reklama

Tyto tři druhy zeleniny musí na jaře brzy do země

Jarní zelenina je křehká a plná vitamínů. Tedy, pokud ji stihnete včas na jaře zasadit nebo vysít. Vybrali jsme po vás tři zaručené kandidáty na březen a duben. Jak si pojistit bohatou první sklizeň šťavnatých ředkviček, hrášku a nových brambůrek?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Připravte se na výsev a výsadbu jarní zeleniny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rané brambory

Naklíčené brambory sázíme nejdříve koncem března asi 8 cm hluboko do řádků vzdálených 60 cm, jednotlivé brambory by měly být od sebe 30 cm. Následně vytvoříme tzv. hrůbky, které vzniknou vrstvením zeminy nad bramborami, až vnikne dlouhý vystouplý hřeben. V něm si rostlina vybuduje důležitý kořenový systém, který můžeme podpořit probiotickou zálivkou. Pravidelná probiotická zálivka navíc podporuje obranyschopnost, a tak pomáhá rostlině v boji proti nejrůznějším plísním a chorobám, jako je u brambory nejobávanější plíseň bramborová.

Tip: Čím bohatší kořenový systém bude rostlina mít, tím více sklidíme! Právě na kořenech se vytváří hlízy brambor, na kterých si rádi pochutnáme. Proto se vyplatí využít kormě hnojiv i probiotika, která rozvoj kořenů hodně podpoří.

Naklíčené brambory sázíme nejdříve koncem března
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naklíčené brambory sázíme nejdříve koncem března

Věděli jste, že brambory můžeme pěstovat třeba i na balkóně? Stačí nám nádoba alespoň o šířce 30 cm, kam nasypeme 10 cm hlíny. Na ni položíme naklíčené brambory a zasypeme je dalšími 10 cm zeminy. Až budou mít rostlinky 10–15 cm, navrstvíme na ně další hlínu tak, aby jim koukaly jen horní lístečky. Takto postupujeme, dokud nebude nádoba plná.

Kulaťoučký hrášek

Pěstování hrášku je hračka! Stačí si vybrat, jestli budeme chtít pěstovat hrášek dřeňový či cukrový. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dřeňové odrůdy sklízíme ne úplně zralé a musíme je zbavit lusku, ve kterém je jeden hrášek za druhým. Oproti tomu cukrový hrášek má v lusku méně kuliček, zato jej můžeme konzumovat i s luskem a je chuťově výrazně sladký.

Hrášky můžeme vysévat rovnou do připraveného nakypřeného záhonu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrášky můžeme vysévat rovnou do připraveného nakypřeného záhonu

Hrášky lze vysévat rovnou do připraveného nakypřeného záhonu, který by neměl být před vysetím hnojený. Řádky by měly být od sebe dostatečně daleko, nejlépe 30 až 40 cm. Jednotlivé hrášky vyséváme každých 5 cm do hloubky 5–7 cm. Aby se nám vzrostlý hrášek neplazil po zemi, měli bychom mu hned po vyrašení poskytnout oporu, po které se bude moci pnout.

Pikantní ředkvičky

Ředkvičky jsou typickou jarní zeleninou, která má ráda krátké dny. Klíčí rychle a sklízíme je ze záhonu jako první. Pokud nemáte záhon, nevadí! Tyto kulaté krásky vypěstujeme i v hlubším květináči nebo truhlíku. Vyžadují hlinitopísčitou kyprou půdu, ve které se jejich bulvičky mohou pěkně roztahovat.

Tip: Ředkvičky nemusíme vůbec hnojit, vystačí si totiž s málem! Můžeme jim dopřát maximálně trochou kompostu.

Ředkvičky jsou typickou jarní zeleninou, která má ráda krátké dny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ředkvičky jsou typickou jarní zeleninou, která má ráda krátké dny

Řádky je dobré založit ve 20 cm vzdálenosti a jednotlivá semínka vyséváme po 3–5 cm do hloubky cca 2 cm. Vzrostlejší rostlinky později vyjednotíme (tedy vytrháme nejslabší), a tak vytvoříme více prostoru pro ty nejsilnější ředkvičky. Nejlepší je malá semínka vysévat postupně, třeba ve 14denních intervalech, abychom si prodloužili sklizeň.

Zdroj informací: autorka

Zeleninu můžete pěstovat i v truhlících:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 2. 2022, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková