reklama

Mrazuvzdorné agáve přinesou exotiku do naší zahrady po celý rok

Agáve je velmi atraktivní sukulentní rostlinou.  Druhově je velmi různorodá, můžeme ji pěstovat jako pokojovou i jako venkovní rostlinu. Některé agáve dokonce snesou i mráz okolo -30 °C, a to už něco znamená. Mrazuvzdornost nám umožní pěstovat tohoto zajímavého exota venku po celý rok bez nutnosti přenášet rostlinu na podzim do bytu. Agáve navíc můžeme vysadit přímo do záhonu, nepotřebují nádobu, což zahradě dodá atraktivní a exotický nádech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kaktusová a sukulentní zahrada, kde pěstovaná agáve tvoří velmi podstatnou složku výsadby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pěstovat agáve

K agávi musíme přistupovat jako k sukulentu a vytvořit jí takové podmínky, které jí budou vyhovovat. V první řadě se zaměříme na výběr stanoviště. Na zahradě zvolíme místo s maximálním množstvím slunečního svitu. Může to být klidně takové stanoviště, kde se jiným rostlinám nedaří. Sucho a teplo je ale přesně to, co agávi bude vyhovovat. Nejvhodnější je jižní expozice, pro pěstování agáve se také velice dobře hodí svažitý terén, protože je zde zpravidla lépe zajištěna drenáž a odvod nadbytečné vlhkosti.

Půda, ve které budeme agáve pěstovat, musí být velmi dobře propustná s výbornou drenáží. Drenáž zajistíme vrstvou hrubého štěrku. Pokud na záhoně budeme pěstovat více agáví, je vhodné odkopat půdu a vytvořit drenážování pod celým záhonem. Když chceme jen jednu nebo několik málo rostlin, tak vykopeme velkou výsadbovou jámu, hlubší než je potřeba pro samotnou rostlinu. Dno jámy vyplníme drenážní vrstvou.  Pro výsadbu si namícháme substrát, který bude složen ze směsi písku, hrubého štěrku, zahradní zeminy a rašeliny.

Na povrch záhonu agáví nikdy nesypeme kůrový umlč. Může příliš zadržovat vlhkost a k rostlinám se tematicky ani nehodí. Mnohem estetičtějším řešením, které splní svoji funkci, je vrstva štěrku. Většina agáví pochází z horských oblastí Ameriky, kde je jen velmi málo srážek. Zejména v zimě a na podzim mohou rostliny trpět nadbytkem vlhkosti, což může vést až k uhnití rostliny. Zásadním ošetřením je proto drenáž nebo výsadba ve svahu.

Výsadbu rostlin provádíme vždy na jaře, do příchodu zimy musí dobře zakořenit. Rostliny z podzimních výsadeb jsou v zimě mnohem více ohroženy vymrznutím nebo napadením hnilobou. V zimě a v podstatě i na jaře rostliny nezaléváme. V průběhu léta, v hlavním vegetačním období, zaléváme občas ve večerních hodinách, půdu mezi jednotlivými zálivkami vždy necháme úplně vyschnout.

Zimní ochrana

Rostliny nikdy nenahrnujeme listím, to má tendenci udržovat vlhkost, což je první předpoklad k rozpuku hniloby kořenů a báze rostlin. Pokud hrozí nečekaně silné mrazy, tak použijeme netkanou textilii. Pozor, silně se zachytává na ostnech rostlin a není skoro možné ji neroztrhat. Lepším řešením se zdají polystyrenové krabice, které přes nekritičtější období na rostliny přiklopíme. Když je velmi deštivá a vlhká zima, bude na místě rostliny opatřit jednoduchými stříškami, které poněkud omezí přemokření.

Agáve pocházejí zejména z oblastí horských a pouštních oblastí USA
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agáve pocházejí zejména z oblastí horských a pouštních oblastí USA

Množení

Agáve můžeme množit jak vegetativně, tak i generativně. Vegetativní množení je velmi snadné a rostlina nám v tom sama pomůže. Po odkvětu se totiž vytváří dceřiné rostliny okolo hlavního trsu. Jen je třeba počítat s tím, že dceřiné rostliny se vytvoří pouze u kvetoucích rostlin, a to zejména po odkvětu.

Agáve je specifická v tom, že kvete jednou za život a po odkvětu odumírá. Kvetení navíc přichází až ve chvíli, kdy rostlina docílí dospělosti, to je zhruba po 12-16 letech. Dceřiné rostliny tak v podstatě zaujmou místo po uhynulé rostlině mateřské. Množení generativní cestou (semeny) vyžaduje trochu trpělivosti. Semena můžeme získat z vlastní odkvetlé rostliny, případně si je nasbírat na dovolené v exotických destinacích. Semena se dají také zakoupit ve specializovaném obchodě.

Vyséváme je do směsi vlhkého písku smíchaného s rašelinou nebo se zahradní zeminou. Substrát pro výsev by ale vždy měl být dobře ošetřený proti houbovým chorobám. Semena vyséváme na povrch substrátu a výsev přikryjeme sklem. Udržujeme při teplotě okolo 25 °C a nikdy nenecháme vyschnout. Dáme pozor i na kolísání teplot, to klíčícím rostlinkám nevyhovuje.

Choroby a škůdci

Agáve trpí jako mnoho jiných sukulentních rostlin napadením červci. Tento nepříjemný škůdce je bohužel velmi úporný a jeho likvidace je složitá. Při pěstování jakýchkoliv rostlin se vždy chceme vyhnout chemickým postřikům. V tomto případě platí, že nejlepší ochranou je prevence a pravidelná kontrola. Rostlinu pěstujeme ve vhodných podmínkách a pravidelně ji sledujeme.

Škůdci se nejčastěji objevují na bázi listů, ve středu listové růžice. Pokud je zpozorujeme, tak ihned zahájíme ochranu. Z přírodních prostředků vyzkoušíme potírání vatičkou s lihovým roztokem, případně insekticidní mýdlo. Za vyzkoušení stojí i postřik tabákovým výluhem. Nejlepší je ale vždy okem viditelné škůdce mechanicky odstranit a ochranu provést posléze.

Druhy

Agáve pocházejí zejména z horských a pouštních oblastí USA, Nového Mexika, Texasu a Mexika. Ne všechny druhy jsou mrazuvzdorné, a proto se při nákupu musíme zaměřit pouze na osvědčené druhy. Pozor také na fakt, že nejsou všechny druhy mrazuvzdorné stejně. Některé zvládnou téměř -30 °C, jiné mají hranici -9 °C. Důležitým faktem je, že uvedenou mrazuvzdornost mají pouze, pokud jsou zasazeny na záhoně. V případě, že je pěstujeme v nádobě, tak je mrazuvzdornost mnohem nižší, okolo -5 °C.

Agáve neomexicana je mrazuvzdorná až do -26 °C. Přirozeně se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách, kde ji v zimním období často pokrývá vrstva sněhu či námrazy. Rostlina vytváří nádherné růžice listů ve stříbřité až modrošedé barvě. V průměru dosahují okolo 60 cm. Tento druh je nejvíce tolerantní k zimní vlhkosti.

Agave neomexicana v nádherné modrostříbrné barvě listů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agave neomexicana v nádherné modrostříbrné barvě listů

Agáve parryi snese mrazy okolo -20 °C. Jedná se o velký druh s průměrem až kolem 1 m, květní stvoly mohou být až 5 m vysoké, i když v našich podmínkách většinou nekvete. Vyžaduje opravdu maximum slunce a v zimě potřebuje sucho.

Agave paryi patří k těm nejkrásnějším druhům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agave paryi patří k těm nejkrásnějším druhům

Agave parrasana snese mráz do -15 °C. Vyznačuje se silnými listy s výraznými zuby na okrajích. Barva je tmavě zelená s šedým ojíněním. Jedná se o velmi dekorativní druh.

Agave parrasana snese mráz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agave parrasana snese mráz

Agave ovatifolia má na bázi a ve středu výrazně široké listy. Barva je spíše zelená s jemným šedým nádechem. Je mrazuvzdorná do -16 °C.

Agave ovatifolia má na bázi a ve středu výrazně široké listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agave ovatifolia má na bázi a ve středu výrazně široké listy

Agave lophanta je mrazuvzdorná o něco méně, jenom do -11 °C. V případě mírnějších zim se z ní budeme moci těšit po řadu let, silnější mrazy ji ale zahubí. Tento druh se hodí do slunných atrií, která jsou ze čtyř stran chráněna zdmi budov.

Agave lophanta je mrazuvzdorná o něco méně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agave lophanta je mrazuvzdorná o něco méně

K dalším druhům patří Agave gracilipes, Agave gentryijaws, Agave montana, Agave utahensis, Agave lechuguilla a další.

Pozor

  • Špička listu je zakončena špičatým ostnem. Menší ostny vyrůstají v pravidelných rozestupech po stranách listů. Ostny jsou velmi  pevné, špičaté a ostré. Při pletí okolo větších rostlin si vždy navlékneme pevné rukavice. Pozor dáme i na děti, nenecháme je si hrát v blízkosti rostlin.
  • Pokud bude velmi tuhá zima a choulostivější druhy pomrznou, nesnažíme se je vrátit k životu hlubším řezem. Jednou zmrzlé agáve již neobrazí. Co nejrychleji je vykopeme a nahradíme novými rostlinami.

Zdroj informací: thespruce.com

Pěstujte léčivou aloe vera:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 5. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková