reklama

Brsleny můžeme pěstovat i v nádobách na dvorech a terasách

Pěstování brslenů, velmi dekorativních keřů, není žádné velké umění. Nejčastěji se dělí na dvě základní skupiny, na brsleny opadavé a stálezelené. Stálezelené druhy zahrnují i kultivary s krásně vybarvenými listy, které rostlině přidávají na dekorativnosti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při pěstování brslenu narazíte i na Eonymus fortunei 'Dan´s Delight' s krásnými bílé panašovanými listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stálezelené brsleny a jejich pěstování

V okrasných, velkých i malých zahradách se s velkou oblibou pěstují stálezelené brsleny. Rostou pěkným kompaktním růstem a vytvářejí poléhavé či vystoupavé výhony. Jejich větvičky velmi snadno zakořeňují a mohou se celkem rychle rozšiřovat do okolí. Svými kořínky se mohou přichytit i na kůře stromů, zídce nebo plotu a do menší výšky tak mohou svůj podklad i popínat. Stálezelené brsleny představují jedny z nejcennějších půdopokryvných dřevin. Používají se jako náhrada trávníku, vytváří krásný hustý porost, skoro nepropustný pro plevele. Brsleny preferují mírné přistínění či polostín a vlhčí půdu. V našich podmínkách jsou dobře mrazuvzdorné a nepotřebují žádný zimní kryt. Na zahradě jim ideálně vyčleníme větší plochu, kterou mohou celou zarůst. Avšak pokud je kombinujeme s jinými, pomaleji rostoucími druhy, tak je brslen může snadno utlačovat.

Pracujete často na zahradě a trápí vás potom popraskaná kůže na rukou? Máme pro vás tip, jak tomu zamezit. 

Eonymus Fortunei Emerald n Gold´ doslova rozsvítí každý záhon svými zlatými listy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Eonymus Fortunei Emerald n Gold´ doslova rozsvítí každý záhon svými zlatými listy

Naprostá většina stálezelených brslenů, které se u nás pěstují, jsou kultivary brslenu Fortunova (Euonymus fortunei). Jednotlivé kultivary se liší zejména zbarvením listů, které je nejčastěji žlutě či bíle panašované. Euonymus fortunei 'Silver Queen', 'Dan´s Delight' a 'Emerald Gaiety' má listy bílo-zelené. Euonymus fortunei 'Vegetus' je perfektní druh, který se dostává v poslední době velmi do popředí zájmu. Listy jsou zelené a jeho vzrůst je vyšší, nejčastěji se výška pohybuje kolem 120 cm. Dlouhé větévky jsou vyšší vystoupavé, obloukovitě převislé. Velmi dobře se tvaruje řezem a udržuje v požadované výšce.

Eonymus Fortunei 'Minimus' má drobné listy a pomalý růst
Eonymus Fortunei 'Minimus' má drobné listy a pomalý růst (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Eonymus fortunei 'Vegetus' je cenným druhem na pokrytí větších ploch
Eonymus fortunei 'Vegetus' je cenným druhem na pokrytí větších ploch (Zdroj: Daniela Dušková)

Brslen japonský (Euonymus japonicus) je předchozímu druhu dosti podobný. Vytváří také mnoho pestrolistých kultivarů, jen jeho růst je vzpřímenější. Při výsadbě na konečné stanoviště musíme zohlednit jeho nižší mrazuvzdornost. Do zahrad a na větší plochy jej raději nevysazujeme, pěstování je vhodné například v chráněném atriu nebo v nádobách které zdobí zimní zahrady nebo větší světlé haly. Vyžaduje více slunce. Kultivar 'Aureo-Marginata' má krásné zlatavé zbarvení listů.

Hledáte trvalky, které nepotřebují pravidelné zavlažování? Podívejte se na naše tipy

Brslen japonský Euonymus japonicus 'Aureo-Marginata', preferuje chráněné teplejší stanoviště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte pozor při pěstování Brslenu japonského Euonymus japonicus 'Aureo-Marginata', preferuje chráněné teplejší stanoviště

Aranžerství

Lesklé listy stálezelených brslenů mají opravdu krásné a živé zbarvení. Můžeme je použít jako zeleň do řezaných kytic a květinových aranžmá. Ve váze nevadnou, naopak, pokud je ponecháme ve vodě po dobu dvou až tří týdnů, mohou snadno pustit kořeny. Později je vysadíme do květináčků a posléze do volné půdy. Sami si tak můžeme vypěstovat požadované množství rostlin na pokrytí větších ploch. Dobře se množí i řízkováním v květnu a červnu. Polovyzrálé řízky zapichujeme do květináčků se směsí rašeliny a perlitu. Zakryjeme fólií nebo plastovým průhledným krytem a udržujeme stále vlhké na světlém a teplém místě.  Po zakořenění rozsázíme. Na podzim je již můžeme vysadit na konečné stanoviště.

Chystáte se aranžovat? A máte správnou výbavu? Podívejte se na nářadí, bez kterého se neobejdete.

Opadavé brsleny

Kromě stálezelených druhů máme i celou řadu opadavých brslenů, které většinou tvoří středně vysoké keře. Obecně se jedná o velmi nenáročné a plně mrazuvzdorné dřeviny. Rostou i v horší půdě, poradí si i s jílovitým podložím a slévavou strukturou. Na stanovišti jim vyhovuje lehké přistínění, pokud mají ale dostatek vlhkosti v půdě, porostou dobře i na plném slunci. Vysazovat je můžeme kdykoliv v roce a vůbec není potřeba pro ně upravovat nebo vyměňovat půdu ve výsadbové jámě.

Mezi pěstované druhy patří i náš domácí brslen evropský (Euonymus europaeus). Volně roste i na mezích a podél cest, na podzim jej zdobí drobné plody – růžové žebernaté tobolky, které se později otevřou a ukáží oranžové semínko uvnitř. Lidově se jim říká páterovy či kněžské čepičky. Brslen evropský se hodí do přírodně pojatých zahrad, do smíšených skupin nebo jako součást volně rostlého živého plotu. Opadavé keřové brsleny mají zajímavou kůru, zejména mladé větvičky jsou znatelně čtyřhranné s kůrou, která odsedá od větvičky a vytváří tak korové lišty či křídla.

Nemáte už místo na zahradě ale chcete si vypěstovat vlastní skalku? Podívejte se, jak si vytvořit mini skalku do bytu.

Plody brslenu evropského
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody brslenu evropského

Brslen křídlatý (Euonymus alatus) tvoří tak výrazná korová křídla, že byl po nich i pojmenován. Keř je pěkně hustý, kompaktního kulovitého tvaru. Sadovnicky je velmi cenný druh brslen širokolistý (Euonymus latifolius). Jeho větvičky jsou oblé a ozdobné plůdky jsou větší a živěji vybarvené. Oproti brslenu evropskému netrpí na napadení mšic a žravých housenek. Pokud máme více místa, můžeme vysadit brslen korkovitý (Euonymus phellomanus), který dorůstá až šesti metrů. Listy jsou velké, vejčité, podzimní vybarvení je zvlášť výrazné.

Eonymus phellomanus je dekorativní zejména na podzim a to díky rudě vybarveným listům
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Eonymus phellomanus je dekorativní zejména na podzim a to díky rudě vybarveným listům

Do okrasných zahrad menší výměry a do sadovnických úprav ve městech se často používají kultivary původních druhů. Euonymus alatus 'Compactus' je skutečně skvostným exemplářem. Jeho růst je oproti původnímu druhu kompaktnější a nižší. Opadavé brsleny mají svoje nezastupitelné místo v zahradách a ve výsadbách, kde chce podpořit podzimní efekt. Zářivá karmínová barva podzimních listů a veselé plody dodají oživení a šmrnc.

Podívejte se, jak se správně starat o keře:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Milujete rostliny ale nemáte už místo na zahradě? Podívejte se na náš návod a vyrobte si mini skalku i doma. 

Publikováno: 5. 10. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková