reklama

Jak minimalizovat kultivační práce na zahradě? Odstraňte plevel

Zahrada bez plevele zajistí minimalizaci kultivace. Ale nejprve se musíme dopracovat k tomu bezplevelnému pozemku. Ale jak? Plevel na našich zahradách roste téměř astronomickou rychlostí, a kdyby takto rychle rostla zelenina nebo ovoce, byli bychom zemědělská velmoc. Místo toho se skřípěním zubů vytahujeme jednu plevelnou rostlinku za druhou. Neexistuje nějaký postřik, ideálně ekologický? Ale samozřejmě, máme pro vás pár šikovných nápadů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bezplevelný pozemek i jeho okolí zajistí minimalizaci kultivačních prací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kultivace nás zbaví plevele na zahradě

Kultivace na zahradě nás zbaví plevele. Tato činnost zahrnuje především použití rotavátoru na větších plochách nebo motyčky a kypřiče na malých záhonech, neustálé zkypřování půdy a likvidaci plevele především. Při práci na zapleveleném pozemku, jako je například okopávka mezi řádky nebo odstraňování plevele z nepoužívaných záhonů, si jistě mnohdy přejeme, aby všechen plevel světa vzal čert.

A protože nám peklo jaksi sveřepě odmítá při kultivaci našich pozemků pomáhat, musíme na to jít chytře. Trávit hodiny a hodiny přihrbeni nad záhony a selektovat úporné plevele typu pampeliška, bršlice nebo ptačinec žabinec asi není příliš lákavá představa využití volných chvil. Pokud ale plevel nezklikvidujeme, zlikviduje plevel velmi brzy naši zeleninu, drobné ovoce, bylinky i okrasné rostliny.

Neustálé odstraňování plevele je nekonečné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Neustálé odstraňování plevele je nekonečné

Plevele na našich zahradách

Jednoletý plevel

  • hořčice rolní (Sinapis arvensis)
  • rdesno blešník (Polygonumlapathifolium)
  • lebeda rozkladitá (Atriplex patula)
  • merlík bílý (Chenopodiumalbum) 
  • ježatka kuří noha (Echinochloacrus-galli)
  • žabinec obecný (Stellaria media)
  • lipnice roční (Poa annua)
  • penízek rolní (Thlaspi arvense)
I když mnohé plevele patří mezi účinné léčivky, na záhonech je vidíme neradi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I když mnohé plevele patří mezi účinné léčivky, na záhonech je vidíme neradi

Víceleté plevele

  • pampeliška – smetanka lékařská (Taraxacum)
  • kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
  • pýr plazivý (Elytrigia repens)
  • pcháč oset (Cirsium arvense)
  • svlačec rolní (Convolvulus arvensis)

Jak ve skupině jednoletých, tak víceletých je samozřejmě mnohem  mnohem více zástupců, proto uvádíme jen ty nejčastěji se vyskytující. Boj s plevelem na našich záhonech je podobný boji s větrnými mlýny. Máme v podstatě tři možnosti:

  1. mechanicky plevel vytrhávat (nebo za pomoci mechanizace)
  2. používat postřiky
  3. rezignovat

Mechanickou likvidací plevele na zahradě rozumíme vytrhávání plevele za pomoci malého ručního zahradnického náčiní, případně pomocí plečkovače, a následné ruční odstraňování z půdy. Tato práce je zdlouhavá a namáhavá – vlastně nikdy nekončící. Plečkovač můžeme také vyměnit za sofistikovanější plecí rámeček, kterým plevel pouze jednoduše podřízneme, a necháme ideálně za slunného teplého počasí na záhonu, kde uschne. Plecí rámeček je potřeba používat dříve, než začnou plevele rozkvétat a dozrávat, protože bychom takto jejich semena dále rozšířili po zahradě.

Plečkování je další možnost, jak plevel odstranit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plečkování je další možnost, jak plevel odstranit

Daleko efektivnější je použití postřiků. Už slyšíme, jak namítáte, že zamořovat půdu další chemií je nevhodné, herbicidní chemické přípravky jsou zdraví škodlivé, a pokud to nejde nějak ekologičtěji, raději budete ohýbat záda nad plevelem. Ale ono to ekologicky jde. Není nutné vždy sahat pouze po přípravcích na hubení plevele na chemické bázi.

Na zahradě jsme vyzkoušeli ve spolupráci s odborníky na zahrádkářskou problematiku přípravek Roundup® FAST, což je herbicidní přípravek ve formě emulgovatelného koncentrátu, určený k likvidaci nežádoucích jednoletých plevelů a mechu na nezemědělské půdě a pod okrasnými dřevinami.

Jako ryze ekologický prostředek na hubení plevele se ukázala být účinná látka na přírodní bázi – kyselina pelargonová. Má velmi rychlý vizuální efekt, protože již za 3 hodiny po aplikaci dochází k vadnutí plevele a jeho postupnému usychání a odumírání.

Ekologické postřiky pomohou téměř bezpracně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ekologické postřiky pomohou téměř bezpracně

Kyselina pelargonová je za normálních podmínek čirá nebo nažloutlá olejovitá kapalina nepříjemného zápachu. Sůl této kyseliny se používá ve směsi jako neselektivní herbicid. Tuto kyselinu, zapojenou ve směsi herbicidního postřiku, aplikujeme přímo na plevele buď ručním postřikovačem na malé plochy, nebo za použití postřikovací nádoby, ideálně s akumulátorovou pumpou, která zasáhne stejnoměrným proudem i velké plochy zahrady nebo pole. Při používání herbicidu na bázi kyseliny pelargonové se vždy řiďte pokyny výrobce, uvedenými na štítku výrobku.

Rychlým a účinným způsobem je postřik herbicidem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rychlým a účinným způsobem je postřik herbicidem

Redukce plevele na zahradách je práce, která nás zaměstnává od jara do podzimu. Vytrhávat plevel ze záhonů je ale nutnost, protože v opačném případě vytvoří prakticky souvislý povrch, navíc velmi dobře prokořeněný, a tento "koberec" spolehlivě kulturní plodiny zadusí. Při mechanickém odstraňování plevele je ale také potřeba mít dobré a kvalitní náčiní, které nám v boji s plevelem pomůže. Při použití postřiku potom nezapomeneme na to, že herbicidy je nutno aplikovat za slunného bezvětrného počasí, aby jejich účinek ihned nespláchl déšť.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Michasa

Publikováno: 24. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová