reklama

Pýr je obávaný plevel, jak na jeho odstranění ze záhonů?

Na každé zahradě bojujeme s plevelem, a to jak v zeleninových záhonech, tak mezi trvalkami či pod ovocnými keři a stromy. Invaze pýru v záhonech značí, že bychom neměli na nic čekat. Jak jej snadno odstranit ze záhonů, aniž by bylo zapotřebí použít herbicidy?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pýr nejlépe odstraníte ze záhonů mechanicky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pýr plazivý představuje vážný problém pro každou zahrádku a hlavně také pak pro pěstitele. Jde o vysoce invazní druh plevele s rychlým přirůstáním a odolností proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Velmi rychle se množí, a to jak novými odnožemi, tak semeny, a vylučuje látky, které zpomalují růst ostatním rostlinám ve svém okolí.

Proč tak rychle přirůstá

Právě alelopatické látky stojí za oslabováním užitkových rostlin. Díky tomu, že jim v podstatě blokuje přísun živin, velmi dobře se mu daří a značně přirůstá. Pokud jej ponecháte na ploše bez povšimnutí, spláčete nad úrodou, zato pýru bude tolik, že budete mít spoustu starostí, aby byla příští rok plocha čistá a vhodná pro pěstování.

Pravidelné důkladné pletí je zárukou, že se plevel nebude na záhonech rozšiřovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné důkladné pletí je zárukou, že se plevel nebude na záhonech rozšiřovat

Vzhledem k faktu, že pýr zakořeňuje v povrchové vrstvě půdy, je boj s ním mechanickou cestou poměrně snadný. Časté je ale rytí, které tento plevel zásadně rozmnoží. Nasekáním podzemních částí tak vznikne mnoho nových mladých rostlinek, které disponují stejnou životaschopností.

Boj začíná již na jaře

S bojem proti pýru začněte již na jaře. Pokud uvidíte někde v zahrádce mladé rostliny, ihned zasáhněte. Nejlepší to je v momentu, kdy je půda po zimě nebo deštích provlhčená, protože pak dokážete zlikvidovat celou síť tohoto plevele najednou. A když chcete půdu otočit, pak k tomu využijte raději rycí vidle, kterými nepřetrháte kořeny.

U mírného zaplevelení je možné použít například rotavátor, který půdu dokonale nakypří, a tak se u mírného napadení dají zlikvidovat zase celé vegetace rostlin. Vhodné je to ale jen v případě mírného napadení a za použití dusíkatého vápna, které v půdě likviduje jak plevele, tak i jejich semena.

Použití rotavátoru je vhodné jen při slabém výskytu pýru, jinak jeho kořeny nasekáte a situaci ještě zhoršíte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použití rotavátoru je vhodné jen při slabém výskytu pýru, jinak jeho kořeny nasekáte a situaci ještě zhoršíte

Velmi vhodným prostředkem proti plevelům obecně je mulčování, a to především v pásových výsadbách, kde je více prostoru mezi jednotlivými řádky rostlin. Nastýlání posekané trávy, slámy nebo jiného organického odpadu pomůže jako dobrá prevence proti narůstání nového plevele.

Pokud už jste zkusili všechno, ale efekt se minul účinkem, pak vyzkoušejte postřik z jablečného octa, který proti pýru velmi dobře účinkuje. Na místa, kde se tento úporný plevel objevil, vysaďte celer, kopr nebo zelí, tyto rostliny pýr nemá rád.

Zdroj informací: levnepostriky.cz

Publikováno: 18. 6. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček