reklama

Koriandr je báječná lahůdka! Pěstování je přitom velmi snadné

Zkuste si vypěstovat pro nás netradiční rostlinu - koriandr. Je to jednoletá bylina z čeledi Apiaceae. Je také známá jako čínská petržel, dhania nebo cilantro. Všechny části rostliny jsou jedlé, ale čerstvé listy a suchá semena se při vaření používají nejčastěji.  Koriandr patří k exotičtějším kořeninovým bylinám. Jeho použití je většinou spojeno s chutí asijské kuchyně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koriandr je aromatická bylinka, která si našla místo i u nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U nás koriandr velmi dobře zdomácněl a patří k velmi oblíbeným doplňkům jak teplé, tak i studené kuchyně. A překvapivě ani jeho pěstování není složité. 

Jak pěstovat koriandr?

Koriandr můžeme v našich podmínkách pěstovat jak na zelené natě, tak i na sklizeň semen. Zelené natě dobře rostou v chladném počasí, na jaře a na podzim. Rostliny vytváří krásné přízemní růžice jemně zelených krajkových listů. Jakmile se počasí oteplí, rostlina vytvoří dlouhý, vytáhlý květní stonek. Stonek nese jemně stavěná květenství s bílými nebo narůžovělými květy, které později vytvářejí semena.

Podle toho se můžeme rozhodnout, jak koriandr pěstovat. Rozhodně doporučuji mít koriandr jak na semena, tak i na čerstvé natě. Z jara vyséváme semínka koriandru přímo na záhon. Po celé jaro se můžeme těšit z chutných zelených natí. Rostlinám umožníme růst přirozeným způsobem, necháme je vykvést a vytvořit semena.

Z kvetoucích rostlin ale už pěkné zelené natě mít nebudeme, s tím je potřeba počítat. Na podzim je proto nutné udělat nový výsev. Koriandr z podzimního výsevu nikdy nevytvoří semena. Do příchodu zimy není dostatek času a teploty rychle poklesnou. Po celý podzim ale můžeme sklízet čerstvé zelené natě. Zralá semena získáme z jarního výsevu.

Zrající semena koriandru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zrající semena koriandru

Rychlý průvodce pěstováním koriandru

Na jaře semena vyséváme do připraveného záhonu. Nejlepším obdobím je duben. Koriandr pěstujeme na plném slunci v bohaté, dobře odvodněné půdě s pH 6,2 až 6,8. Pokud máme teplé a chráněné stanoviště, snesou rostliny i mírný polostín v odpoledních hodinách. Půdu vylepšíme přimícháním dobře rozloženého kompostu nebo jiné vyzrálé organické hmoty. Udržujeme půdu vlhkou po celou dobu klíčení, vzcházení rostlin až po vytvoření pravých listů.

Rostliny můžeme také pěstovat z předpěstovaných sazenic. Předpěstované sazenice v kelímcích či květinačcích můžeme zakoupit na trhu nebo si je sami vypěstovat doma. V tomto případě vždy volíme maximálně světlé místo u okna nebo v zimní zahradě. Semínka vyséváme v období března hustě do truhlíčků. Později je přepichujeme do středu květináčků v malých svazečcích. Necháme je dobře zakořenit a pěkně narůst. Předpěstované sazenice koriandru vysazujeme ven na záhon po 15. květnu.

Mladé lístky koriandru pěstovaného v květináči jsou připraveny ke sklizni
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Mladé lístky koriandru pěstovaného v květináči jsou připraveny ke sklizni

V průběhu pěstování nehnojíme průmyslovými minerálními hnojivy. Pokud je půda chudá a organická hmota nestačí, můžeme zalévat hnojivem na bázi guána či huminových kyselin. Listy koriandru sklízíme postupně, kousek nad zemí odstříháváme mladé lístky, později celé natě v létě. Vždy se ale vyvarujeme sklizně více než třetiny rostliny najednou. Koriandr se často samovysévá. Jak semena padají na zem, mohou během sezóny a následujícího jara vyklíčit malé rostlinky. Proto při pletí a okopávání dáme pozor, abychom je neodstranili spolu s plevelem.

Tip:

Okrasné využití

Koriandr se velmi dobře hodí do záhonu, který je věnován bylinkám. Na podzim můžeme koriandr vysít i do záhonu dvouletek. V mírné zimě budou koriandrové listy krásným zimním společníkem macešek, jejich listy vydrží lehký mráz.

Pěstujeme na balkóně

Koriandr můžeme velice dobře pěstovat i na balkóně. Výsevní období je stejné jako v případě pěstování na záhoně. Nejlepší je podzim a jaro. Na balkóně pěstujeme koriandr pro sklizeň mladých lístků.  Použijeme jakýkoliv větší květináč, který naplníme pěstebním substrátem, koriandr má rád propustnou půdu, proto přidáme trochu písku.

Semínka vysejme hustě na povrch květináče a zasypeme vrstvičkou prosáté zeminy. Semena klíčí rychle, cca po jednom týdnu. Pokud chceme klíčení urychlit, přikryjeme květináč fólii nebo sklem. Rostlinky pravidelně zaléváme, ale nepřemáčíme. Poté, co se vytvoří několik pravých lístku, rostlinky postupně odstříháváme. Ve chvíli, kdy sklidíme celý květináč, pěstování končí.

Semínka koriandru rovnoměrně rozmístěte na substrát
Semínka koriandru rovnoměrně rozmístěte na substrát (Zdroj: Daniela Dušková)
A na závěr zasypte zeminou
A na závěr zasypte zeminou (Zdroj: Daniela Dušková)

Zdravotní stav

Koriandr má občas problémy s mšicemi a molicemi, vadnutím nebo padlím. Na hmyz použijte insekticidní mýdlo. Proti houbovým chorobám je nejlepší bojovat vhodnou agrotechnikou a výběrem správného stanoviště. Důležitá je také pravidelná kontrola, pokud najdeme postiženou rostlinu okamžitě ji se záhonu odstraníme, a to včetně všech jejích částí. Rostlinu nikdy nekompostujeme.

Zdroj informací:en.wikipedia.org

Podívejte se, jak se postarat o bylinky a zeleninu na podzim:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 4. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková