reklama

Zahradu prozáří trvalky se stříbrně vybarveným listem. Které to jsou?

Trvalky se stříbrně vybarveným listem vnesou do zahradní výsadby vítané zpestření. Jiná barva listů než zelená vždy zaujme a upoutá pozornost. Stříbrnolisté trvalky působí elegantním a čistým dojmem. Výborně se kombinují i s kvetoucími druhy. Nejlepší soulad vytvoří s květy bílými, modrými, fialovými a růžovými.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Záhon stříbrnolistých trvalek s artyčokem a pelyňkem (Zdroj: Daniela Dušková)

Velice pěkně vypadá, pokud na záhon vysadíme vícero druhů trvalek se stříbrnými listy, které se liší tvarem a velikostí. Výsadbu pak můžeme doplnit kvetoucími druhy - nejlépe v jedné barvě. Taková kompozice bude velmi nadčasová a originální.

Vysazujeme stříbrnolisté trvalky

Vysazovat je můžeme do stávajícího záhonu trvalek a stříbrnolistými druhy jej jen oživit. Půdopokryvnými druhy můžeme osázet zídky, větší plochy pod stromy i plochy mezi kameny. Velmi pěkným řešením je i stříbrný záhon, který založíme výhradně ze stříbrnolistých druhů. Variabilitu získáme různou druhovou skladbou, odlišnými výškami a tvary listů.

Vysadíme zde druhy ze zajímavými velkými a pěkně tvarovanými listy, jako je například artyčok (Cynara cardunculus). Do kontrastu k nim zvolíme i druhy s jemnými, péřovými listy, jako je pelyněk (Artemisia). Vysadíme druhy nízké i vysoké. Pěknou součástí takového záhonu budou i stříbrnolisté dřeviny, a to zejména nižší jehličnany. Opravdu nádhernou barvou jehlic vyniká smrk Picea pungens "Glauca Slenderina Pendula".

Mnoho kultivarů druhu hosta má krásnou stříbrnou barvu, mnohdy i atraktivní kresbu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Mnoho kultivarů druhu hosta má krásnou stříbrnou barvu, mnohdy i atraktivní kresbu

Nejkrásnější druhy trvalek se stříbrnými listy

Čistec vlnatý (Stachys byzantina) pochází z Kavkazu. Je velmi zajímavý svými plstnatými šedozelenými listy. Jejich povrch připomíná hezounkou kožešinu, a trvalka se často přezdívá: zaječí ouška. Tato rostlina dorůstá výšky 40–80 cm. Rozrůstá se rychle v půdopokryvné koberce. V průběhu léta vyrůstají květní stvoly s fialovými kvítky podobnými hluchavce.

V zahradách se pěstuje hlavně jako rostlina na pokrytí půdy a na obruby. Má velmi cennou vlastnost - toleranci k nepravidelné závlaze. Navíc roste i v polostínu. A to jsou podmínky, které nevyhovují mnoha druhům. Čistec je velmi nenáročný na kvalitu půdy, roste jak v písčitých půdách, tak i na jílu.

Čistec byzantský Stachys byzantica Big Ears je velmi nenáročnou stříbrolistou trvalkou
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Čistec byzantský Stachys byzantica Big Ears je velmi nenáročnou stříbrolistou trvalkou

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) je pěknou a především nenáročnou trvalkou. Jeho květy připomínají tvarem i barvou pomněnku. Odtud si vysloužil i svoje jméno. Rostlina vytváří koberce srdčitých listů, které jsou od základu zelené. Mnohé kultivary ale vynikají opravdu nádhernou stříbrnou kresbou. K těm nejlepším patří pomněnkovec velkolistý Jack Frost. Květy vykvétají v dubnu, později je přerostou listy, které vytvoří souvislý porost - dorůstá do 40 cm výšky. Pomněnkovec preferuje humózní kvalitní půdy s dostatkem živin i vlhkosti. Preferuje polostinné stanoviště pod korunami stromů.

Pomněnkovec - Brunera macrophylla Jack Frost
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Pomněnkovec - Brunera macrophylla Jack Frost

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum) je nízká kobercová trvalka, kterou často řadíme mezi tzv. skalničky. Její domovinou jsou evropské hornaté oblasti. Rožec má velmi krásné - stříbrně zbarvené listy i lodyhy. Dorůstá výšky pouhých 10 cm, ale roste neuvěřitelně rychle a v krátké době pokryje velké plochy. Je velmi nenáročný, roste na plném slunci i v polostínu.

Preferuje chudší půdy s dostatečnou drenáží. Dobře snáší sucho, a dokonce i sešlap. Při volbě stanoviště mu vyhradíme dostatek místa. Nepěstujeme jej v blízkosti subtilních a pomalu rostoucích druhů. Dobře se hodí i na obruby a na pokrytí půdy, například pod stromy a na zídkách.

Rožec vytváří souvislé koberce a na jaře také pěkně kvete
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rožec vytváří souvislé koberce a na jaře také pěkně kvete

Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum 'Beacon Silver') má krásné stříbřitě zbarvené listy a výrazně purpurové až fialové květy. Je atraktivní jak v květu, tak i v období, kdy nekvete. Hodí se jako nenáročná půdopokryvná trvalka do polostínu. Ale dobře prospívá i v nádobách a v truhlících. Půdy preferuje vlhké, ale s dobrou drenáží. Roste rychle, bujně, ale není invaziví. Nemusíme se tedy bát, že nám na zahradě přeroste přes hlavu. Hodí se dobře do extenzivních, lesních a přírodně pojatých zahrad.

Hluchavka skvrnitá - Lamium maculatum ‘Beacon Silver’
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Hluchavka skvrnitá - Lamium maculatum ‘Beacon Silver’

Bohyška, hosta (Hosta) patří k těm nejznámějším a nejoblíbenějším trvalkám okrasným listem vůbec. Variabilita druhů, kříženců a kultivarů je ohromná a ve stříbrné barvě listů je opravdu z čeho vybírat. Můžeme mít jak hosty celostříbrné, tak i s velmi zajímavou kresbou. Velmi efektní jsou velkolisté druhy host. Hosta má ráda polostín a vlhkou živnou půdu, podobně jako pomněnkovec nebo hluchavka.

Pelyněk (Artemisia) vytváří až 70 cm vysoké keře, které na bázi dřevnatí. Vyžadují slunečnou polohu a propustné, ideálně mírně zásadité půdy. V tužších zimách a méně vhodných půdách mohou rostliny namrzat, ale po hlubokém sestřihu dobře regenerují. Powis Castle je cenným hustě rostoucím kultivarem.

Artemisia Powis Castle je krásným hustě rostoucím kultivarem pelyňku
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Artemisia Powis Castle je krásným hustě rostoucím kultivarem pelyňku

Kopretina (Tanacetum densum subsp. amani) dorůstá výšky jen 20 cm. Vytváří kompaktní polštáře velmi hustých a polotuhých listů. Vyžaduje propustnou, dobře drenážovanou půdu. Dobře vypadá ve skalnatém záhoně, ve štěrkovišti i ve skalce.

Tip:

Velmi krásné jsou i stříbrnolisté výsadby v nádobách. Zde je pro efekt zkombinujeme s bíle kvetoucími druhy. Krásně vypadá popelec (Glechoma), bíle kvetoucí verbena (Verbena), Milion Bells (Calibrachoa) a kapská kopretina (Osteospermum).

Zdroj informací: Wikipedie

Vybírejte trvalky vhodné do suchých míst:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 4. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková