reklama

Pěstování cibule ve vyvýšených záhonech

Pěstujete cibuli? Pokud ano, tak se určitě každoročně rozhodujete, zda je lepší využít sazečku nebo vysévat cibulová semena. A samozřejmě také na jaké záhony. Co letos zkusit vyvýšené záhony? Jsou pro pěstování cibule překvapivě příznivé a pěstování v nich bude o hodně snazší. Máme pro vás pár tipů, jak pěstovat cibuli právě ve vyvýšených záhonech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak pěstovat cibuli ve vyvýšeném záhonu? Překvapivě to jde snadno (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na pěstování cibule

Proč se pustit do pěstování cibule? Cibule patří mezi plodiny, bez kterých se v naší kuchyni prostě neobejdeme. Asi žádná kuchařka či kuchař si vaření bez cibule vůbec neumí představit. A pokud k tomu máme ještě svoji vlastní, vypěstovanou, máme vyhráno.

A jak je nejlepší cibuli pěstovat? Na volných záhonech nebo ve skleníku? Nebo třeba ve vyvýšených záhonech? Jde to vůbec? A raději výsev semen nebo vysazování sazečky? Na všechny tyto otázky máme odpověď.

Nejprve se podíváme na rozdíl mezi semeny a sazečkou. Co je lepší?

Výsev semen cibule nás vyjde jednoznačně levněji. Musíme ale naopak myslet na to, abychom cibuli vyseli včas, ideálně už v polovině března. Zato ale déle vydrží při uskladnění a je méně náchylná na houbové choroby. Pokud semena vysejeme dostatečně řídce, vyhneme se i pozdějšímu jednocení a nemusíme čekat na vhodné počasí, kdy bude půda dostatečně vyhřátá. Semenům je totiž jedno, za jakého počasí se vysévají, zatímco sazečka chce teplo a sucho.

Cibule sazečka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cibule sazečka

Semínka vyséváme do horní části země, mělce a maximálně do půlcentimetrové až centimetrové hloubky. Půdu je také lepší vyhnojit, ale musíme používat speciální hnojivo určené pro cibuli a česnek s přesně odměřeným poměrem základních prvků - dusíku, fosforu, draslíku a mikroprvků.

U sazečky pak navíc musíme hlídat výskyt škůdců, zejména vrtalky pórkové, která mladé cibulky vyhledává s oblibou. Naštěstí proti ní pomůže speciální insekticid, který se dá koupit už naředěný.

Výsev cibulových semen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsev cibulových semen

Odrůdy 

Pokud budeme používat sazečku, můžeme vyzkoušet odrůdy Všetana, Stuttgart, Karmen nebo Sturon, případně některou z bílých cibulí. Oniko, Blanco, Duro nebo Lilia (novinka) patří mezi nové odrůdy. Pompei je typická drobnoplodá cibule na zavařování. Red sun je červená šalotka. Romy má vnitřní slupky probarvené až do fialova. Amfora je hybridní odrůda a Stalagmit má krásný štíhlý tvar. Další červenou odrůdou je Grenada. Podlouhlá odrůda Tosca je oblíbená v kuchyni.

Červená odrůda cibule Grenada
Červená odrůda cibule Grenada (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Velmi chutná odrůda Stalagmit
Velmi chutná odrůda Stalagmit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pěstování cibule

Cibule potřebuje slunce a vyhřáté, spíše sušší, písčitější půdy bohaté na humus. Těžké, jílovité, kyselé a studené půdy nejsou pro její pěstování vhodné a cibule v nich podléhá chorobám. Nemá ráda ani vyšší polohy a vlhčí klima.

Výhodou je, že cibuli můžeme pěstovat na volných záhonech, skleníky pro svou vzdušnou vlhkost prakticky nepřicházejí v úvahu. Místo toho ale můžeme vyzkoušet pěstovat cibuli ve vyvýšených záhonech.

Vyvýšené záhony

Pokud se nechceme zdržovat stavbou dřevěných vyvýšených záhonů, můžeme využít plastové od některého z předních výrobců. 

Plastové vyvýšené záhony postavíte za pár minut
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plastové vyvýšené záhony postavíte za pár minut
Vyzkoušeli jsme vyvýšené záhony Ergo Turbo, které mají pěstební zónu. Chrání rostliny před povětrnostními vlivy a zajišťují dobré sluneční záření, i když je slunce nízko, a zajišťují tak nejlepší růst rostlin. Výplň vyvýšeného záhonu bohatá na živiny, například kompost a zahradní zemina, vytváří ideální živnou půdu pro růst rostlin. Vyšší teplota půdy na vyvýšeném záhonu umožňuje rostlinám prospívat rychleji. Kromě rostlin všeho druhu se ve vaší zahradě skvěle daří ovoci a zelenině a také bylinkám.

Vyvýšené záhony mají obrovskou výhodu právě ve své výšce. Nemusíme již sklánět či si dokonce klekat, pokud potřebujeme pracovat na záhonech. Nebolí nás kolena a nemáme ušpinění oblečení. 

Vyvýšené záhony kombinují ergonomické zahradničení s flexibilitou a vynikajícím poměrem cena - výkon. Navíc chrání rostliny před povětrnostními vlivy, vysoká propustnost světla umožňuje rychlejší růst. 

Vyvýšené záhony jsou praktické
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyvýšené záhony jsou praktické

Vyvýšené záhony skýtají díky své výšce spoustu možností, čím je naplnit. Naplnit je zeminou by bylo poněkud nákladné. Proto vsadíme na přírodní suroviny. Ideální jsou vrstvy organického materiálu - rozdrcené větve, listí, kompost, proleželý hnůj. Vrstvy můžeme proložit kartonem nebo novinovým papírem či slámou. Horní díl ale musí tvořit kvalitní zemina ve dvou vrstvách. Mezi tyto vrstvy vkládáme plastové odrážky.

Horní vrstva kvalitního substrátu je nutností
Horní vrstva kvalitního substrátu je nutností (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrstvy proložíme plastovými destičkami
Vrstvy proložíme plastovými destičkami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ať už budeme cibuli do vyvýšených záhonů vysévat ze semen, nebo použijeme sazečku, musíme sadbu zalít.

Nezapomeneme na zálivku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomeneme na zálivku

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Michasa; naturhelp. cz

Publikováno: 20. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová