reklama

Co dělat, když mravenci obtěžují

Mravenců si obvykle všimneme, když vyhledávají, sbírají a přepravují potravu a stavební materiál do hnízda. Žijí většinou ve velkých koloniích, ale mraveniště opouštějí zpravidla jen pilné dělnice, které hledají potravu. A pokud takový zdroj potravy naleznou u vás, můžete očekávat jejich návštěvu. Jak zabránit mravencům, aby vás neobtěžovali?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mravenci v bytě mohou nadělat velkou paseku (Zdroj: Depositphotos.com)

Mravenci, stejně jako třeba včely a vosy, vytvářejí mravenci morfologicky odlišné kasty: mají tedy královnu, která je středem kolonie, bezkřídlé dělnice a okřídlené samce. Žijí ve společně postaveném hnízdě, tedy mraveništi, které si obvykle zakládají někde v teple, tedy pod kameny, deskami, ve skulinách zdí, pod dlaždicemi, na terasách nebo cestách. Mraveniště jsou nejprve malá, ale pak se najednou nestačíme divit, kde se vzalo tolik mravenců a proč jsou dlaždice uvolněné.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mravenci s oblibou staví svá obydlí pod dlaždicemi na terase, kde je teplo

Kromě období rojení mraveniště opouštějí jen pilné dělnice, které hledají potravu. Pohybují se po stále stejných „mravenčích stezičkách“, nosí potravu a stavební materiál do mraveniště a starají se o larvy a královnu. Když dělnice na cestách za obživou najdou zdroj potravy, začnou vylučovat aromatickou látku (takzvaný feromon), kterým označují cestu. Čím více mravenců se po této cestě vydá, tím intenzivnější je vůně feromonu a tím více mravenců přiláká.  Vzniká tak skutečná „mravenčí silnice“, třeba přímo do kuchyně.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Aby se mravenci nedostali až do vaší kuchyně, nenechte potraviny volně přístupné

Ale co pak s tím?

Rozhodně je třeba skladovat potraviny v dobře uzavřených obalech, utěsnit případné škvíry kolem oken a dveří, aby jimi mravenci nemohli proniknout do domu.  Ale co s těmi na terase? Anebo v zimní zahradě, kteří si mnohdy založí mraveniště v některém z větších a vyhřátých květníků. Tam mají klid, teplo a navíc lahodné kořínky.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Mravenci dokáží zničit i rostliny

Proti mravencům spolehlivě pomohou výrobky firmy Neudorff, jejichž účinné látky jsou pouze přírodního původu. Pro okamžitou likvidaci mravenců je vhodný Loxiran-S-, jehož účinnou látkou je pyrethrin rostlinného původu – extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium). Přípravek působí na mravence okamžitě. Nejlepší je posypat místa, kde se mravenci nejvíce objevují, zejména v okolí domu, těsně u zdí. Ale dá se použít i pro velkoplošnou likvidaci, a to buď jako posyp nebo postřik. Roztok však není vhodné skladovat. Loxiran Sprej proti mravencům obsahuje roztok se stejnou účinnou látkou a je v nádobce s mechanickým rozprašovačem, tedy připravený k okamžitému použití. Mravence hubí okamžitě.  

Přípravek proti mravencům
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Mravenčí bufet je osvědčeným přípravkem v boji s mravenci

Velmi se osvědčil přípravek Loxiran Mravenčí bufet. Obsahuje účinnou látku spinosad, produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě.  Mravenčí bufet obsahuje dvě návnadové dózy z umělé hmoty, do nichž se nalévá roztok, a které je vhodné umístit poblíž mraveniště nebo mravenčích steziček. Avšak ne na přímé slunce, aby návnada nevysychala. Dózu je dobré zatížit. Mravenci dychtivě přijímají návnadový roztok a odnášejí ho do mraveniště, kde jím krmí larvy i královnu. Tím postupně dochází k vyhubení celého mraveniště.

mravenci
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Mravenci hledají na svých cestách potravu

Další rady, jak pečovat o zahradu v souladu s přírodou, naleznete na stránkách www.zahradajakmabyt.cz

Publikováno: 22. 5. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková