reklama

Jak na hubení plevele na příjezdové cestě, chodnících i trávníku

Bojovat s nechtěným plevelem na příjezdové cestě, chodnících a cestičkách, v dlažbě na terase, ale i v trávníku je někdy trochu jako boj s větrnými mlýny. Pleveli se zkrátka daří všude… Některých druhů plevele, jakými jsou například přeslička nebo křídlatka, se jen velmi těžko zbavujeme a nezbývá než sáhnout po nějakém herbicidu. Zvolit můžeme buď herbicid selektivní, totální nebo přírodní. Poradíme vám, jak s herbicidy pracovat, na které plevele je vhodné je použít a jaké dodržet zásady při práci.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Jak na hubení plevele (Zdroj: archiv FTV Prima)

Když ruční pletí nepomáhá

Někdy je práce s pletím a odstraňováním plevele skutečně úmorná. Pomoci nám pak mohou herbicidy, které nás nechtěných plevelů zbaví. To, jaký typ herbicidu zvolíme, záleží v první řadě na druhu plevele, kterého se potřebujeme zbavit a samozřejmě také na místě, kam budeme herbicid aplikovat.

Jak na hubení plevele v trávníku

V trávníkových plochách se potřebujeme většinou zbavit dvouděložných vytrvalých i jednoletých rostlin, jakými jsou například pampelišky, sedmikrásky… V takovém případě je ideální sáhnout po selektivním herbicidu. Ten zlikviduje nechtěnou vegetaci, ale trávník přitom zůstane nedotčený.

Jak na hubení plevele na zpevněných plochách

Ani terasy, chodníky, příjezdové cesty nebo cestičky v zahradě se nevyhnou zarůstání plevelem. Zde nám s likvidací plevelů pomůže totální herbicid. Ten likviduje jakékoliv jednoděložné i dvouděložné rostliny. S jeho aplikací však musíme být velmi opatrní, protože postřik zlikviduje opravdu vše. Odumřelé zežloutlé rostliny odstraníme. Ideální je spálit je, nebo odstranit jiným způsobem, rozhodně však nepatří na kompost!

Herbicidy na přírodní bázi

Pokud se chceme chovat ekologicky, pak je vhodné zvolit herbicidy založené na přírodní bázi. Tyto herbicidy obsahují složky, které se běžně vyskytují v přírodě. Jsou většinou na bázi mastných kyselin. Takový herbicid je velmi šetrný, nemusíme se obávat, že by jeho působení ovlivňovalo půdu nebo naše zdraví. Po postřiku přírodním herbicidem dochází k odumření rostliny během několika hodin. Takový postřik je účinný zhruba dva až tři měsíce. Zbytky rostlin, které jsme odstranili pomocí přírodního herbicidu se nemusíme obávat zkompostovat.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Při odstraňování plevele používáme totální, selektivní nebo přírodní herbicidy

Základní pravidla při práci s herbicidy

Postřik provádíme zásadně v bezvětrném počasí, abychom nechtěně nezlikvidovali i rostliny, které chceme zachovat. Ideální dobou je časné ráno nebo pozdní odpoledne, zkrátka doba, kdy přímo na plochu nesvítí prudké sluneční paprsky. Alespoň dvě hodiny po aplikaci by nemělo pršet a také bychom neměli používat závlahový systém. Při aplikaci přípravku na zpevněné ploše počkejte, až přípravek dokonale zaschne. Teprve potom zde opět můžete chodit nebo pustit domácího mazlíčka, jinak hrozí, že se přípravek na botách nebo ťapkách roznese i na další plochy.

Publikováno: 17. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková