reklama

Vyžeňte slimáky ze své zahrady

Máte radost z hojné úrody, kterou se vám daří udržovat jen díky vaší ustavičné péči o jednotlivé záhonky? Proto jistě uvítáte rady, jak zakročit proti slimákům na zahradě, kteří jsou nechtěnými návštěvníky. Pro svůj velký apetit mohou vaši pečlivě ochraňovanou letošní úrodu úplně poškodit. Boj se slimáky je někdy běh na dlouhou trať, ale nezoufejte, poradíme, jak na ně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyzkoušejte naše rady, jak můžete vyhnat slimáky ze zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Slimák na zahradě není vítaný

Slimáci na zahradě jsou opravdovou hrozbou každého zahrádkáře, protože vykusují rozvíjející se rostliny. Aktivní jsou hlavně za dešťů a ve večerních hodinách, když není takové teplo. Jeden slimák dokáže přes noc „zpucovat“ potravu, která váží i čtvrtinu jeho hmotnosti. Pokud se na vaší zahradě vyskytnou slimáci, mohou zlikvidovat až 60 kg listové hmoty na 1 hektar.

Jsou velmi produktivní, protože jeden slimák dokáže naklást třikrát ročně přibližně 300 vajíček i díky tomu, že jsou hermafroditní (oboupohlavní). Mají také řadu nepřátel mezi ptáky, krtky, ježky, ještěrkami nebo střevlíky. Pokud mají slimáci dostatek potravy na kompostu, nebude mít důvod lézt jinam. Pokud na kompost dáte čerstvě posekanou trávu, zničíte jeho vajíčka. Tráva začne brzy kvasit a zahřívat je.

Plemeno kachny indický běžec prošmejdí každé zákoutí zahrady a má rádo slimáky jako pochutinu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Plemeno kachny indický běžec prošmejdí každé zákoutí zahrady a má rádo slimáky jako pochutinu

Přírodní přípravky

Účinnými preparáty mohou být přírodní přípravky proti slimákům na zahradě ve formě granulí, které jsou velmi účinné a zároveň šetrné k přírodě a zvířatům. Pokud budete aplikovat granule dle návodu do záhonu, neotrávíte jimi ani půdu v zahradě. Výhodou těchto granulí je odolnost vůči dešti a proto vydrží na záhonu delší dobu. Granule účinkují i na plzáka španělského i na větší druhy slimáků a plzáků.

Další možností, jak slimáky ze zahrady vypudit, jsou parazitické hlístice. Jsou to malí červíci, kteří žijí v hlíně a napadají slimáky, kteří pak do pár dnů uhynou. Hlístice nejsou nebezpečné pro lidi ani zvířata, proto je zahrádkáři velmi rádi využívají nejen k hubení slimáků, ale i hlemýžďů nebo plžů. Po nějaké době vývoje nové generace hlístice opustí původního hostitele a přesouvají se na dalšího. Působí dlouhodobě, přibližně po dobu 6 týdnů. Tento postup není vhodný na těžkých a zamokřených půdách. Pozor s aplikací u vodních nádrží, protože může redukovat populaci užitečných volně žijících vodních hlemýžďů. Rovněž tento způsob nepoužívejte na plzáka španělského a větší druhy plzáků nebo slimáků. Hlístice si s dospělými jedinci neporadí.    

Mladý slimák, který právě vylezl po dešti
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Mladý slimák, který právě vylezl po dešti

Pasti na slimáky  

Jedná se o mechanickou ochranu na plzáky a slimáky, kteří se chytí do pastí nebo lapačů. Jedná se o velmi účinnou pasivní metodu. Do pasti stačí nalít pivo či dát droždí s teplou vodou. Také si můžete pořídit náplně jako návnadu na slimáky, které mají sice účinné látky, ale nejsou škodlivé pro životní prostředí. Jedna se o náplň, která ochrání plochu o rozloze 20 m².

Prevence

Účinnou ochrannou proti slimákům na vaší zahradě může být i prevence. Pokud budete mít přerostlou nebo neposeknou trávu, neuklizený plevel, odložená stará prkna nebo mnoho tmavých vlhkých míst, máte zaručeno, že vás některý slimák nebo plzák navštíví. Jedná se o ideální úkryty, kde budou moci klást vajíčka a skvěle prospívat. Proto udržujte na své zahradě pořádek a o to poproste i vaše sousedy, pokud je s nimi na toto téma řeč.

Slimák má velký apetit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slimák má velký apetit

Babské rady na slimáky   

Slimáci a plzáci nemají rádi sucho. Rostliny zalévejte ke kořenům a snažte se mít záhonky bez plevelů. Ideální doba na zalévání je ráno, večer sice dopřejete zahradě potřebnou vláhu, ale zároveň připravíte vhodné podmínky pro slimáky a plzáky.  

Na zahradě můžete slimáky sbírat ručně, ideálně časně z rána, případně po dešti. Můžete rovněž vyrazit na sběr za soumraku, když začínají vylézat, ale nezapomeňte si baterku – ideálně čelovku. Slimáci budou jistě v tmavých a vlhkých místech a u květináčů. Potom je nutné slimáky zlikvidovat. Asi nejhumánnější je hned je polít vařící vodou.

Někteří zahrádkáři doporučují udělat bariéry z něčeho, co slimáci ani plzáci nesnáší a nemohou klást vajíčka. Posypte záhon pichlavým jehličím, ostrými vaječnými skořápkami, vyšší vrstvou pilin nebo popela. Někteří využívají lógr od kávy. Všechny tyto způsoby jsou krátkodobé a může je narušit silný vítr, ranní rosa nebo déšť.

Rovněž si můžete vyrobit překážky kolem záhonků v minimální výšce 15 cm z plechu, který bude mít horní okraj zahnutý směrem od záhonu. Stejně můžete k jednotlivé rostlině využít plastovou zábranu, kterou slimák ani plzák nepřekoná.

Rostliny mohou slimáky ze zahrady vypudit

Ideální je výsadba rostlin, které svou vůní slimáky nebo plzáky ze zahrady odpudí. Ideální je pažitka, petržel, kopr, levandule, česnek, cibule, měsíček nebo šalvěj.  

Zdroj informací: pasti.cz; bydlimekvalitne.cz; skudci.com

Publikováno: 26. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská