reklama

Když chcete mít zdravou půdu, sáhněte po dusíkatém vápnu

Dusíkaté vápno je pro zahradu dobrý sluha, který zvládne dokonce dvojici činností najednou. Kromě výživy umí pěkně zatočit se škůdci a zárodky chorob, které se vyskytují v půdě ve skleníku, na záhonech nebo kompostu. Ale aby tento prostředek dobře fungoval, musíme aplikaci provést správným způsobem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dusíkaté vápno správně aplikujte, mezi hnojením a výsadbou musí být odstup alespoň tři týdny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Správný název dusíkatého vápna je kyanamid vápenatý. Jeho základní předností je především zvýšený obsah vápníku, který se při akutním nedostatku projevuje známým symptomem. U rajčat a paprik je hlavním indikátorem nedostatku vápníku černání konce plodů, problém je znám také jako abiotická nekróza. Ve společnosti dalších hnojivých prvků, jako je kravský hnůj a kvalitní kompost. Hnojené rostliny dostávají vyrovnaný mix živin a velmi dobře prospívají.

Co však dusíkaté vápno činí tak důležitým z pohledu pěstitele, je hlavně jeho dokonalá dezinfekční vlastnost. Při rozpadu v půdě dochází za přítomnosti tepla a vlhka ke vzniku toxinů z kyanamidů, které se mění až na čpavek a dusík. Zničí všechny choroboplodné zárodky i larvy nebo vajíčka škůdců. Mšice, slimáci, molice a další drobní živočichové, kteří se na zimu schovají do půdy, tak nemají šanci. Částečně také dochází k likvidaci užitečných půdních mikroorganismů, ale výhody jasně převažují.

Slimák je obávaný škůdce, aplikací dusíkatého vápna jej zlikvidujete už v zárodku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slimák je obávaný škůdce, aplikací dusíkatého vápna jej zlikvidujete už v zárodku

Dusíkaté vápno nejčastěji využijete v březnu ve skleníku, kdy chcete mít záruku kvalitních výsevů a jistotu, že mladé i dospělé plodící rostliny nebudou napadeny nežádoucími návštěvníky. Aplikaci dusíkatého vápna proveďte tak, že jej zapravíte do povrchové vrstvy půdy, zalijete a přikryjete černou fólií, která pomůže se zahříváním půdy. Zhruba za tři týdny je dezinfekční efekt hotový a vy se pusťte do pěstování. Aby byl efekt dokonalý, nezapomeňte opakovaně zalévat, aby půda byla stále vlhká.

Dusíkaté vápno pomůže i s plevelem, takže už žádná bolavá záda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dusíkaté vápno pomůže i s plevelem, takže už žádná bolavá záda

Dusíkaté vápno použijte třeba i v kompostu, pokud chcete mít jistotu, že kompost bude zdravý a prostý jakýchkoliv zárodků plevelů. Zde se aplikace provádí stejným způsobem, ale je vhodné ji provést ve chvíli, kdy je již tepleji, aby teplota kompostu v noci příliš nekolísala a účinek nebyl jen částečný. Dusíkaté vápno se nebojte rozhodit i na záhony v březnu a lehce zapravit do půdy, pomůže s likvidací plevelů. Pozor však na jeho aplikování v ochranném pásmu zdrojů vody, kde je použití zakázáno.

Zdroj informací: Levnepostriky.cz

Vyvyrujte se chyb při vysazování okrasných rostlin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček