reklama

Poradíme, jak si vysadit okrasné trávy na zahradě

Chcete si na vaší zahradě užít skvělou podívanou na rostliny, které mají mnoho elegantních tvarů a v kombinaci s ohnutými či přímými stébly a péřovitými latami květenství dodají vaší zahradě jedinečný styl? Tak právě pro vás jsou vhodné okrasné trávy. Poradíme, jak si pro ně připravit vhodnou půdu, kde je vhodně vysadit a také typy, které zvolit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okrasné trávy jsou elegantními rostlinami mnoha podob (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasné trávy ve vaší zahradě

Ještě, než se rozhodnete pro některý z druhů okrasné trávy, je nutné si rozmyslet, kde bude v zahradě to správné místo. Můžete je pěstovat jako solitéry nebo ve skupinách. Záleží na konkrétním typu vaší zahrady. Pravé okrasné trávy se často pletou s jinými jim opravdu velmi podobnými rostlinami, především s ostřicemi nebo sítinami.

Čeledi okrasné trávy

Trávy se rozdělují na pravé trávy čeledi Gramineae, které poznáte podle téměř vždy dutých stébel s pevnými kolénky v pravidelné vzdálenosti. Podčeleď Bambusoideae je charakteristická svou vytrvalostí a dutými dřevitými stébly.

Okrasné trávy mohou mít růžné barvy i habitus. Jedná se o výrazný architektonický prvek v trvalkových rabatech. Některé druhy jsou vhodné pro dlážděné prostory – jako např. Molinia caerulea. Některé druhy jsou vhodné jako výrazné solitéry, klasickým příkladem je Cartaderia charakteristická svými vysokými stébly zakončenými v pozdním létě péřovitými latami. Pro zahradu s vodní plochou se výborně hodí Glyceria aquatica, která všechny nadchne svým atraktivním tvarem a specifickým zbarvením listů.

Některé okrasné trávy mají nádherné barvy, které vyniknou při západu slunce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé okrasné trávy mají nádherné barvy, které vyniknou při západu slunce

Bambusy jsou stálezelené, mají charakteristická dřevitá stébla a hodí se jako solitéry. Některé z nich pravidelně vykvétají. Tyto okrasné trávy potřebují dostatek prostoru, protože mohou dorůstat do výšky 4 m s rozpětím 6 m. Hodí se proto lépe do prostorných zahrad, kde vynikne jejich olistění a architektonika stébel. Kmínky dopívají ve věku 3 let, až na ebenově černou trávu druhu Phyllostachys nigra, která se vyvine do plné krásy již v druhém roce.

Ostřice patří do čeledi Cyperaceae a jsou charakteristické trojhrannými stonky, které jsou plné nebo obsahují dřeň. Z čeledi sítinovitých jsou známé dva druhy: 

  • Juncus: má charakteristické válcovité listy vyplněné dření a miluje sušší místa.
  • Lazula: má listy ploché, na okraji většinou neuspořádaně barvité a daří se mu v polostínu.

Okrasné trávy a příprava půdy

Okrasné trávy většinou nevyžadují přílišnou péči, pokud je vysadíte na správně připraveném stanovišti. Suché půdy vyžadují hodně vláknité organické hmoty, aby byla zajištěna přiměřená retence vlhkosti. Pozor na půdy bohaté na živiny, ty okrasné trávy nemají rády. Podloží jemného štěrku zasazeného v hluboké půdě pro dostatečnou drenáž vytvořte pro trávy ze subtropických a suchých oblastí. Zasypání kamennou drtí kolem trsů na zimu napomůže odvedení povrchové vláhy, která v kombinaci s mrazem může zničit mnoho rostlin z teplých oblastí. Přihnojovat nemusíte, postačí půdu posypat křemičitanem vápenatým, který dodá bambusovým výhonkům sílu při jejich růstu.

Záhon z okrasných trav může obohatit předzahrádku obytného domu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Záhon z okrasných trav může obohatit předzahrádku obytného domu

Péče o okrasné trávy

Jednoleté odkvetlé trávy odstraňte, jinak dojde k samovýsevu. Odkvetlé vytrvalé trávy naopak nechte, protože jejich pergamenovité zbarvení odkvetlých květenství je jejich půvabnou podstatou pro zimní období. Brzy na jaře seřežte rostliny až k zemi, čímž podpoříte růst nových listů. Především jde o trávy z teplých oblastí, kterým staré výhony pomáhají vyrovnat se s nepříjemnými zimními mrazy. Cartaderia selloana a druhy rodu Miscanthus můžete zkosit nebo ostříhat nůžkami na živý plot. V mírných oblastech můžete toto udělat na podzim, v chladnějších oblastech raději počkejte na jaro. Při této práci nezapomeňte na ochranné rukavice, některé druhy jsou velmi ostré a mohli byste se nepříjemně pořezat. Otužilé bambusy po tuhé zimě obvykle na jaře opět obrostou i díky dostatku vláhy.

Omezování růstu bambusů

Některé druhy jsou velmi houževnaté, a pokud je neusměrníte, nebudou představovat jedinečnou a charakteristickou krásu, ale jen nepříjemný plevel, který se neúměrně roztahuje. Postačí, když 30 cm od paty trsu vyhloubíte rýhu cca 20 cm širokou a hlubší, než jsou kořeny rostliny, vsunete zábrany, např. z tvrzeného plastu, rýhu dobře zaplníte a zem dobře utlačíte.

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie

Publikováno: 1. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská