reklama

Laskavec je skvělou volbou pro všechny celiaky, znáte ho pod názvem amarant

Laskavec (Amaranthus) zahrnuje kolem 60 druhů, rozšířených po celém světě. Většinou se jedná o jednoleté 0,5-2 m vysoké rostliny se silnými lodyhami. Listy jsou vejčité, dlouze řapíkaté, mnohdy srstnaté. Květy jsou sestaveny do dlouhých lat nebo klasů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Laskavec byl nepostradatelnou obilninou Inků a Aztéků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plodem laskavce, amarantu, je tobolka s kulovitým, asi 1 mm velkým lesklým béžovým až černým semenem. Některé druhy rostou planě jako plevel, jiné pěstujeme v zeleninové či okrasné zahradě.

Laskavec zrnový (Amaranthus erythrostachys)

Je to  perfektní náhrada klasických obilovin zejména v případě bezlepkové diety. Kromě toho, že zcela bezlepkový, obsahuje bílkoviny vysoké kvality, s 2-3x větším obsahem lysinu. Biologická hodnota bílkovin je v důsledku vyrovnaného složení aminokyselin srovnatelná s bílkovinami mléka.

Obsahem 70 % nenasycených mastných kyselin, především olejové a linolenové, působí semena laskavce velmi příznivě na lidský organismus. Pozoruhodný je také obsah vápníku, hořčíku a železa. Laskavec patřil mezi důležité plodiny Indiánů. Byl nepostradatelnou obilninou Inků a Aztéků a patřil v Americe k nejstarším pěstovaným plodinám vůbec. Spolu s kukuřicí, dýní a fazolemi představovala semena laskavce základ výživy indiánských kmenů. Navíc byla semena využívána i při rituálních obřadech, kdy smíchána s lidskou krví měla navodit nadpřirozené schopnosti člověka.

Laskavec zrnový je výbornou bezlepkovou obilovinou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Laskavec zrnový je výbornou bezlepkovou obilovinou

Laskavec zrnový se vyznačuje tvorbou velkých květenství a i s tím je potřeba při pěstování počítat a zajistit rostlinám dostatek prostoru. Rostliny laskavce se vyznačují mohutným vzrůstem, odolností vůči suchu, vysokým teplotám a škůdcům. Patří mezi druhy, které dovedou intenzívně využívat slunečního záření a snáší současně i kolísání teplot. Na půdu je velmi nenáročný.

Výsev se provádí v druhé polovině května do řádků vzdálených 50 cm. Rostliny se pak jednotí na 20—30 cm od sebe. Zálivka většinou není nutná, budu dodáme pouze velmi suché v létě. Dvakrát za vegetaci můžeme také přihnojit. Rostliny začínají kvést v létě v období července, dozrávají potom druhé polovině září či začátkem října. Jednotlivé laty se sklízí ručně, nechají se doschnout a semena se následně vydrolí. Zcela suchá semena skladujeme v uzavřených nádobách na temném a suchém místě. Semínka můžeme využít na ohromné množství způsobů tak jak jsou, nebo se dají i namlet na takzvanou amarantovou mouku.

Je to perfektní náhrada těstovin pro celiaky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je to perfektní náhrada těstovin pro celiaky

Laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus)

Je velmi výrazná a rychle rostoucí letnička. Můžeme ji pěstovat na záhonech, balkónech i v truhlících. Domovinou laskavce ocasatého je Jižní Amerika. Tento druh se vyznačuje velmi atraktivními, dlouhými květenstvími, které mohou dosahovat až 60 cm. Jejich barva je krvavě červená, a skutečně připomíná vzrůstem i strukturou ocas. Laskavec kvete od července do září, výborně se hodí do dekorativních záhonu i k řezu jako součást květinových aranžmá. Jedná se také o velmi cenný materiál pro aranžéry, protože se velice dobře suší. Usušené květy laskavce si zachovávají svoji atraktivní barvu. Pro sušení je ale potřeba sklízet rostliny v nepřezrálém stavu, protože drobná semínka se mohou začít drolit.

Laskavec řadíme k velmi nenáročným letničkám, je vhodný i pro úplné začátečníky. Rostliny můžeme vysévat v dubnu na předem připravený záhon, nebo je vysazovat z předpěstované satby v druhé polovině května. V našich podmínkách, je spolehlivějším způsobem pěstování výsadbou mladých sazenic. Laskavce miluje teplé a slunné stanoviště. Optimální podmínky podporují velikost a vybarvení květů. Vliv na kvalitu květenství má i půda, pokud obsahuje dostatek humusu nebo kompostu, budou květenství lépe vybarvená a větší. Půda by měla být ideálně propustná, s příměsí písku.

Laskavec ocasatý je velmi výrazná a rychle rostoucí letnička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Laskavec ocasatý je velmi výrazná a rychle rostoucí letnička

Během vegetačního období nezapomeneme na zálivku a pravidelně, alespoň jednou za měsíc aplikujeme vyvážené hnojivo. Velkým plusem laskavce je, že rostliny jsou dekorativní po dlouhou dobu, na záhoně si zachovávají svou barvu po dobu šesti až osmi týdnů. Amaranthus  nijak zvlášť netrpí na choroby ani škůdce. Občas se mohou objevit mšice, proti kterým včas zakročíme vhodný postřikem. Celkem dobře funguje i mýdlový roztok, kdy smícháme 5 lžic nastrouhaného mýdla s 1,5 l vody. Směs přelijeme do postřikovače a cílíme ideálně na místa s výskytem škůdců. Laskavec si díky snadnému pěstování u zahradníků dokonce vysloužil status plevele. Může se stát že se rostliny sami vysemení na záhoně a dokonce mohou i zplaňovat.

Zdroj informací: premierseedsdirect.com

Upečte si roládu bez mouky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková