reklama

Tuto typicky voňavou květinu můžete pěstovat i doma v květináči

Konvalinky poznáme podle vůně i se zavřenými očima. Jejich nádherná vůně je naprosto nepřekonatelná. Patří k typickým jarním květinám polostinných listnatých lesů. Vytvářejí souvislé porosty svěže zelených listů a krásné, čistě bílé květy se otevírají v období května. Konvalinky ale můžeme pěstovat i na zahradě, a dokonce i v květináči. Kromě bílé barvy květů se zahradní konvalinky pěstují i v růžové verzi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstujte konvalinky, něžné krásky s omamnou vůní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Konvalinka vonná (Convallaria majalis)

Konvalinka vytváří pod zemí dužnaté oddenky, kterými se ve vhodných podmínkách rozšiřuje do svého okolí. Nadzemní část tvoří zpravidla dva jednoduché, kopinaté, sytě zelené listy. Květní stvoly nesou zvonkovité květy seskupené v hroznu a později červené bobulovité plody.

Konvalinka preferuje polostinné stanoviště a vlhčí, kyselou půdu. Její pěstování je snadné, ale je potřeba jí zajistit takové podmínky, které odpovídají jejímu přirozeném stanovišti. Na zahradě proto vybereme nejlépe místo v lehkém přístinu, pod korunami listnatých stromů a vyšších vzdušných keřů.

Úplně nejvhodnější je propustná humózní zemina, ideálně s příměsí listovky či zetlelých listů a písku. Konvalinky přivítají i přídavek kompostu v půdě. V době suchého jara nezapomínáme na zálivku. Pokud konvalinky trpí v době nakvétání suchem, vytváří mnohem menší stopky a květy jsou také menší.

Bílé zvonečky konvalinek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílé zvonečky konvalinek

Množení

Rozmnožuje se dělením trsů, a to nejlépe v září. Jestliže podzimní termín nestihneme, můžeme zvolit i předjaří až začátek jara, tedy období od února do března. Pozdější termín je kvůli rašení a nakvétání rostlin už nevhodný. Postup je jednoduchý, rýčem vyryjeme trsy, které rozdělíme na několik menších dílů. Každý odlomek musí mít dostatek oddenků s kořínky. Oddělené části vysazujeme zpět na stejné místo, nebo na nové stanoviště. Před výsadbou dobře odplevelíme záhon a půdu obohatíme o kompost a listovku. Konvalinky ocenění i příměs písku.

Pěstujeme v květináči

Při pěstování konvalinek v květináčích se snažíme vybrat nádobu, která je spíše hlubší než široká, aby se do ní vešly jejich dlouhé kořeny. Oddenky s kořeny rozmístíme 2,5 až 5 cm od sebe a zasypeme slabou vrstvou zeminy tak, aby vrcholek oddenku byl jen kousek pod povrchem.  Postupujeme úplně stejně v případě výsadby vlastní sadby i sadby zakoupené v obchodě.

Květináč dobře zalijeme a umístíme na nepřímé sluneční světlo. Pokud vysazujeme trsy na podzim, můžeme nádobu ponechat ve sklepě nebo na chodbě, kde se netopí. Na jaře v době, kdy začnou listy rašit, přeneseme nádobu na světlo. Když pak konvalinky začnou kvést, umístíme je tam, kde nám jejich vůně nejvíce vyhovuje. Po celou dobu pěstování je velmi důležitá zálivka. Mírně ji omezíme pouze v zimě.

Konvalinky pěstujeme i v květináči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Konvalinky pěstujeme i v květináči

Tip:

Při vytvoření vhodných podmínek se konvalinka snadno pěstuje, množí a sama rozšiřuje do okolí. Musíme ale pamatovat na to, že je celkem obtížné ji udržet na jednom přesně vymezeném místě. Může se šířit celkem nekontrolovaně a porůstat i místa, kde jí nechceme. Proto je nejlepší vybrat takové stanoviště, kde její rozšiřování nebude na závadu, ale naopak. Vhodná je volně rostoucí a přirozeně pojatá část zahrady. Nejlépe zvolíme místo pod korunami listnatých stromu. V takovém prostředí konvalinka zároveň nejlépe vynikne.

Pozor!

Listy, květy i plody konvalinky jsou prudce jedovaté, při manipulaci s rostlinami je lepší používat ochranné rukavice. Nikdy si následně nezapomeneme umýt ruce mýdlem. Pokud trháme konvalinky do vázy, pamatujeme na to, že i voda ve váze bude jedovatá. Vodu proto nikdy neochutnáváme, po odkvetení konvalinek ji ihned vylijeme a vázu vždy pečlivě vyčistíme.

Zdroj informací: Wikipedie

Přilákejte do své zahrady motýly:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková