reklama

Využijte jej všemi možnými způsoby, zahrada se vám odvděčí bohatou úrodou

Hnůj používáme v našich zahradách již od nepaměti. V době, kdy ještě neexistovala průmyslová hnojiva, bylo jeho využití naprosto běžné. I v dnešní době má hnůj při zpracování půdy nezastupitelnou roli, především je ekologičtější variantou, která perfektně obohatí půdu živinami. Pojďme se podívat, kde všude jej na zahradě můžeme využít a jaké typy můžeme sehnat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hnůj má v zahradě svoje neodmyslitelné místo jako vynikající zdroj živin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hnůj patří mezi statková hnojiva, které se zhruba před několika lety na zahrádkách téměř přestala využívat. Neustálý a nesmyslný tlak na ekologii vedl k tomu, že tento přírodní a velmi dobře dostupný zdroj živin mnozí považovali za zdroj znečištění podzemních vod. Avšak pravda je to pouze poloviční, protože při správném zpracování zůstává velká většina látek zadržena v ornici a živiny se pak při pěstování rostlin dostanou tam, kam mají. K průniku do podorničních vrstev půdy dochází při pouhé podmítce a úplném zrušení orby, která se provádí do hloubky přibližně 20 cm.

Nejdůležitějším aspektem je využití dusíku, jehož částice postupně prostupují půdou, a pokud ryjete nebo oráte každoročně, dochází k velmi dobrému zužitkování dusíkatých sloučenin v celé výšce ornice. Naproti tomu umělá hnojiva, která se vyrábí chemickou cestou, mohou být velmi rychle vymyta z půdy, a to především na lehkých strukturách, kde pak voda spláchne nejen půdu, ale i živiny. Stává se to při intenzivních srážkách a na svažitějších terénech, které jsou špatně osázeny.

Nejčastější aplikací hnoje je jeho zarytí do půdy na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastější aplikací hnoje je jeho zarytí do půdy na podzim

Kouzlo hnoje spočívá především ve vysokém obsahu živin. Kromě dusíku obsahuje také železo, molybden, síru, mangan nebo zinek. Nejvíce využívaným je hnůj kravský, který je možné přímo zarývat do půdy, využít ho jako zdroj živin přidávaný do kompostu nebo pro lehké zapravení kolem ovocných stromů a keřů. Jeho nejčastější použití je na podzim, kdy také velkou část zahrádky přerýváte a hnůj při této činnosti rovnou zapravíte. Do jara se hnůj rozloží, uvolní živiny a vy máte připravenou zahrádku pro velký výnos a řádnou výživu náročných rostlin. Hnůj nikdy neaplikujte tam, kam se chystáte na podzim sázet česnek.

Kravský hnůj je nejvíce používanou variantou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kravský hnůj je nejvíce používanou variantou

Často používaným je také ovčí nebo koňský hnůj, které se přidávají primárně do kompostů a disponují vyšší záhřevností. Jejich uplatnění se najde ve studených sklenících a pařeništích, kde slouží jako účinný zdroj tepla v půdě. V dobách dřívějších se velmi hojně využíval hnůj slepičí, který obsahuje ohromné množství živin, avšak je nutné jej používat tak, že jej buď přidáte do kompostu, nebo necháte zkvasit a důkladně naředíte vodou. Při nedostatečném naředění a zalévání ve vegetační době dochází k tak silnému přehnojení, až může takový zdroj živin rostlinám spálit kořeny. Králičí hnůj je slabší v obsahu živin, avšak velice vhodný pro přímé hnojení záhonů.

Při využívání slepičího trusu pozor na jeho koncentraci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při využívání slepičího trusu pozor na jeho koncentraci

Pokud nemáte k dispozici žádný z hnojů, je možné využít průmyslově upravenou variantu v podobě lisovaných pelet se sušeným hnojem.

Například granulovaný kravský hnůj je ideální pro jarní přihnojení před sadbou brambor, kde je půda před sázením zpracovávána pomocí rotačního kypřiče. Ten zajistí nejen rozsekání zbytků nerozložených organických materiálů v půdě a tedy jejich rychlejší rozklad, zároveň ale perfektně rozmíchá po celé orniční vrstvě rozhozené pelety. Hnojení organickými materiály, hnojem a dalšími důležitými složkami má zásadní vliv na podíl humusu v půdě, což pomáhá i v zadržování vláhy a velikosti výnosů.

Jak na podzimní hnojení organickými hnojivy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček