromádky zimních výtrusů na spodní straně listů.

Choroby
i (Zdroj: Prima DOMA)
Růže jsou náchylné na většinu houbových chorob

Bělavý povlak pak má na svědomí padlí růžové. Je nejobávanější a nejčastější houbová choroba růží. Na mladších listech tvoří bělavý až šedobílý moučnatý povlak. Napadá také květní kalichy, mladá poupata a konce výhonů. Padlí přezimuje na rostlinách, proto je důležité s ochranou růží nečekat a zasáhnout ihned, jak to počasí dovolí. 

Ošetření

Ačkoliv se zdá, že je ještě brzy, neuškodí ostříhané a pohnojené růže proti všem houbovým chorobám postříkat. Vybereme si vhodný fungicid, např. komplexní postřik na ochranu růží, dále pak tu jsou přípravky typu Discus, Dithane nebo Fungimat. Přípravek použijeme v rozprašovači s koncovkou, která postřik dopraví pouze na růže, ale nezasáhne okolí rostlin. Pokud postřik provedeme v těchto dnech, máme růže ošetřené minimálně na dva měsíce jejich vývoje. 

Postřik
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po ostříhání provedeme fungicidní postřik

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová