reklama

Víte, kterou rostlinou si uklidníte pocuchané nervy?

Moderní doba s sebou nese také spoustu nepříjemných situací. Jsme vystavováni stresu, býváme často unaveni nejen fyzicky, ale také duševně. Náš organismus se postupně vyčerpává. Potřebovali bychom nějaký životabudič, který by nám s naším náročným životním stylem pomohl. Naštěstí tady takový životabudič je. Jmenuje se klanopraška a překvapivě to není jediný její název.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, kterou rostlinou si uklidníte pocuchané nervy? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Klanopraška čínská (Schizandra Chinensis)

Pochází z Asie. Je to opadavá liána, která v listnatých lesích šplhá do koruny stromů. Je známa po mnoho staletí hlavně v Číně pro své vlastnosti podobné ženšenu. Klanopraška čínská (Schisandra chinensis), též magnolka čínská či limoník, je rostlina z čeledi klanopraškovitých (Schisandraceae).

Schizandra
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klanopraška čili schizandra je hotový elixír zdraví

Pěstování klanoprašky

Rostlinu pěstujeme v kyselé propustné půdě, např. rašelině s kompostem nebo rašelině s rozleželým hnojem. Vysazujeme do jámy o rozměru 50×50 cm do hloubky 50 cm. Má ráda polostinné stanoviště, ale vydrží i na slunci. V takovém případě na jaře dříve kvete a je nebezpečí poškození květů jarními mrazíky. Rostlina potřebuje nějakou oporu, po které by se vinula. Může to být pergola, dřevěná konstrukce, starý strom, plot, ocelová lanka apod. Za dobrých podmínek dorůstá až do 3 m. Zmlazování starších rostlin děláme na podzim po opadu listů. Mladé rostliny neořezáváme. Hnojení provádíme v jarních měsících v březnu až dubnu hnojivem na jehličnany nebo hnojivem na kiwi.

Produkty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klanopraška nám pomůže při únavě, vyčerpání nebo při stresu

Jak klanoprašku využít?

Červené plody obsahují značný podíl slizů, z toho 7,8 % pryskyřičnatých látek, 8,4 % kyseliny jablečné, 11,36 % kyseliny citronové a 0,8 % kyseliny vinné a 350 až 580 mg kyseliny askorbové ve 100 g a další látky. Účinné adaptogenní složky se nazývají schizandriny a jsou obsaženy hlavně v semenech. Bobule jsou jedlé, ale mají hořkokyselou, nepříjemně pryskyřičnou chuť.

Podobně jako ženšen není ani schizandra léčivá rostlina. Zařazujeme ji mezi rostliny s povzbuzujícími účinky. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšuje dýchání, zlepšuje ostrost zraku a celkově povzbuzuje organizmus, posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu, působí protidepresivně, zahánějí spánek. Klanopraška patří mezi takzvané adaptogeny, tedy látky zvyšující odolnost organismu při zátěži a v extrémních podmínkách.

Sušené plody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jasně červené bobule jsou jedlé, ale nemají příjemnou chuť

Užívají se plody a listy (popřípadě mladé výhonky). Plody, které se podobají červenému rybízu, dozrávají v polovině srpna. Užívají se buď přímo čerstvé, nebo se suší a přidávají do čajových směsí. Z plodů vyrábíme sirupy nebo je můžeme po dobu 3 týdnů na slunci louhovat v lihu (v silnějším lihu se rostlina více vylouhuje). Asi 10 až 15 kapek užíváme ráno a v poledne. Na večer se užívání nedoporučuje (pro povzbuzující účinky). Listy obsahují méně účinných látek než plody.

Zdroje informací použité ve článku:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klanopraška_čínská, www.prozdravi.cz/klanopraska-cinska/

Co rozhodně nesmí chybět ve vaší domácí bylinkové lékárně:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová