reklama

Co se zelená a bují na jaře nejvíc? Plevel!

Máme tu jaro a všechno všude se už zelená. Na zahradě je spousta práce. Dohánět, co se na podzim nestihlo, nebo rozestavovat sudy na dešťovou vodu, nebo se věnovat přípravě záhonků? A k tomu ještě si své žádá i trávník. A nemělo by se už pomalu leccos vysazovat a vysévat? No, na výsadbu je ještě brzy, i když se to nezdá. Stačilo pár teplých dní a trochu deště a tráva začala pěkně růst, jenže růst bohužel začala i spousta plevele. Taky míváte pocit, že plevel roste mnohem rychleji než ostatní rostliny?

i (Zdroj: archiv Neudorff)
Aplikace přípravku Finalsan na plevel (Zdroj: archiv Neudorff)

Plevel na jaře nejen roste jako z vody, ale navíc tu vodu rostlinám bere, a přitom je obírá i o živiny a utlačuje je. V trávníku se pampelišky a sedmikrásky snaží vydobýt si co nejvíce místa, a co teprve kokoška! Plevel se dá odstraňovat mechanicky, vykopávat motyčkou, vyrývat speciálními nástroji, ovšem některé vytrvalé plevele, jako svlačec nebo pcháč či přeslička, ty prorůstají do větší hloubky a většinou se je nedaří vytrhnout celé. Další pak, jak pýr či bršlice kozí noha vytvářejí rozsáhlé a neodstranitelné podzemní pleteně oddenků. Jiné zase produkují množství semen, a pokud se nezasáhne včas, rozsemení se po celé zahradě. Velkým problémem pak bývá prorůstání plevelů mezi dlaždicemi či kameny na cestičkách a chodnících. Pokud tedy plevel začíná být nezdolný, je třeba použít totální herbicid.

Pokud plevel začíná být nezdolný, je třeba použít totální herbicid
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Pokud plevel začíná být nezdolný, je třeba použít totální herbicid

Jaký herbicid vybrat? Finalsan!

Finalsan, přípravek proti plevelům od firmy Neudorff, je ekologický herbicid, obsahuje účinnou látku přírodní původu, kyselinu pelargonovou, která se běžně vyskytuje v mnoha rostlinách, nezanechává v půdě žádná rezidua a nezatěžuje životní prostředí. Je určen k jednoduchému, cílenému a rychlému odstranění plevelů a travin na terasách, cestách i v zahradě, likviduje také mechy a řasy. Finalsan působí na četné úporné plevele, jako je jitrocel, pampeliška, traviny, svlačec, ptačinec žabinec, kopřiva a bodlák. Aplikuje se postřikem na listy v jakékoli růstové fázi nežádoucích rostlin. Účinek Finalsanu se projeví již během několika hodin po aplikaci. V případě dalšího prorůstání plevele je potřeba postřik opakovat.

www.zahradajakmabyt.cz

Finalsan se prodává jako roztok ve spreji s mechanickým rozprašovačem či jako koncentrát
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Finalsan se prodává jako roztok ve spreji s mechanickým rozprašovačem či jako koncentrát

Kde všude Finalsan použít?

Přípravek se dá bez problémů používat i přímo pod stromy a keři, protože na zdřevnatělé části rostlin nepůsobí. Hodí se k odstranění prorůstající trávy v chodníku mezi dlaždicemi nebo kameny, na většině druhů kamenů nezanechává žádné skvrny. Navíc je výborným pomocníkem i při ošetřování větší plochy, například při odstraňování plevele před založením nového trávníku. Finalsan se aplikuje buď cíleně na jednotlivé rostliny, nebo na celou zaplevelenou plochu. Výhodou Finalsanu je, že neohrožuje včely a není stanovena žádná ochranná lhůta. Po zaschnutí se po ošetřené ploše dá bez obav pohybovat. Finalsan se prodává ve formě roztoku ve spreji s mechanickým rozprašovačem, nebo jako koncentrát, který je nutno před aplikací naředit dle návodu.

www.neudorff.cz

Publikováno: 30. 3. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková