reklama

Abyste měli balkonovky jak ze žurnálu, začněte právě teď

Zahrádkáři a všichni pěstitelé pozor! Je sice ještě zima, ale určitě již začnete přemýšlet, čím letos osázet okenní truhlíky, případně plánujete osazovat třeba různé nádoby kolem domu, či na balkoně?

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jak pěstovat balkonové rostliny - vitálky a fuchsie (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pěstování balkonových rostlin v kostce

Pro pěstování balkonových rostlin je třeba si uvědomit, že právě ty nejpěstovanější letničky vyžadují velmi časný výsev vzhledem ke značné délce vegetační doby. A tak pro zpestření pořád ještě dlouhých večerů máme výborný tip. Rychle nakoupit potřebné osivo a začít s výsevy. Módní trendy i v oblasti květinových výsadeb se mění, začíná se objevovat mnoho nových druhů a odrůd, vznikají nejrůznější výsadbové kombinace a barevné varianty.

Stálicí asi zůstanou muškáty a petunie, proč ale nevyzkoušet a nevysít například fuchsie (Fuchsia), šalvěj (Salvia), některé nové odrůdy aksamitníků (Tagetes), sporýš (Verbena), vitálku (Sanvitalia), gazánii (Gazania) atd. Všechny nabízené druhy mají jednu výhodu - dají se pěstovat nejen samostatně, ale i sesazovat dohromady vzhledem k podobným nárokům na prostředí

Začínáme s výběrem

Fuchsie (Fuchsia) - zažitou možností množení fuchsií je řízkování, ale je vhodné pěstovat je i ze semen. Vytvářejí atraktivní květy rozmanitých tvarů. Rostliny vyžadují světlé a vzdušné místo bez poledního slunce. Nesnášejí vysokou vzdušnou vlhkost, proto se jim nejlépe daří na balkonech a terasách. Rostliny rozhodně nepřelévejte, dlouhodobé přelití substrátu způsobuje uhnívání kořenů, a tím i celých rostlin. Výsev se provádí od února do března na povrch substrátu - bez zasypání. Pro závlahu postačí pouze mlžení. Optimální teplota pro klíčení je 16-19 °C, doba klíčení 30-45 dní.

Šalvěj (Salvia) - rod Salvia je velmi rozsáhlý a rozmanitý. U nás je nejznámější a také nejpěstovanější červená odrůda Libochovický oheň nebo Tetra Pronto. Vyzkoušejte ale šalvěj modrou (Salvia Farinacea), odrůda Victoria Blue, která se stala módním hitem. Je ideální pro kombinaci s dalšími letničkami. Rostliny jsou kompaktní a cenné především délkou kvetení až do zámrazu. Výsev osiva se provádí od února do března. Kultivační doba je tři měsíce při teplotě 18-20 °C..

Šalvěj Victoria Blue a aksamitník žlutý
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Šalvěj Victoria Blue a aksamitník žlutý

Aksamitník (Tagetes) - zahrnuje rozsáhlý sortiment afrikánů, které se liší výškou i barevnou škálou – některé mají jednobarevné květy, jiné jsou dvoubarevné a další žíhané. Oblíbené jsou odrůdy Fiesta, Valencia, Oranžový paprsek a z novějších pak odrůdy skupiny Boy, Hero, Antiqua, Bonanza (novinkou je například Bonanza Bolero F1). Vytvářejí středně velké plné květy o průměru asi 5 cm. Aksamitníky jsou nenáročné na pěstování. Vysévejte je v únoru až březnu, klíčí při teplotě 18 °C. Předpěstování trvá 2 měsíce, na venkovní stanoviště je vysaďte koncem května. Snesou i horší půdní podmínky, sucho, plné slunce i přelití. Rostliny nakvétají od června až do zámrazu.

Sporýš (Verbena) - je jich celá škála, jak keříčkové, tak převislé. Keříčkové odrůdy jsou vhodné do záhonů i do velkých zahradních okrasných nádob. V posledních letech jsou oblíbené odrůdy Novalis  v barvě bílé, červené, růžové s okem, modré. Pěstují se samostatně, ale vyniknou i v kombinaci (třeba s petuniemi). Sporýš je náročný na vodu. Ani v samozavlažovacím květináči nevydrží v letním žáru déle než 2 dny. Proto rostlinu musíme umístit do polostínu. Vysévá se od února do března, klíčí při teplotě 18-20 °C. Předpěstování rostlin trvá 2-3 měsíce.

Vitálka (Sanvitalia) - rozprostřená až plazivá letnička používaná pro okraje květinových záhonů, vhodná pro obruby i do suchých zídek. V poslední době se výborně uplatňuje i na balkony - do truhlíků a vegetačních nádob. Díky převislému růstu a záplavě žlutých  květů se výborně kombinuje s modrými lobelkami, šalvějí, muškáty, fuchsiemi, aksamitníky apod. Vyhovuje jí přímé slunce a úrodná, dobře propustná půda. Vysévá se od února do konce března, klíčí při teplotě 15-18 °C. Předpěstování trvá 2 měsíce.

Gazánie (Gazania) - rostliny jsou v době květu vysoké přibližně 30 cm. Mají hustou přízemní růžici tmavě zelených, zespodu plstnatých listů. Začátkem června z ní začínají vyrůstat pevné, hladké stonky, dlouhé až 30 cm. Jsou zakončené jednoduchými, pestře zbarvenými květy. Barva korunních plátků může být bílá, žlutá, oranžová, starorůžová nebo červenohnědá. Výsev se provádí od února do března, klíčí při 18 °C, předpěstování trvá 1-2 měsíce.

Gazánie mají hustou přízemní růžici tmavě zelených, zespodu plstnatých listů
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Gazánie mají hustou přízemní růžici tmavě zelených, zespodu plstnatých listů

Vhodný substrát pro výsev

Především musí být jemný, nejlépe ještě přesátý, aby poskytoval drobnému osivu ideální podmínky pro vyklíčení. Hrudky či jiné příměsi jsou na škodu, vytvářejí mezery, jemné osivo často zapadne a nastává nevyrovnané klíčení, případně nevyklíčí vůbec. Vhodný substrát pro výsev musí zůstat kyprý a zároveň poskytovat kořenům mladých rostlin dobré růstové podmínky. A také by měl částečně vyrovnávat kolísání vlhkosti.  Zahradní zemina (odebraná na záhonu) není pro výsevy a následnou výsadbu vhodná. Většina běžně pěstovaných druhů vyžaduje pH substrátu mírně kyselé, tedy v rozmezí 6,5 až 6,8.

Postup při výsevu

Popíšeme si postup na osivu gazánií, stejně budeme postupovat i u ostatních druhů. U extrémně drobných semen (lobelky, fuchsie, petunie ad.) se vysévá osivo na povrch bez následného zasypání. Zeminu prosejeme, naplníme výsevní misku a substrát přitlačíme.

Substrát musí být jemný
Substrát musí být jemný (Zdroj: Ludmila Dušková)
Substrát pro výsevy jemných semen se vyplatí prosítovat
Substrát pro výsevy jemných semen se vyplatí prosítovat (Zdroj: Ludmila Dušková)

Vyznačíme řádky a vysejeme připravené osivo.

Vyznačíme řádky
Vyznačíme řádky (Zdroj: Ludmila Dušková)
Vysejeme připravené osivo
Vysejeme připravené osivo (Zdroj: Ludmila Dušková)

Osivo gazánií jemně zasypeme substrátem. Po zalití se výsev překryje igelitem a dá na okenní parapet.

Osivo jemně zasypeme
Osivo jemně zasypeme (Zdroj: Ludmila Dušková)
Po zalití se výsev překryje igelitem
Po zalití se výsev překryje igelitem (Zdroj: Ludmila Dušková)

Pikýrování bude následovat v březnu, kdy mladé rostlinky již vyklíčily, mívají první pravý list. Opatrně odebíráme z výsevní misky jednu rostlinku po druhé a přesazujeme do sadbovačů, při menším počtu rostlin do jednotlivých květináčků.

Mladé rostlinky lobelek
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mladé rostlinky lobelek

Po zakořenění je možné začít s přihnojováním tekutými hnojivy, udržovat rostliny stejnoměrně vlhké a na světle, aby se příliš nevytahovaly. S výsadbou ven počkáme až na druhou polovinu května.

Zdroj informací: autorka článku

Podívejte se, jak osadit truhlíky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 12. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.