reklama

Pusťte se do výsadby ostružiníku, dočkáte se lahodných plodů

Proč si vysadit ostružiníky? Keř ostružiníku patří na každou zahradu. Plody mají vysoký obsah vitaminu A, minerálních látek i ovocných kyselin a hodí se ke konzumaci zasyrova nebo na přípravu sladkých moštů, želé, ale i chutného dezertního vína. Keř není nijak náročný na pěstování, poradíme, kde ho vysadit a jak jej ochraňovat, aby správně plodil.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysadit ostružiník na vaší zahradě se vyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava půdy před výsadbou ostružiníku

Před samotnou výsadbou ostružiníku je vhodné dobře připravit půdu. Nevhodné jsou chudé půdy, protože pak ostružiník nebude dobře plodit. Půda by měla být humusovitá, která má schopnost zadržet vláhu, ale zároveň propustná, protože ostružiníky nesnášejí špatnou drenáž. Písčité, vápnité a chudé kamenné půdy potřebují každoroční přihnojení materiálem bohatým na humus a pravidelné zavlažování.

Pozor na půdy bohaté na vápník, keře mohou trpět onemocněním „chlorózou“, což je nedostatek manganu a železa. Výběr místa by měl být na chráněné osluněné poloze, které však může být částečně zastíněné zvláště v teplejších oblastech s dostatkem slunečního světla. Před vysazením je nutné odstranit veškeré trvalé plevele, pozdější boj s nimi je velmi náročný. Plocha by měla být alespoň 90 cm široká. Je nutné do půdy zapracovat dostatečné množství hnoje, který rovnoměrně rozmístěte. Také je důležité zajistit střední obsah živin, hodnotu pH od 6 do 7 a rovněž polohu chráněnou před větrem.

Při výsadbě ostružiníků nezapomeňte na podpěru

K dobrému růstu ostružiníku je vhodná podpěra. Ideální jsou stěny a ploty s vodorovnými dráty upevněnými ve vzdálenostech 30 cm. Sloupek by měl být 3 m vysoký, zapuštěný do hloubky 60 cm do země. Toto se může použít jako základní podpěra. U odrůd, které jsou bujně rostoucí, je nutné vybudovat plot ze sloupků a podpůrných drátů. Sloupky umístěte ve vzdálenostech 4-5 m se čtyřmi vodorovnými podpůrnými dráty napnutými mezi nimi. Nejnižší z nich bude ve výšce 90 cm, ten nejvyšší ve výšce 2 m. Lehké písčité půdy však potřebují zvláštní podporu, kterou opatříte podpěrou koncových sloupků o úhlopříčné dřevěné vzpěry. Podpůrné dráty se tak nebudou prohýbat pod tíhou výhonků.  

K výsadbě vybírejte jen zdravé rostliny ostružiníku, nejlépe ty s osvědčením, že jsou viruprosté. Tím docílíte správný růst rostliny s následnou kvalitní sklizní. Vysazujte mělce a kořeny dobře rozprostřete v prostoru, půdu udusávejte u spodní části rostliny. Bujně rostoucí odrůdy vysazujte ve vzdálenostech 4-5 m od sebe, méně bujně rostoucím postačí vzdálenost 2,5 až 3 m od sebe. Pruty zkraťte na délku 22 cm.

Doporučené rané odrůdy „Bedford Giant“ a Himalaya Giant“ jsou bujné odrůdy. Další oblíbené jsou „Merton Early“a „Merton Thornless“. Beztrnné odrůdy jsou obvykle méně bujně rostoucí než odrůdy ostnité. Všechny odrůdy ostružiníku, i ty hybridní, jsou schopny opylit se vlastním pylem, a proto je můžete pěstovat jednotlivě.    

Ostružiny obsahují zdraví prospěšné látky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostružiny obsahují zdraví prospěšné látky

Způsoby vedení ostružiníku:

  • vedení na střídavá pole spočívá ve vedení plodících prutů na jednu stranu a nových na druhou stranu. Tento způsob je vhodný na velkou zahradu.
  • vyvazování podél podpůrných drátů spočívá ve vyvazování po skupinách podél podpůrných drátů a nové pruty necháte růst ve středu
  • vyvazování do vějíře znamená vedení prutů střídavě do vějíře, vždy jeden plodící na jednu a druhou stranu a nové pruty do středu. Tento způsob jsou vhodný do malé zahrady.
  • vlnité proplétání - jednotlivé plodící pruty vyvazujte po spodních podpůrných drátech, ty nové ve středu a podél nejhořejšího podpůrného drátu. Tento způsob je vhodný pro bujně rostoucí odrůdy a velké zahrady.
Zralé plody mají temně tmavou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zralé plody mají temně tmavou barvu

Způsoby vedení jsou důležité pro budoucí řez, protože rostliny plodí na jednoletém dřevě. Po sklizni odřežte odplozené pruty těsně nad zemí. Ponechte jen ty výhony, které vyrostly v jednom vegetačním období. Odstaňte všechny slabé a poškozené výhony.

Na jaře mulčujte ostružiníky dobře rozloženým hnojem. Přisypávejte na po obou stranách řadu a dávejte pozor, abyste nepopálili kmínky. Místo hnoje můžete využít pravidelné přihnojování vyváženým minerálním hnojivem. Mulčujte kompostem nebo listovkou pro udržení vlhkosti. Květy se obvykle objevují příliš pozdě, a proto není nutná ochrana před mrazem. Nezapomeňte odstraňovat nežádoucí plevele a snažte se rostlinu pravidelně a důkladně zalévat. Ořezávejte veškeré výmladky vzdálené více než 22 cm od hlavní řady.

Správou volbou odrůdy a další péčí dáváte ovocným keřům správný předpoklad k pravidelným a bohatým sklizním. 

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 20. 4. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská