reklama

Znáte tajemství úsporného zavlažování rostlin?

Bez vody není život a na zahradě to platí obzvlášť, rostliny by to v parných dnech bez dostatečného množství životodárné tekutiny nezvládly. Bohužel to ale vypadá, že nás čeká další suché léto. O vodu bude nouze, je tedy nutné zamyslet se nad tím, jak zavlažovat rostliny kvalitně a současně při tom vodou zbytečně neplýtvat. Naštěstí existují způsoby, jak dodat vláhu úsporně a zároveň správně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zavlažování rostlin není žádná věda, je ale třeba k němu přistupovat rozumně a úsporně, vodou se nesmí zbytečně plýtvat (Zdroj: Depositphotos)

Nejlevnější metoda zavlažování rostlin

Klasikou je chytání dešťové vody do sudů. Je to metoda úsporná a velmi šetrná k přírodě, vodou se při ní rozhodně neplýtvá, ze sudů si jednoduše dle libosti nabíráme do konve vodu a ručně s ní zahrádku zaléváme. Nevýhodou je, že dešťovky nenasbíráme nikdy dostatečné množství, každý den jednoduše neprší, na kvalitní zavlažování rostlin nachytané množství vody dlouhodobě nevystačí, navíc je člověk nucen tahat těžké nádoby, což není moc pohodlné. Údržba zahrady by nám měla zabrat co nejméně času a úsilí, na zahradě chce totiž většina z nás primárně relaxovat ne zápasit s konví. Většinou to tedy dopadne tak, že kromě dešťovky se k zavlažování rostlin využívá i voda ze studny. To se pak ovšem vyplatí zapojit také hadicový postřikovač.

Zalévání květin
i (Zdroj: Depositphotos)
Dešťovkou z konvičky – takové zavlažování mají rostliny rády, už jen proto, že jde o odstátou vodu s tou správnou teplotou

Stále populární otočný postřikovač

Hlavně ti, co mají větší zahrádku, jeho služby docení, jen jej zapnete a vykoná práci za vás. Otočný postřikovač lze nastavit tak, že zalévá jen určité kruhové výseče, přičemž je možné si určit také velikost kruhu, takže se vodou opravdu šetří a přitom je půda dostatečně zavlažená. Hodí se hlavně na trávníky, dle libosti s ním lze posouvat a přemísťovat jej, celá plocha zahrady tak bude mít dostatek vody.

Fotografie rotační zavlažovací fontány
i (Zdroj: Depositphotos)
K zavlažování rostlin lze využít i otočný postřikovač

Hadicový zlepšovák

Prakticky pro všechny druhy běžných rostlin je ale ideální ještě jedna zavlažovací vychytávka, která funguje na principu kapkového zavlažování. Jde o plastovou hadici obalenou látkou – hadice má vevnitř dírky, takže když se pustí voda, začne z ní po kapičkách stejnoměrně vykapávat a zavlaží všechny rostliny, které v okolí rostou. Jedná se techniku, která jen s minimální ztrátou zajistí optimální závlahu, přičemž nehrozí přelití, nebo to, že se voda zbytečně dostane na listy rostlin, které by následně začaly plesnivět. Dá se využít na záhonech i ve sklenících, prakticky všude.

Hadice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z hadice malými dírkami vytéká voda, která se vsaje do půdy a intenzivně ji zavlaží

Čarovná vodní mlha

Nejen rostliny, ale i my toužíme v létě pobývat na zahradě a neusmažit se u toho. Pod pergolou nebo slunečníkem, kde jsme chráněni proti přímému slunci, je však obvykle nesnesitelné horko. Co s tím? Řešením je vodní mlha, což je v hobby marketu běžně dostupná sada mikro trysek, spojovacích hadiček a připojovacích a ukončovacích částí. Z těch si ručně, bez použití jakéhokoliv nářadí, sestavíme celý systém, stačí nastříhat nůžkami hadičky podle velikosti pergoly a pak je pospojovat. Toť vše. Výsledkem je soustava hadiček s libovolným počtem trysek, která se následně napojí na zdroj pitné vody s tlakem vodního řádu nebo domovního čerpadla a pomocí kabelových úchytek se jednoduše umístí na konstrukci pergoly.

Trámy
i (Zdroj: Prima DOMA)
I pod nepropustnou střechou pergoly může být v parném dnu příjemně, když vám bude dělat společnost vodní mlha

Po zapnutí šetrným způsobem vytváří a zvyšuje vzdušnou vlhkost. Člověku se lépe dýchá, pocitově se prostor kolem něj zchladí až o 10 °C. Trysky, které je v každém případě nutné občas vyčistit, se samozřejmě dají nastavit tak, aby voda nedopadala přímo na ty, co pod pergolou odpočívají. Vodní mlha je opravdu jemná a neobtěžující, využít se dá též v tropickém skleníku nebo v zimní zahradě, stejně tak může posloužit na zvlhčení vzduchu ve stáji. Domů se úplně nehodí, i když by to v parných dnech bylo asi žádoucí, mohla by poničit podlahu, nicméně venku pro ni zajisté najdete využití.

Ženská ruka, zahradní hadice
i (Zdroj: Depositphotos)
Zavlažovat se musí, ovšem tak, aby to rostlinám prospívalo

Pár zavlažovacích tipů

  • Ať už zaléváte mechanicky, nebo máte nastavený časovač, pamatujte, že na čase zalévání záleží. Zavlažovat brzy ráno, to je značka ideál, protože rostliny z dodané vody mohou celý den postupně čerpat vláhu.
  • Platí pravidlo, že nemusíte zalévat úplně každý den, ale když už zaléváte, je nutné to provádět důkladně. Přesný čas ani množství vody vám nikdo neřekne, ale pokud jde o větší zahradu, určitě se vám vyplatí instalovat závlahový systém, než dlouhé hodiny ručně kropit.
  • Vodou je třeba šetřit, ale zároveň je nutné rostliny zavlažit dostatečně a na těch správných místech. Zalévat se mají kořeny, nikoliv listy, sluníčko by je potom spálilo, nebo by listy napadly plísně. Také pozor, aby se rostliny proudem vody nevyplavily.

Poradíme vám jak na samozavlažování záhonu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 6. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková