reklama

Péče o brambory v době jejich vegetace

Péče a hlavní práce kolem brambor vysázených na poli nebo na zahradě začíná zpravidla až po jejich vyklíčení. Pečovat bychom o ně měli pravidelně. Nejprve je nutné během května nebo na počátku června zbavit pole plevele. Důležité je to zejména tam, kde políčko sousedí s loukou nebo jinou přilehlou travnatou plochou.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby úroda brambor byla hojná a kvalitní, je nutné zbavit pole plevele (Zdroj: Depositphotos)

V takových případech se vyplatí pečlivě odstranit plevel ještě před vyklíčením brambor. Jeho včasné odstranění přispěje ke kvalitní úrodě a velkému výnosu.

Jak zbavit pole plevele

Největší starostí při pěstování brambor bývá množství pýru. Pokud se tento plevel včas neodstraní, prorůstá hlízami. V takovém případě je možné zasáhnout včasným postřikem a pýr zlikvidovat. Nejvhodnější doba pro odstranění plevelů je před vyklíčením brambor, kdy začínají tvořit v zemi kořínky. To je období zhruba po čtrnácti dnech od zasazení brambor, ještě než ze země vyrazí zelená nať.

Brambora s kořínky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejvhodnější pro odstranění plevele je doba, kdy brambory začínají tvořit v zemi kořínky

Co použít na likvidaci pýru  

Použít lze jeden z totálních herbicidů, který zlikviduje veškeré zelené části rostlin a plevelů. Nejedná se ale o klasickou chemii, nýbrž o přípravek, vyrobený na bázi kyseliny pelargonové. Tyto takzvané totální herbicidy jsou přijímány pouze zelenou částí rostlin. Po postřiku je efekt viditelný už zhruba za tři hodiny, kdy plevele začínají žloutnout, vadnout a odcházet.

Kopřiva s postřikovačem
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postřik vyrobený na bázi kyseliny pelargonové lze použít do postřikovače naředěný

Jak zlikvidovat ostatní plevel

Veškeré plevele v meziřadí brambor je možné zlikvidovat ještě, než brambory vzejdou. V okamžiku, kdy vzejdou, tento přípravek už použít nelze. Nejvhodnější doba je provést postřik ještě než brambory vyklíčí.

Postřik pole
i (Zdroj: Depositphotos)
Postřik se provádí v době, než brambory vyklíčí

Roundup Fast postřik

Přípravek Roundup FAST obsahuje kyselinu pelargonovou, což je účinná látka na přírodní bázi, s rychlým účinkem. Jedná se o neselektivní herbicidní přípravek, určený pro všechny druhy plevelů, k okamžitému použití bez nutnosti ředění, ale i s možností ředění.

Přibližně za tři hodiny po aplikaci plevel vadne a po třech dnech je možné vysadit bez obav do půdy nové rostliny či plodiny. Přípravek označovaný jako eko herbicid je vhodný pro použití na eko farmách a pro bio pěstování.

Použití a ředění přípravku

Doporučené dávkování je 23 ml přípravku na 0,5 l vody, což stačí na ošetření plochy cca 10 m². V případě, že aplikaci provádíme při větrném počasí, bychom měli dát pozor, aby nedošlo k náhodnému úletu postřiku na jiné rostliny nebo části rostlin. V tomto případě je vhodné použít herbicidní kryt, který bývá součástí postřikovače.

Roundup
i (Zdroj: Prima DOMA)
Roundup Fast patří mezi takzvané totální herbicidy, přičemž je vyroben na přírodní bázi

Výživa brambor

Brambory jsou náročné na kvalitu půdy a vyžadují dostatek humusu a živin. Půdu pro brambory připravujeme zpravidla už na podzim, kdy do ní zapracujeme organická hnojiva. Ideální je chlévský hnůj nebo kvalitní kompost. Na jaře, ještě před výsadbou brambor, pak dodáme do půdy další živiny ve formě speciálního hnojiva se zvýšeným obsahem draslíku. Nejčastěji se k tomuto účelu používá kombinované hnojivo.

Délka vegetace brambor

Délka vegetace u brambor je určena odrůdou. U raných odrůd je to 60,100 dnů, u středně raných nebo poloraných až 120 dnů. Délka vegetace závisí ale i na dalších faktorech, a sice na péči, výživě, půdních podmínkách i počasí.

Lány s rostlinkami brambor
i (Zdroj: Depositphotos)
Dobrá úroda závisí na kvalitě půdy, výživě, péči i počasí

Proorávka naslepo

V květnu a počátkem června je doba na proorávku takzvaně naslepo, což je přihrnutí půdy pro zvětšení objemu brázd. Při tom lze odstranit i některé plevele. Brambory je důležité pravidelně přihrnovat, aby vytvářely v patrech stolony, na kterých se tvoří hlízy. Jen tak docílíme maximální sklizně. Před proorávkou je dobré prokypřit podloží v podbrázdí a pak teprve přihrnout zem. Nepřihrnovat utuženou nebo hrudovitou zem. Ideální je prokypřit půdu například rotační plečkou před přihrnováním.

Proorávka
i (Zdroj: Depositphotos)
Proorávkou naslepo se prokypří půda a zvětší objem brázd

Vyvedla se úroda brambor? Připravte si cmundu  po kaplicku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 6. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová