reklama

Chcete na jaře krásnou zahradu? Pak nezapomeňte na podzim pohnojit

Nezapomeňte na podzimní hnojení dříve, než se rostliny na vaší zahradě uloží k zimnímu spánku. Díky němu budou zvláště vytrvalé druhy na jaře skvěle připraveny na další vegetační sezónu a odmění vás svou krásou a bohatstvím květů.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Podzimní hnojení vaší zahrady ocení všechny vytrvalé rostliny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podzimní hnojení má trochu jiné zákonitosti než v ostatních měsících roku. Především se odlišuje složení hnojiv vzhledem k tomu, že před vytrvalými rostlinami je náročná zima. Vhodným hnojivem ale můžete předejít i některým problémům, jako je například hnědnutí jehlic u jehličnatých stromů a keřů.

Uvadající jehličí bývá často důsledkem nedostatku hořčíku v půdě, protože právě ten vyvolává rezavění jehlic a zasychávání jejich špiček. Zvláště tam, kde rostou jehličnany až příliš hustě, je nutno jim dodat na zimu vydatnou výživu, abychom předešli dalšímu odumírání porostu. Ale podzimní hnojení ocení i další vytrvalé stromy, keře a květiny na zahradě, takže ho dopřejte všem tújím, borovicím, cypřišům, ozdobným javorům, dřišťálům, brslenům, jukám nebo hortenziím.

Při podzimním hnojení trvalek přihnojte i hortenzie
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Při podzimním hnojení trvalek přihnojte i hortenzie

Ten správný podzimní koktejl

K podzimnímu hnojení zvolte hnojiva se sníženým obsahem dusíku, v kterých je ale dostatek draslíku, fosforu a hořčíku. Právě takový koktejl totiž potřebují vytrvalé rostliny, aby dobře přezimovaly, nenamrzly a nepoškodily se.

Dusíkatá hnojiva přes zimu dobře uložte, budou se zase hodit na jaře. Na trhu jsou buď hnojiva granulovaná, nebo tekutá. Ta první se hodí ke hnojení vyšších rostlin, pod jejichž kmeny rozhodíte granule, a to buď ručně (pochopitelně v rukavicích), nebo pomocí rozmetadla. Dbejte na doporučené dávkování, u hnojení se víc než jindy vyplatí držet se osvědčeného rčení, že méně znamená více. Pokud dávku jen trochu přeženete, rostliny se mohou spálit a uhynout.

Hnojivo v granulované formě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hnojivo v granulované formě

Tekutá hnojiva se rozpouštějí ve vodě a tímto roztokem zavlažte menší vytrvalé rostliny a keře. I tady je na místě opatrnost při dávkování.

Starý dobrý hnůj

Pokud nejste milovníkem umělých hnojiv, můžete si opatřit některé z těch přirozených. Například klasický hnůj, který používali s úspěchem naši předkové. Do země ho dávali právě na podzim, protože dobře věděli, že přes zimu se hnůj dále rozloží. Zemina se obohatí potřebnými živinami a zároveň se také díky hnoji zvyšuje v půdě obsah humusu.

Použít můžete hnůj koňský, kravský i slepičí (ten se mimochodem hodí i pro hnojení pokojových a balkonových rostlin). Nemusíte ho nutně shánět někde na statku, protože k dostání je i v granulované formě.

Nezapomeňte na trávník

Při podzimním hnojení si udělejte čas i na trávník, který přísun živin na zimu rovněž ocení. Abyste zpevnili buněčnou stěnu trav, kupte speciální trávníkové hnojivo, které má vyvážený poměr živin a zvýšený obsah draslíku.

Hnojení na podzim prospěje i trávníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hnojení na podzim prospěje i trávníku

Na rozdíl od stromů nebo keřů můžete tímto hnojivem trávník občas přihnojit i během vegetačního období, například když v létě panují velká sucha, protože složení tohoto typu hnojiv pozitivně ovlivňuje hospodaření rostlin s vodou.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

I na podzim můžete hnojit organickými hnojivy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová